Sarıkamış için yürüdüler

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın organizasyonuyla 103. yılında, Sarıkamış Şehitlerini Anma Programları kapsamında ilimizde yürüyüş düzenlendi. Türkiye’nin 81 ilinde aynı anda gerçekleştirilen olan yürüyüşte Kastamonu ecdadımızın gösterdiği büyük fedakarlık için yürüdü.

Sarıkamış için yürüdüler

 

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın organizasyonuyla 103. yılında, Sarıkamış Şehitlerini Anma Programları kapsamında ilimizde yürüyüş düzenlendi. Türkiye’nin 81 ilinde aynı anda gerçekleştirilen olan yürüyüşte Kastamonu ecdadımızın gösterdiği büyük fedakarlık için yürüdü.
Dün saat 10.00’da  Cumhuriyet Meydanı’ndan başlayan yürüyüş memleketimizin tarihi simgesi Kastamonu Kalesi’nde son buldu. Yürüyüşe Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz, MilletvekiliMetin Çelik, Belediye Başkanı Tahsin Babaş’ın yanı sıra siyasi parti temsilcileri, kurum müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

KARADENİZ: O GÜNÜN ŞARTLARINI ANLAMAK ÇOK ÖNEMLİ

Programda konuşan Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz ise “Bugün ülkemizde ve çevresinde devamlı bir şeyler kurgulanmaya çalışılıyor. En son İran’da bir iç karışıklık çıkarma denemesi yapıldı. Bunlara karşı mücadele verirken hep diyoruz ‘Bu vatan bize atalarımızdan emanet’ ama atalarımız bize bu vatanı hangi şartlarda emanet ettiler onu da iyi düşünmemiz gerekiyor. İşte Sarıkamış bu açıdan çok önemlidir. Bugün çok şükür ordumuzun zırhlı araçları var, hem havada hem de karada yılın 12 ayı her türlü hava koşullarında muharebe yapma imkanına sahip, güçlü bir ordumuz var. Ne kadar övünsek azdır. En güçlü ordulardan biride Türk Ordusu’dur. Sarıkamış’a baktığımızda o şartlarda henüz muharebeye giderken ani bastıran kış şartlarına dayanılamadığı için o gün ordumuzda bu imkan, potansiyel bulunmadığı için orada çok sayıda şehit verme durumuyla karşı karşıya kalınmış. İşte Sarıkamış, o gün ile bu günü kıyaslama açısından çok önemlidir. Belki bugünkü imkanlar o gün olmuş olsaydı Doğu Cephesi’nde çok büyük başarılar elde edilecekti ve bugün ki doğu sınırlarımız farklı noktada, belki Azerbaycan’la aynı noktaya gelmiş olacaktı. Henüz daha onu yapmaya fırsat kalmadan bu askerlerimizin kaybı gerçekten de 1. Dünya Savaşı’nda Çanakkale ile birlikte çok sayıda şehit vermiş olduğumuz cephelerden biri olmuştur. Dolasıyla bugünün kıymetini iyi bilmeliyiz. Bugün durulmaz denilecek hava koşullarında bile hepimizin parkası, hırkası ve kaşkolü var. Allah bu ülkenin imkanlarını, zenginliğini daha da arttırır ve daha fazlasına da sahip oluruz. Ancak bunun olması için de bizim birlik ve beraberliğimizi hep muhafaza etmemiz, ülkeyi ileriye götürmek için hepimizin çok çalışmasıyla mümkün olabilecektir. Onun için her işimizi yaparken kedimizi ve ailemizi düşüneceğiz ama ülkemizin geleceği için çalışmak zorundayız. Sarıkamış başta olmak üzere 1. Dünya Savaşında, terörle mücadelede ve 15 Temmuz’da vermiş olduğumuz şehitleri rahmetle anıyorum” dedi.

ÇELİK: TÜRKİYE ÜZERİNDE  OYNANAN OYUNLAR BİTMİYOR

Programda konuşan AK Parti Kastamonu Milletvekili Metin Çelik “Bugün Sarıkamış şehitlerimizi yad ettiğimiz önemli bir gün. Sarıkamış ne ise Çanakkale müdafaası bize göre odur. Kurtuluş mücadelesi ne ise 15 Temmuz’da verdiğimiz mücadele aynı istiklal ve istikbal mücadelemizin birer tezahürüdür. Sarıkamış, Kurtuluş Savaşı, Çanakkale, 15 Temmuz şehitlerimizi ve bugün teröristlere dağları dar etmek için canını feda eden şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Türkiye  üzerinde oynan oyunlar bitmiyor. Nasıl bizi 1. Dünya Savaşı’nda yok etmeye kalkışmışlarsa bu gün de aynı şekilde değişik oyunlarla bizi zor durumlara düşürmek ve bir şekilde zayıf bırakmak istiyorlar. Buna milletçe en güzel cevabı veriyoruz” ifadelerini kullandı.

BABAŞ: ŞEHİTLERİMİZE RAHMET DİLİYORUM

Sarıkamış Şehitleri Anma Programı Yürüyüşü’nde konuşan Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş, 103 yıl önce olduğu gibi, günümüzde de dış mihrakların Türkiye ile uğraştığına dikkat çekerek “Bu destan Türklerin tarihte yazmış olduğu sayılı destanlardan birisidir. Biz millet olarak şuanda da dünyada ciddi destanlar yazıyoruz. O zaman olduğu gibi yine aynı mihraklar bizimle uğraşmaya devam ediyor ama aynı kararlılık, aynı toprağa bağlılığımız nedeniyle kimse bizi bu birliğimizden geri çeviremez. Bu birlik ve beraberliğin daim olmasını temenni ediyorum. Sarıkamış destanının 103. yıl dönümünde şehitlerimize rahmet diliyorum. Gazilerimizi ise şükranlarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı. 
(Haber Merkezi)

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2018, 16:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER