SAHİL AYAĞA KALKACAK

Karadeniz’in en uzun sahil şeridine sahip olan Kastamonu’nun bu zenginliğinden faydalanabilmesi için sahilde hummalı bir çalışma başlatıldı.

SAHİL AYAĞA KALKACAK


   Karadeniz’in en uzun sahil şeridine sahip olan Kastamonu’nun bu zenginliğinden faydalanabilmesi için sahilde hummalı bir çalışma başlatıldı. Yıllardır sahil ilçelerimizde balıkçı barınakları ve Karadeniz’de çıkan her fırtına sonrası büyük tahribata uğrayan sahillerimiz için birçok proje üretildi.
İnebolu ilçemize bağlı Evrenye Köyü’nde deniz tahribatı nedeniyle hasar gören balıkçı barınağının onarımı için 23 Aralık 2015 tarihinde yapımına başlanan ve toplam maliyeti 11 milyon 263 bin Türk Lirası olan Evrenye Balıkçı Barınağı onarım projesi 17 Nisan 2018 tarihinde tamamlanacak. 

22 KÖY FAYDALANACAK

Cide ilçemize bağlı Denizkonak Köyü sahiline yapılacak olan ve Denizkonak Köyü dışında Ağaçbükü, Çataloluk, Akbayır gibi Aydos'a kadar olan 22 köyün faydalanması amaçlanan Balıkçı Barınağı projesi de devam eden projeler arasında yer alıyor. 
23 Eylül 2018 tarihinde bitirilmesi planlanan barınağın çok amaçlı kullanılabilmesi için projede sosyal tesis, soğuk hava deposu gibi ünitelerinde bulunması planlanıyor. Ayrıca 8 milyon Türk Lirası’na mal olacak olan barınak sayesinde bölgede tutulan balıkların farklı illere sevkiyatı yapılarak bölgeye ekonomik anlamda katkılar sağlaması hedefleniyor.

ABANA VE ÇATALZEYTİN’E
48 MİLYON’LUK YATIRIM

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 2017 yılı verilerine göre 3 bin 249’u şehir, 682’si köy olmak üzere toplam 3 bin 931 nüfusa sahip olan ancak yaz aylarında nüfusunun kat kat üzerinde turist ağırlayan Abana’nın uzun yıllardır hayalini kurduğu ‘Sahil Tahkimatı’ projesi hayata geçiriliyor. 
Merhum Abana Belediye Başkanı Rıdvan Oyar’ın da en büyük hayallerinden birisi olan Abana Sahil Tahkimatı projesinin Ocak 2020’de tamamlanması bekleniyor. Projenin toplam maliyeti ise 43 milyon Türk Lirası.
Abana ilçemizin yanı sıra denizden gelen dev dalgalarla sahili büyük ölçüde tahrip olan Çatalzeytin ilçemiz için hayata geçirilmesi planlanan Çatalzeytin Sahil Tahkimatı projesi de Nisan ayında başlayacak. Nisan 2020’de bitirilmesi planlanan projenin toplam maliyeti ise 5 milyon 375 bin Türk Lirası olarak hesaplandı. 
Diğer taraftan yine Doğanyurt ilçemizin sahilinin kurtulması için planlanan Doğanyurt Sahil Tahkimatı projesi ile denizden gelen dalgalar ve sel suları ile kullanılamaz hale gelen İlyasbey Balıkçı Barınağı için tadilat işi yeni yatırım programına girdi. 

FIRTINALAR SAHİLİMİZDE 
TEHDİT OLMAYACAK

Karadeniz’de çıkan her fırtına sonrası ağır hasar gören Cide ve İnebolu sahilleri için yeni projeler planlanıyor. Buna göre Cide ilçemizin 150 metre açığına yapılacak olan Sahil Tahkimatı Projesi için çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Diğer taraftan yine denizde çıkan fırtına sonrası oluşan dalgalarla hasar gören İnebolu sahili için proje çalışmaları devam ediyor. Projelerin en kısa zamanda bitirilmesi ve ihaleye çıkması planlanıyor. Bu projelerin hayata geçmesi ile birlikte Karadeniz’de çıkacak olan fırtınalar artık sahilimiz için tehdit olmaktan çıkacak. 
(Haber Merkezi)
Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2018, 10:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER