‘Sağlıksız hiçbir şey olmaz’

3-17 Yaş Arası Tip 1 Diyabetli Çocuklarda Sağlıklı Yaşam Projesi kapsamında şeker ölçüm cihazlarının dağıtım töreni yapıldı.

‘Sağlıksız hiçbir şey olmaz’
banner72

70 adet şeker ölçüm cihazının 44’ü Kronospan firması, 26 adedini de Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı katkıları ile dağıtıldı. Törene Vali Avni Çakır, Belediye Başkan Vekili Mehmet Yurt, Milli Eğitim Müdürü Cengiz Bahçacıoğlu, Vali Yardımcısı Ünal Kılıçarslan, Kastamonu Jandarma Komando Eğitim Alay Komutanı Jan. Kıd. Alb. Mehmet Çelik, İl Genel Meclisi Başkanı Güray Parçal, İl Sağlık Müdürü Yüksel Kutlu, MHP İl Başkanı Emin Çınar, Kronospan Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdür Yardımcısı Ömer Gülamoğlu, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Uğur Başak, cihaz alacak aileler ve çocukları ile davetliler katıldı. 

GÜLAMOĞLU; "KASTAMONU’DA SAĞLIK HERŞEYDEN ÖNCE GELİYOR"

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törende konuşan Kronospan Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdür Yardımcısı Ömer Gülamoğlu; “Valimiz bu projeyi bize önerdiğinde çok heyecanlandık. Kastamonu’da sağlık her şeyden önce geliyor. Sağlıksız hiçbir şey olmaz. Sağlıklı yaşayabilmek için de maddiyata ihtiyaç var. Sağlıklı yaşam için maddiyatı olmayanların da imkanları olanlardan yararlanması gerek. Sayın Valimiz de bu konuda hassas davrandılar. Böyle bir hayırlı işe firmamızı dahil ettiği için müteşekkiriz. Firmamızın temelinin atıldığı ilk günden itibaren insan sağlığı bizim için hep planda. Bu da bizi çalışanlar olarak çok mutlu ediyor. Bunu sürdürebilmek için firmamız adına elimizden geldikçe aracılık yapmaya gayret ediyoruz. Burada önemli olan çocuklarımız, çocuklarımız var oldukça biz de gelecek için daha çok umutlanacağız. Bu işin mimarı sayın Valimizdir. Gerek firmamız olsun, gerek Kastamonu Entegre olsun bu şehrin atardamarlarıdır” diyerek projede emeği geçenlere teşekkür etti.

ÇAKIR; “CİHAZLA ÇOCUKLARIMIZ ÇOK KONFORLU BİR YAŞAM SÜRECEK”

Vali Avni Çakır, hayırlı bir işe vesile olduklarını ifade ederek şunları dile getirdi; “Tip-1 diyabet hastalığının Kastamonu’da bu kadar yaygın olduğunu bilmiyordum. Detayı hakkında bilgi sahibi değildim. Sağ olsun Aytaç bey durumu bana net bir şekilde özetledi. Bizim devlet olarak, vali olarak asli görevlerimizden bir tanesi, hem de müthiş bir sosyal sorumluluk projesi olarak hemen bir çalışmaya başladık. Bu bizim için olmazsa olmazımız oldu. Bununla alakalı İl Sağlık Müdürlüğümüz, Vali Yardımcımız Ünal bey başkanlığında bir komite oluşturduk. Yapılan çalışmalar sonucunda Tip-1 diyabet hastaları için en uygun kullanımı olan cihazı; ilimizdeki hasta potansiyelini, bununla alakalı yaş aralığını tespit ettik. 3-17 yaş aralığı koyduk ve saha taramalarımızı yaptık. Bu kapsamda ürünü kullanmayan 70 çocuğumuzu tespit ettik. Bununla alakalı finansman çalışmalarına başladık. Finansman oluştururken, fikrimizi ilimizdeki Kronospan firmamıza açtık. Onlar da tereddütsüz bir şekilde hemen kabul ettiler. Böylelikle finansman kısmı da çok kısa sürede çözülmüş oldu. Bu proje 1 yıllık yapıldı ama hiç endişeniz olmasın. Proje duyulduktan sonra o kadar çok insan bizi aradı ki, ‘Keşke biz de dahil olsaydık’ diye. İnşallah Kastamonu olarak bunu sizlere sunmaya devam edeceğiz. Bu cihazla inşallah çocuklarımız çok konforlu bir yaşam sürecekler. Bizim bu tür projeleri daha çok kovalamamız gerekiyor. Bu bizim için de bir ders oldu. Neticede çok büyük, çok hayırlı bir işe vesile olduk. Çocuklarımıza böyle bir katkıda bulunmak ve siz ailelerin yüzlerini güldürmek çok büyük bir onur. Tüm yavrularımıza ve ailelerine sağlıklı ve uzun bir ömür diliyorum. Bu süreçte tespit edilmeyen ailelerimizde varsa, onları da bu sürece dahil edeceğiz” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından da şeker ölçüm cihazları katılımcı protokol tarafından ailelere dağıtıldı. (CNGHaber.com)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER