SARIMSAK TARLASINDAN AVRUPA’YA UZANAN BAŞARI

Kastamonu’nun merkez Oğul Köyünde ikamet eden ve geçimlerini çiftçilik yaparak sağlayan 15 yaşındaki ‘rüzgarın kızı’ lakaplı Serap Değirmenci, 3 yıl önce kadına şiddet sahnesinin olduğu haberden etkilenmesi sonucu savunma sanatlarının öğretildiği bir spor salonuna yazıldı.

SARIMSAK TARLASINDAN AVRUPA’YA UZANAN BAŞARI

 

Kastamonu’nun merkez Oğul Köyünde ikamet eden ve geçimlerini çiftçilik yaparak sağlayan 15 yaşındaki ‘rüzgarın kızı’ lakaplı Serap Değirmenci, 3 yıl önce kadına şiddet sahnesinin olduğu haberden etkilenmesi sonucu savunma sanatlarının öğretildiği bir spor salonuna yazıldı. En yakın spor salonunun köyüne 25 kilometre uzaklıkta olması hasebiyle Serap Değirmenci, yaklaşık 4 kilometre yolu yürüdükten sonra ana yoldan da spor salonuna ulaşmak için ya otostop çekiyor ya da servislere binerek ulaşımını sağlıyor. Çiftçi bir ailenin kızı olan Serap Değirmenci, köyde sarımsak tarlasında çalıştıktan sonra arta kalan zamanda da antrenman yapıyor. 
SARIMSAK TARLASINDAN DÜNYA ŞAMPİYONASINA 
Kastamonu’da Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde düzenlenen Kick Boks antrenmanına katılan Serap Değirmenci, azmi ve hırsıyla ilk önce Türkiye şampiyonu oldu, ardından da balkan şampiyonu olarak büyük başarı elde etti. Bu başarılarının ardından Avrupa şampiyonasına da katılmaya hak kazanan milli Sporcu Serap Değirmenci, pandemiden dolayı şampiyonanın iptal edilmesi üzerine hedeflerini büyüterek hazırlıklarını önümüzdeki yıl düzenlenecek olan dünya şampiyonasına çevirdi. Antrenmanlarda hırslı olduğu görülen genç sporcu, dünya şampiyonu olarak başarısını sürdürmek istediğini söyledi. 
“SARIMSAK TARLASINDA ÇALIYORUM, AİLEME YARDIM EDİYORUM” 
Ailesine sarımsak tarlasında yardım ettiğini söyleyen milli sporcu Serap Değirmenci, “Üretim yapıyoruz, tarla işlerinde çalışıyorum. Burada işlerim bittikten sonra boş vaktim olursa arta kalan zamanda antrenman yapıyorum. Buradaki işlerim bittikten sonra spor salonuna antrenmana gidiyorum. Köyde araç olmadığı için spor salonuna antrenmana giderken 4 kilometre yol yürüyorum. Ana yola indikten sonra ya otostop çekiyorum ya da servis gelirse ona biniyorum. Köyümden spor salonunun uzaklığı yaklaşık 25 kilometre mesafede bulunuyor. Hiçbir antrenmanı da kaçırmamaya özen gösteriyorum” dedi. 
Televizyonda kadına şiddet içerikli haberleri izledikten sonra kendisini savunma amaçlı spora yazıldığını anlatan Değirmenci, “Bir gün televizyon izliyordum. Kadına şiddeti her haber izlediğimde görüyorum. Bu yüzden bu sporu herkesin yapması lazım. Özellikle kadınların bu sporu yapması gerek. Bu sporu yaparsanız kendinizi koruyabilirsiniz. Ben de bir gün babamla çarşıda gezerken salonu gördüm. Emrah hocam ile babam arkadaş. Babam da, ‘burası benim arkadaşımın yeri, hadi girelim seni yazdıralım’ dedi. Bu şekilde ben de spora başlamış oldum. Sporu severek yapıyorum. Hoşuma gidiyor spor yapmak. Kendimi koruyabiliyorum. Kick Boks ve Wushu branşında spor yapıyorum" diye konuştu. 
“İNŞALLAH DÜNYA ŞAMPİYONU OLACAĞIM” 
Mesafenin kendisi için sorun teşkil etmediğini söyleyen başarılı sporcu, “Kick Boks 42 kiloda ve Wushu 45 kiloda gençler ve yıldızlar kategorisinde şampiyon oldum. Türkiye şampiyonluğum var. Bulgaristan’a Avrupa şampiyonasına gitmek için hak kazanmıştım. Pandemiden dolayı şampiyona iptal edildi, bu yüzden gidemedim. Ama önümüzdeki yıl inşallah olursa, pandemiden dolayı iptal edilmezse ve bu hastalık biterse önümüzdeki yıl dünya şampiyonası olursa oraya gitmeyi çok istiyorum. Her antrenmana geliyorum. Hiçbir antrenmanı kaçırmamaya çalışıyorum. Yoğun bir şekilde çalışıyorum. Emrah hocam da bizlere bir hayli çalıştırıyor, yoruluyoruz ama emeklerimizin karşılığını da şampiyon olarak alıyoruz. İnşallah dünya şampiyonu olacağım” şeklinde konuştu. 
EMRAH ŞAHANOĞLU: KADINLARIMIZIN VE KIZLARIMIZIN

ŞİDDETE KARŞI SPOR YAPMASINI TAVSİYE EDİYORUM 
Kastamonu’da birçok şampiyon sporcu yetiştirdiklerini belirten Kastamonu Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Kick-Boks Antrenörü Emrah Şahanoğlu da, “Asıl vurgulamak istediğim kadınlarımızın, kızlarımızın, bu spora yönlendirilmesidir. Çünkü kadına şiddet konusu her geçen gün artmakta ve haberlerde bunları izliyoruz. Kadınlarımızın ve kızlarımızın güçlü olması gerektiğini düşünüyoruz. Ayrıca uyuşturucu, sigara gibi birçok kötü alışkanlıkların olduğu bir ortamda, dönemdeyiz. Bu yüzden herkesin çocuklarını spora yönlendirmesi gerektiğini düşünüyorum. Şu anda 250’ye yakın sporcu ile çalışıyoruz. Bunların bir bölümü sağlıkları için gelen sporcularımız. Bunların arasında çok sayıda şampiyonluk yaşamış sporcularımız bulunuyor. Dünya derecesi elde etmiş sporcularımız var” ifadelerini kullandı. 
AYNUR DEĞİRMENCİ: KIZIMLA GURUR DUYUYORUM
Çiftçilik yaparak geçimlerini sağladıklarını anlatan Serap Değirmenci’nin annesi Aynur Değirmenci de şu ifadeleri kullandı: “Çocuğum antrenmana gidip geliyor. Spor yapıyor, her spora gittiğinde de kazanıp geri geliyor. Bizlere madalya götürüyor. Biz de kızımızdan böyle olduğu için gurur duyuyoruz. Hocasının yardımıyla, kendi çabasıyla antrenmanlara gidiyor." (iha)

Güncelleme Tarihi: 28 Eylül 2020, 11:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER