ŞAPKA MÜZESi NASIL KURULDU?

Bursa Sular İdaresi’nde Basın ve Halkla İlişkiler görevinden emekli olan ve kadın giyim üzerine butik açan Kastamonu Şapka Müzesi’nin kurucusu Nihal Erten, 10 Aralık İlk Türk Kadını Mitingi’nin 98’inci yıldönümünde Kastamonu’ya geldi. Şapka, dantel, bebek, silah müzelerinin kuruculuğunu yapan Erten, rahmetli Kastamonu Valisi Mustafa Kara öncülüğünde kurulan Mimar Vedat Tek Kültür ve Sanat Merkezi’ni anlattı.

ŞAPKA MÜZESi NASIL KURULDU?

 

Bursa Sular İdaresi’nde Basın ve Halkla İlişkiler görevinden emekli olan ve kadın giyim üzerine butik açan Kastamonu Şapka Müzesi’nin kurucusu Nihal Erten, 10 Aralık İlk Türk Kadını Mitingi’nin 98’inci yıldönümünde Kastamonu’ya geldi. Şapka, dantel, bebek, silah müzelerinin kuruculuğunu yapan Erten,  rahmetli Kastamonu Valisi Mustafa Kara öncülüğünde kurulan Mimar Vedat Tek Kültür ve Sanat Merkezi’ni anlattı. 
Rahmetli Kastamonu Valisi Mustafa Kara’nın öncülüğünde 2008 yılında Şapka Müzesi’nin kurulduğunu ifade ederek konuşmasına başlayan Erten, “Valimiz Mustafa Kara, arazinin Vedat Tek Kültür Merkezi olacağını söyledi. İnşaat halindeki bir yerin müdürü olarak göreve başladım. 5 kamyon maloz attırdım. Galeri kısmını ve ofisleri oluşturduk. Personel bir gün gelip lastik çizmemiz yok, ertesi gün topuklu iğnemiz yok… Her şeyi yavaş yavaş oluşturmaya başladık. Öğretmen Hikmet Bakan’ın şapkalarıyla yola çıktık. 

“91 YAŞINDAKİ EMEKLİ ÖĞRETMKEN ŞAPKASINI BAĞIŞLADI”

Ankara’ya Kastamonu Günlerine gittik. Gazi Üniversitesi Yrd. Doç. Lale Özder ziyarete geldi. İnkılabı olan ve şanslı bir iliz. Şapka Müzesi kurmak istediğimizi belirttik. Özder, Koç Vakfı üyelerinin sergi yaptığını söyledi. Kendi cep telefonumdan 250 kişiyi aradım ve şapka bağışlamalarını dile getirdim. 6 gün içinde 28 ev gezerek 262 şapka ile geldik. 91 yaşındaki emekli öğretmen kadın bile bize şapkasını bağışladı. Şapkaların bir kısmı çok defoluydu ve Lale Özder’e gönderdim. Özder şapkaları onardı. Ayrıca Özder, elindeki bin 500 adet oyuncak bebeği bize bağışladı. 9 Nisan 2009 tarihinde Bebekevi’ni açtık” dedi. 

“KASTAMONU DENİLİNCE KALBİM FARKLI ATIYOR”

Diğer müzelerin kurulma sürecini aktaran Erten, “Müzenin nasıl kurulacağını planlamak için İstanbul’a gittim, müzeleri gezdim. Kastamonu’ya gelerek, vitrinlemenin nasıl olacağını anlattım. Müzedeki manken kafaların maliyetlerini Kastamonu’daki bankalar ödedi. Müzeyi oluşturmaya başladık. Şapka Müzesi, şu anki Dantelevi’nin olduğu yerdi ama sığmaz oldu. Şapka Müzesi asıl yerine taşındı. Fuarlara gittikçe bağışlanan şapkalar ile şapka sayımız arttı. Bülent Ecevit’in ailesi Küreli. Ecevit bizim hemşerimiz. Ecevit’in şapkasını aldım. Eski Cumhurbaşkanımız Süleyman Demirel’in şapkalarını istedim. Son görevim Demirel’in şapkasını almaktı. İstanbul’daki Şenocak Şapkacısı ünlü sanatçıların şapkalarını bağışladı. Filiz Akın, Emel Sayın’ın şapkalarını bize verdi. Tomris Yalçınkaya’da elindeki dantelleri bağışladı. Aldığımız dantellerle Dantel Müzesi kurduk. Dantel Müzesi dünyada sayılı. Belçika’da dünyaca ünlü müze var. Vali Kara, Alay Komutanımız ile Kastamonu Müzesi’ni gezerken, tozlu raflar ve çuvallardaki silahları gördük. Silahları tek tek ayırdık. Alay komutanımız silahları tamir ettirdi. Ardından Silah Müzemiz oluştu. Seydiler’de yaşayan Mehmet Kamil Çankır, elinde antika fincanlar olduğunu söyledi ve fincanları bağışlamak istediğini belirtti. Seydiler’de fincanları tek tek sararak getirdik. Vedat Tek Kültür Merkezi’nin her bir karışında emeğimiz var. Kastamonu denilince kalbim hep farklı atıyor” ifadelerini kullandı. 
Tuğçe Yerdelen
Güncelleme Tarihi: 12 Aralık 2017, 12:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER