Salgın her şeyimizi değiştirdi!

KORONA virüs salgını sebebiyle toplumsal hareketlerde de ciddi değişiklikler meydana geldi

Salgın her şeyimizi değiştirdi!

 

KORONA virüs salgını sebebiyle toplumsal hareketlerde de ciddi değişiklikler meydana geldi. Google'ın resmi istatistikler sayfasında paylaşılan verilerle, Kastamonu'da 26 Ekim-7 Aralık tarihleri arasında yaşanan hareketliliğin bilgileri verildi. Yapılan araştırmanın sonucunda çıkan rapora göre; restoran, alış veriş merkezlerine, parklara daha az gidiyoruz,  toplu taşımayı daha az kullanıyoruz. Evlerde kalma ve marketlere gitme eğilimimiz ise arttı.

YÜZDE 37 DÜŞÜŞ

Restoran, kafe, alışveriş merkezi, eğlence parkı, müze, kütüphane ve sinema gibi yerlerle ilgili hareketlerini incelendiği Perakende ve rekreasyon alanında Kastamonu'da yüzde 37'lik bir düşüş yaşandı. Kovid-19, salgınıyla birlikte belirtilen alanlarda gerçekleşen toplumsal hareketlerde ciddi bir düşüş yaşandı.

MARKETLERE TALEP ARTTI

Market, gıda deposu, pazar, özel ürünlerin satıldığı gıda dükkanı ve eczane gibi yerlerde de; hareketlilik arttı. Market ve eczanelerde toplumsal hareketlilik kovid-19 öncesine göre yüzde 11'lik artış gösterdi.

PARKLARA DAHA AZ GİDİYORUZ

Parklar da ise ciddi bir düşük gözlemlendi. Vatandaşların Kastamonu'da sıkça tercih ettiği etkinliklerden olan parklarda; yüzde 12'lik bir düşük yaşandı. Kısıtlamaların da etkisiyle vatandaşlar, korona virüs öncesi döneme göre park etkinliklerini yüzde 12 azalttı.

TOPLU TAŞIMADA CİDDİ DÜŞÜŞ

Toplu taşıma kullanımında da ciddi bir düşüş yaşandı. Salgının bulaşıcılığından dolayı; vatandaşların uzak durmaya çalıştığı toplu taşıma kullanımında yüzde 25'lik bir düşüş yaşandı. Kovid öncesine göre her 4 kişiden biri, toplu taşıma kullanımını bıraktı.

4 KİŞİDEN BİRİ EVDEN ÇALIŞIYOR

Tüm Dünya'da olduğu gibi Kastamonu'da da uzaktan çalışma trendinde artış yaşandı. Virüs nedeniyle imkanı olan bir çok iş yeri uzaktan çalışmayı tercih ederken, Google istatistiklerine göre, iş yerlerinde bulunma oranı yüzde 25 azaldı.

Son olarak ise korona virüsün tüm Dünya'yı evlere kapattığı konut alanında yaşanan hareketlilik verileri paylaşıldı. Google verilerine göre konutlardaki hareketlilik alanında yaşandı. Konutlarda gerçekleşen hareketlilik yüzde 9 arttı. (Burak Yumukoğlu)

Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2020, 10:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER