banner38

banner39

banner46

banner47

28 Şubat 2020 Cuma

Şapka İnkılabı’na özel karma sergi Vali Yaşar Karadeniz KASTAMONU BU ÖDÜLÜ MADALYA GİBİ ŞEREFLE TAŞIYACAKTIR

Cumhuriyet döneminden günümüze kadar kullanılan şapkaların da yer aldığı karma sergi açıldı.

24 Ağustos 2019 Cumartesi 09:54
 Şapka İnkılabı’na özel karma sergi Vali Yaşar Karadeniz KASTAMONU BU ÖDÜLÜ MADALYA GİBİ ŞEREFLE TAŞIYACAKTIR
 


Cumhuriyet döneminden günümüze kadar kullanılan şapkaların da yer aldığı karma sergi açıldı.

Kastamonu Valiliğince Atatürk'ün Kastamonu'ya gelişi ve Şapka İnkılabı'nın 94. yıl dönümü dolayısıyla Mimar Vedat Tek Kültür ve Sanat Merkezi'nde karma sergi düzenlendi.

Sergide resim, yöresel bebekler, el işi ürünler ve yöreye özgü kıyafetlerin yanı sıra Cumhuriyet döneminden bugüne kadar Anadolu'daki şapka kültürünü yansıtan şapkalar yer alıyor. 

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından şapka defilesi gerçekleştirildi.

Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz, serginin açılışında yaptığı konuşmada, Kurtuluş Savaşı'nda millet olarak ölüm kalım mücadelesi verildiğini söyledi.

Burada düzenlenen programda konuşan Vali Yaşar Karadeniz, “Kurtuluş Savaşı’nda ki kahramanlığın sonucunda Kastamonu’ya millet olarak bir şey borçluyduk. Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’te 94 yıl önce Kastamonu’ya geçekleştirdiği ziyaretle bunu yerine getirdi” dedi.

Kurtuluş Savaşı’nda verilen mücadelenin önemine değinen Vali Karadeniz şunları söyledi; “Kurtuluş Savaşı’nda verilen mücadele bizim için çok önemli bir mücadeleydi. O savaş bizim için ölüm kalım savaşıydı. Herkes üzerine düşeni tam olarak yapamamış olsaydı. Anadolu’da var olmak ile olmamak arasında bir sonucu olan bir süreçti. Toplumun tüm kesimleri üzerine düşeni yaptı ve bu savaş kazanıldı. İnebolu-Ankara hattının savaşa sağladığı lojistik destek çok önemliydi. Bu lojistik yolun kahramanı yaşlılarımız ve kadınlarımızdı. Çünkü erkek nüfus cephe de, savaş meydanında üzerine düşeni yapıyordu. Tarihimizin her aşamasında olduğu gibi Kurtuluş Mücadelemizde de kadınlarımız üzerine düşeni yaptı. Bu güzergâh artık Milli Park ilan edildi. Böylelikle hem kahramanlarımız unutulmamış olacak hem de ileriye dönük bundan sonraki nesillerimizin de o günleri anlamasına yol açacak.

“94 YIL ÖNCEKİ RUHU BİZ BUGÜN DAHA ÇOK TAŞIMA SORUMLULUĞUNU HİSSEDİYORUZ”

Kurtuluş Savaşı’nda ki kahramanlığın sonucunda Kastamonu’ya millet olarak bir şey borçluyduk. Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’te 94 yıl önce Kastamonu’ya geçekleştirdiği ziyaretle bunu yerine getirdi. Yenilenme inkılaplarından en önemlilerinden olan Kıyafet ve Şapka İnkılabı, Kastamonu’da gerçekleştirilmiştir. Bence bu İnebolu’ya verilen madalya gibi bir ödüldür. Kastamonu bu ödülü yıllardır bir madalya gibi şerefle taşıyacaktır. Bizde bu düşüncelerle bu törenleri düzenlemeliyiz. Bizler o günlerin kahramanı ninelerimizin ve dedelerimizin torunlarıysak onlara layık olmak için o ruhu yaşatmalıyız. Daha sonra bu memleketi ileri taşımak için çok çalışmalıyız. Biz bunları yerine ülkemiz üzerinde oynanmaya çalışan oyunları 100 yıl önce olduğu gibi yine bozmuş olacağız. 94 yıl önceki ruhu biz bugün daha çok taşıma sorumluluğunu hissediyoruz.”

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi El Sanatları Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Lale Özder ise şehit Şerife bacıların ruhu ile her yıl Kastamonu'ya gelip etkinliklere katıldıklarını söyledi.

Katkısı olanlara teşekkür belgelerinin verilmesinin ardından açılan sergi, 3 gün gezilebilecek.

Yapılan konuşmaların ardından Şapka Defilesi gerçekleştirildi. Programın oluşmasında emek sarf edenlere protokol üyeleri tarafından katılım belgesi verildi.

Tuğçe Yerdelen

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV