SARIMSAK GRAMLA SATILDI

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, tüketici fiyatları bazında Eylül ayında bir önceki aya göre en yüksek fiyat artışı yüzde 42,58 ile sarımsakta oldu. Sarımsak dendiğinde ise Türkiye’de ilk akla gelen coğrafi işaret tesciline sahip Taşköprü sarımsağı.

 SARIMSAK GRAMLA SATILDI

 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, tüketici fiyatları bazında Eylül ayında bir önceki aya göre en yüksek fiyat artışı yüzde 42,58 ile sarımsakta oldu. Sarımsak dendiğinde ise Türkiye’de ilk akla gelen coğrafi işaret tesciline sahip Taşköprü sarımsağı.

Taşköprü ilçemize has sarımsak, Antalya Ticaret Borsası tarafından bu yıl 10’uncusu düzenlenen Yöresel Ürünler Fuarı’nda (YÖREX) açılan stantta tanıtıldı. Stantta, sarımsaklar üst üste dizilerek hem tanıtım hem satış yapıldı.

Tescilli Taşköprü sarımsağının bu yıl kilogram fiyatı 60 TL’ye kadar çıktı. Vatandaşlar her derde deva olarak gösterilen sarımsağı gramla alıyor. Üreticiler, fiyatın geçen yıla göre yüzde 100 artmasının sebebinin ise olumsuz hava koşulları olduğunu, fiyat artışının vatandaşı mutsuz ettiğini söyledi.

SELENYUM ORANI YÜKSEK

YÖREX’te satış yapan üretici Mehmet Ali Süratli, Taşköprü sarımsağının, selenyum oranı fazla olduğu için diğer sarımsaklara göre daha kaliteli ve lezzetli olduğunu ifade etti. Taşköprü sarımsağının bir yıla kadar bozulmadan özelliğini koruduğunu kaydeden Süratli, Çin sarımsağının daha ucuz olduğunu ancak etken maddesinin az olması nedeniyle tat ve kalite olarak Taşköprü sarımsağıyla kıyaslanamadığını söyledi. Süratli, “Taşköprü sarımsağı potasyum ve selenyum açısından oldukça zengindir. Bu özelliğiyle ilaç yapımında dahi kullanılıyor. Fiyatı geçen yıl 30 TL iken bu yıl olumsuz hava koşulları nedeniyle yüzde 100 artarak 60 TL’yi buldu" dedi.

Merve Karaca

Güncelleme Tarihi: 29 Ekim 2019, 11:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER