Şapka Müzesi’nin kurucusu Nihal Erten’e plaket

10 Aralık 1919 tarihinde Kastamonu’da yapılan ilk Türk Kadın Mitingi nedeniyle, Kastamonu Rotary Kulübü, geçtiğimiz akşam Amorium Park Hotel Kastamonu’da Şapka Müzesi kurucusu Nihal Erten’e plaket töreni düzenlendi.

Şapka Müzesi’nin kurucusu  Nihal Erten’e plaket

 

10 Aralık 1919 tarihinde Kastamonu’da yapılan ilk Türk Kadın Mitingi nedeniyle, Kastamonu Rotary Kulübü, geçtiğimiz akşam Amorium Park Hotel Kastamonu’da Şapka Müzesi kurucusu Nihal Erten’e plaket töreni düzenlendi. Kastamonu Rotary Kulübü Başkanı Feza Tiryaki, plaket töreninde yaptığı konuşmada her yıl 10 Aralık’ta program yapacaklarını ve cumhuriyet kadınlarına plaket takdim edeceklerini bildirdi. Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşları adına 1 dakikalık saygı duruşu ile başlayan programın açılış konuşmasını Kastamonu Rotary Kulübü Başkanı Feza Tiryaki yaptı. Tiryaki, “Rotary fark yaratır” sloganıyla yaptığımız toplantının teması 10 Aralık 1919’da yapılan ilk Türk Kadın Mitingi kapsamında düzenlendiğini söyledi. Tiryaki, “10 Aralık tarihimiz Kastamonu için çok önemli bir tarih. Fakat ne yazık ki 10 Aralık’ı Türkiye’ye duyuramadık. Annelerimiz, eşlerimiz ve kadınlarımızla hepimiz birer cumhuriyet kadınıyla birlikteyiz. Kulüp olarak biz sürdürebilir bir şekilde 10 Aralık tarihine denk gelen toplantılarımızda ilk Türk Kadın Mitingini konu alarak yürütmeye karar verdik. Cumhuriyet kadınımıza neler sağladığını görüşmek için bir araya geldik. İşinde başarılı olmuş kadınlarımıza söz hakkı vermek istedik. Geçen yıl kendini ispatlamış 4 kadını çağırıp dinledik. Her yıl bir program gerçekleştireceğiz. Bu yıl Şapka Müzesi’nin kurucusu Nihal Erten hayat hikayesini paylaşacak. Önümüzdeki yıl başka bir kadın konuşmacımız olacak. Kadınlarımızın seslerinin duyulmasını sağlayacağız” dedi. 
Şapka Müzesi kurucusu Nihal Erten,  şapka, silah, bebek müzesinin kuruluşunu anlattı. Erten ayrıca, rahmetli Kastamonu Valisi Mustafa Kara’nın öncülüğünde Şapka Müzesi’nin kurulduğuna değindi. Kastamonu Rotary Kulübü Başkanı Feza Tiryaki, Erten’e plaket takdim ederek yapacakları programın gelenekselleşeceğini ifade etti. 
Tuğçe Yerdelen
Güncelleme Tarihi: 12 Aralık 2017, 12:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER