Sanayi siteleri, dönüşecek

Kastamonu Belediyesi Nisan Ayı Olağan Meclis Toplantısı’nın 1’nci oturumunu gerçekleştirdi. Belediye meclisinde; şehir içinde yer alan iki sanayi sitesi de kentsel dönüşüm kapsamına alındı

Sanayi siteleri, dönüşecek

 


Sanayi siteleri, dönüşecek

Kastamonu Belediyesi Nisan Ayı Olağan Meclis Toplantısı’nın 1’nci oturumunu gerçekleştirdi. Belediye meclisinde; şehir içinde yer alan iki sanayi sitesi de kentsel dönüşüm kapsamına alındı.

Maslak Yeni Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi’nin, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nca ayrılan krediye ve bundan sonraki tanzim edilecek kredileri kullanabilmesi için şehrin içinde kalan her iki sanayi sitesinin kentsel dönüşüm alanı olarak ilan edilmesine yönelik yazısı İmar Komisyonu tarafından değerlendirildi. Buna göre, Taşlık şehir içerisinde kalan sanayi alanının, gelişim alanı olarak değerlendirildiği dikkate alındığında şehrin günümüz çalışma koşullarında yetersiz kalan 2 adet küçük sanayi sitesinin planının sahaya taşınması ve bununla beraber eskiyen ve yeniden inşa edilmesi gereken diğer yapıların, dönüşüm sınırları içerisine alınması uygun olacağı değerlendirildi. Söz konusu İmar Komisyon kararı, meclisin oylamasına sunularak, oy birliğiyle kabule edildi.

DENETİM RAPORU OKUNDU

Belediye Denetim Komisyon raporu okundu. Komisyon raporunda; Kastamonu Belediyesi gelir ve giderleri ile hesap ve işlemlerinin kanun tüzük ve yönetmelikler çerçevesinde yürütüldüğü, defter ve belgelerin düzenli olarak tutulmasına gayret gösterildiği kaydedildi. Komisyon çalışması süresince sondajlama yöntemi ile yapılan komisyon denetiminde, konusu suç teşkil edecek herhangi bir hususa rastlanılmadığı belirtildi. 2018-2019 yılında Sayıştay Raporlarında da belirtildiği üzere Belediye Başkanlığı yetkisinde olan Sosyal Denge Tazminatının yürüklükte olan kanuna göre uygulanmadığı tespit edildiği ve incelenen dosyalarda bazı evrakların ve imzaların eksik olduğu tespit edilerek, ilgili evrakların muhasebe evrakları ekinde olduğu beyan edildi.

 

Honsalar Mahallesi’nde mülkiyeti Kastamonu Belediyesi’ne ait olan taşınmaz ile ilgili, Ankara Kültür Varlıklarını Koruma Müdürlüğü’nün kararıyla taşınmazın UDEM denetiminde yıkılmasında sakınca olmadığına karar verildi. Merkez Honsalar Mahallesinde bulunan taşınmaz ile ilgili alınan kurul kararına istinaden yıkım konusunun meclisin oy birliği ile kabul edildi. (Alperen Erkuş)

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2021, 09:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER