Saime İnal'ı kaybettik

Kastamonu’nun yetiştirdiği en önemli değerlerinden Prof. Dr. Saime İnal Savi hayatını kaybetti

Saime İnal'ı kaybettik

Kastamonu’nun yetiştirdiği en önemli değerlerinden Prof. Dr. Saime İnal Savi hayatını kaybetti. 91 yaşındaki hayırsever ve eğitimci Saime İnal, geçtiğimiz gün rahatsızlığına yenik düşerek sevenlerini yasa boğdu.

Prof. Dr. Saime İnal Savi, 1 Kasım 1934 tarihinde Kastamonu'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Ankara´da tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Klasik Şark Dilleri Bölümünden 1962 yılında mezun oldu. Aynı yıl Türk Dil Kurumuna Başyazman olarak atandı. Bir yıl sonra Hindistan hükümetinden aldığı bursla gittiği Aligarh İslam Üniversitesinde yüksek lisansını tamamladı. 1965 yılında İran hükümetinden aldığı bursla Tahran Üniversitesinde başladığı doktora öğreniminin ardından 1969'da Edebiyat Doktoru unvanını aldı. Aynı tarihte adı geçen fakültenin Osmanlı Devri İran Edebiyatı, Türkçe ve Osmanlıca alanlarına Öğretim Görevlisi olarak atandı. Bu görevinin yanı sıra İran Saray Bakanlığı'na bağlı Pehlevi Kütüphanesi Türkçe bölümünün sorumluluğunu üstlendi.

İran Şehinşahlığı'nın 2 bin 500. Kuruluş Yıldönümü münasebetiyle "İnsanlık Hizmetinin Gönüllü Ordusu"ndaki çalışmaları dolayısıyla Majeste Şehinşah'ın emriyle Saray Bakanlığı tarafından Anı-Madalya ile ödüllendirildi. 1972'de Türkiye´ye döndü. Aynı yıl Atatürk Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi'ne Farsça Öğretim Görevlisi olarak atandı. 1976'da aynı üniversitenin Edebiyat Fakültesi Arap-Fars Dili ve Edebiyatı Bölümünde Dr. Asistan olarak görev aldı. 1981'de araştırmalarda bulunmak üzere bir yıllığına Amerika´ya gitti. Çalışmalarını Pennsylvania Üniversitesi (Philadelphia) Edebiyat Fakültesi Şarkiyat Bölümünde sürdürdü. 1982-1986 yılları arasında Yardımcı Doçent olarak görev yaptı. 31.10.1983 tarihinde Fars Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalında Doçent unvanı ile görev yaptı. 1988-1991 yılları arasında Birleşmiş Milletler'de görev yaptı. 30.09.1991 tarihinde üniversiteye döndü. 23.09.1993 günlü Kararname ile profesörlük kadrosuna atandı. Türk Anneler Derneğinin Erzurum Şubesini kurup başkanlığını yaptı. Derneğin genel merkezi tarafından Onursal Başkanlık ile ödüllendirildi. 01.07.1997 tarihinde emekliliğe ayrıldı. 1997-2007 yılları arasında Gazi Üniversitesi Kastamonu Eğitim Fakültesi ve Fen-Edebiyat Fakültesi'nde dersler verdi. Türkçe, Farsça ve İngilizce kitapları, makaleleri ve çevirileri, yurt içi ve yurt dışında katıldığı bilimsel toplantılarda sunulmuş bildirileri vardır. Değerli Hocamız, eğitime yüzde 100 Destek Projesi kapsamında 18 derslikli okulumuzu 2005 yılında yaptırmıştır. Bu hizmeti ve bilimsel çalışmaları dolayısıyla 2008 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi Üstün Hizmet Ödülü ile verildi.  (Haber Merkezi)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER