banner38

banner46

banner47

29 Mayıs 2020 Cuma

Sayıştay raporuna göre durum vahim! KASTAMONU’YA GÖNDERİLEN HAYVANLAR HASTALIKLI MI?

Sayıştay, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 2018 yılı denetim raporunu yayınladı. Raporda 2016-2017 ve 2018 yılında uygulanan Genç Çiftçi Projesi kapsamında Kastamonu’ya gönderilen büyükbaş hayvanlarda ‘Sığır Tüberkülozu’ küçükbaş hayvanlarda ise ‘Koyun Keçi Vebası’ olduğu ifade edildi.

01 Ekim 2019 Salı 09:54
 Sayıştay raporuna göre durum vahim!  KASTAMONU’YA GÖNDERİLEN  HAYVANLAR HASTALIKLI MI?
 

Sayıştay, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 2018 yılı denetim raporunu yayınladı. Raporda 2016-2017 ve 2018 yılında uygulanan Genç Çiftçi Projesi kapsamında Kastamonu’ya gönderilen büyükbaş hayvanlarda ‘Sığır Tüberkülozu’ küçükbaş hayvanlarda ise ‘Koyun Keçi Vebası’ olduğu ifade edildi.

Raporda bakanlığın genç çiftçilere damızlık vasfı olmayan, ithalatına izin verilmeyen hayvan ırkların ve hastalıklı hayvanları ithal ederek genç çiftçilere verdiği iddia edildi.

Ayrıca raporda ilimizde hayvan hastalıklarıyla mücadele için kullanılan74 bin 956 doz aşının soğuk zincir altyapısının yetersizliği nedeniyle zayi olduğu ifade edildi.

GENÇ ÇİFTÇİYE ŞARTLARA UYGUN OLMAYAN HAYVANLAR VERİLDİ

Sayıştay Raporu’nda “Genç Çiftçi Projesi İçin TİGEM Tarafından Satın Alınan Bazı Hayvanların İşe Ait Teknik Şartnamelerde Belirtilen Özellikleri Taşımaması” başlığı ile yer verilen bulgulara göre; “Genç Çiftçi Projesi kapsamında genç çiftçilere dağıtılmak üzere TİGEM (Tarımsal İşletmeler Genel Müdürlüğü) tarafından satın alınan hayvanlardan bir kısmının damızlık özelliği olmayan hayvanlar olduğu, bir kısmının şartnamede sayılan hayvan ırklarından olmadığı, bir kısmının ise sağlık yönünden aranılan şartları taşımadığı görülmüştür” denildi.

ÇİFTÇİLERE HASTALIKLI HAYVAN SATILDI

Ayrıca raporda; “Diğer yandan Gıda Kontrol Genel Müdürlüğü/Hayvan Sağlığı ve Karantina Şube Müdürlüğü’nden alınan verilere göre genç çiftçilere teslim edilen hayvanlarda bazı hastalıklar tespit edilmiştir” denildi.

Genç Çiftçilere Dağıtılan Hayvanlarda Rastlanan Hastalıklar şöyle;

Sığır Tüberkülozu; Adıyaman, Afyonkarahisar, Kastamonu, Kırşehir, Aydın, Bartın, Çankırı, Hatay Ordu ve Yozgat.

Sığır Brusellozu; Ağrı, Erzurum, Kars, Kırıkkale, Samsun, Tokat ve Tunceli.

Koyun Keçi Brusellozu; Aksaray ve Kars

Koyun Keçi Vebası; Amasya, Kastamonu, Antalya, Bilecik, Bursa, Denizli, İzmir, Ordu, Sinop, Uşak, Yozgat, Zonguldak, Elazığ ve Tokat

Şap Hastalığı; Eskişehir, Kütahya, Antalya, Malatya, Manisa, Sinop, Balıkesir, Trabzon, Tunceli, Giresun

Koyun Keçi Çiçeği; Ordu ve Isparta

BAKANLIĞIN CEVABI

Tarım ve Orman Bakanlığı bu konuya ilişkin olarak Sayıştay’a verdiği cevapta ise şu ifadeler yer aldı: “TİGEM tarafından temin edilen hayvanların bir kısmının damızlık özelliği olmadığı, bir kısmının şartnamede belirtilen ırklar olmadığı, bir kısmının ise sağlık şartlarını taşımadığı bildirilmektedir. 2016-2018 yılları arasında uygulanan Genç Çiftçi Projelerinde, ilgili yıllarda çıkartılmış olan tebliğ gereği, büyükbaş ve küçükbaş hayvanların temin ve teslimi görevi Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğüne verilmiştir. Bunun yanı sıra, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü ile Tarım Reformu Genel Müdürlüğü arasında imzalanan protokol gereği temin edilecek hayvanların teknik ve sağlık şartları ve teslim takvimi açık bir şekilde belirtilmiştir. Söz konusu temin edilecek hayvan sayısının fazla olması sebebiyle, protokolde belirtilmiş olan son teslim tarihinde uzatmalar yapılmış olsa da, hayvanların sağlık ve teknik şartlarında herhangi bir değişiklik Tarım Reformu Genel Müdürlüğünce yapılmamıştır. Proje kapsamında dağıtımı yapılan bazı hayvanların damızlık özelliklerinin olmadığı (döl tutmama, kötü huy, ırk özellikleri) veya sağlık şartlarının kötü durumda olduğu gerekçesiyle tarafımıza gelen dilekçe ve talepler TİGEM’e gereği için bildirilmiştir. İlgili hak sahiplerine de gerek gördükleri takdirde projenin sürdürülebilirliği için hayvan değişimine müsaade edilmiştir. Ayrıca, sahadan tarafımıza iletilmiş olan bazı hayvanların teknik ve sağlık şartları taşımadığı duyumları neticesinde projenin uygulanmış olduğu 81 İl Müdürlüğüne defalarca mevzuat hükümlerince işlem yapılması konusunda uyarılar yapılmış, gerekli titizliğin sağlanması hususunun talimatlandırıldığı ifade edilmiştir.”

KASTAMONU’DA 74 BİN AŞI ZAYİ OLDU!

Sayıştay raporunda Tarım ve Orman Bakanlığı'nın, hayvanlara bozuk aşı uygulaması da ortaya çıktı.

Hayvan hastalıklarıyla mücadele için satın alınan binlerce doz aşı, soğuk zincir olmadığı, ev tipi, bakımsız buzdolaplarında saklandığı için bozuldu. Raporda jeneratör olmadığı, aşıların taşındığı el tipi taşıma araçlarının eski olduğu belirtildi. Hayvanlara bozuk aşılar yapıldı, bağışıklama da sağlanamadı.

Raporda bazı illerde zayi olan aşı dozu miktarları da şöyle yer aldı: Adana 42 bin 370, Balıkesir 21 bin 846, Denizli 75 bin 249, İstanbul 20 bin 750, Kastamonu 74 bin 956, Kütahya 44 bin 823, Samsun 73 bin 846, Siirt 3 bin 155, Trabzon 9 bin 100, Şırnak 2 bin 666. (Haber Merkezi)

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV