SAĞLIKLI YAŞAM İÇİN YÜRÜDÜLER

“1-7 Nisan Kanser Haftası” etkinlikleri kapsamında Kışla Parkı’ndan Barutçuoğlu Alışveriş Merkezi (AVM)’ne kadar ‘Sağlıklı Yaşam’ yürüyüşü düzenleyen Kastamonu İl Sağlık Müdürlüğü vatandaşları sağlıklı beslenmeye davet etti.

SAĞLIKLI YAŞAM İÇİN YÜRÜDÜLER
banner72

 

“1-7 Nisan Kanser Haftası” etkinlikleri kapsamında Kışla Parkı’ndan Barutçuoğlu Alışveriş Merkezi (AVM)’ne kadar  ‘Sağlıklı Yaşam’ yürüyüşü düzenleyen Kastamonu İl Sağlık Müdürlüğü vatandaşları sağlıklı beslenmeye davet etti.

Kastamonu İl Sağlık Müdürlüğünce gerçekleşen yürüyüşe İl Sağlık Müdürü Dr. Sadettin Yazı, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Yüksel Kutlu, Gençlik ve Spor İl Müdürü Reşat Asrak, Kastamonu AileÇalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Abdullah Savaş, sağlık personelleri, üniversite öğrencileri ile vatandaşlar katıldı.

 “SİGARA İÇİLMEMESİNİ İSTİYORUZ”

Yapılan yürüyüş hakkında bilgi veren İl Sağlık Müdürü Dr. Sadettin Yazı, “Kanser Haftası dolayısıyla kanser hakkında toplumda bir farkındalık oluşturulması için yürüyüş düzenledik. Toplumlumuzda kanserin tedavisi, önlenmesi ve kansere giden yolların kapatılmasıyla ilgili farkındalık oluşturmak hedefimiz. Günümüz hayatında kanser oluşumuna neden olacak çok etkenler var. Stres, beslenme bozuklukları, doğal olmayan gıdalarla beslenme, obezite, az hareketlilik ve her yere arabayla gitme gibi alışkanlıklarımız kanserlerin yaygınlaşmasını çoğaltıyor. Özellikle kilolu bebeklerle birlikte şişmanlık, kanser ve şeker hastalığı çağımızın baş belasıdır. Farkındalık yürüyüşüyle hareketli bir toplum oluşturma için çabalıyoruz. İstiyoruz ki toplumumuzun yürüsün, doğal gıda ile beslensin, stresten uzak olsun ve sağlıklı olsun istiyoruz. Kanserin doğal beslenme ile önlenebilir ve erken tedaviyle ilgili çalışmalarımız var. Bakanlığımızın Türkiye’de organize ettiği KETEM ile erken teşhise yönelik çalışıyoruz. Halkımızın kansere bulaşmaması için kansere giden yolları kapatmasını, sigara içilmemesini istiyoruz. Belli yaşlarda olması gereken kontroller KETEM ile taranabilir. Her türlü kanserin taramasını yapıyoruz” dedi.

Yürüyüşün ardından Barutçuoğlu Alışveriş Merkezi (AVM)’nde farkındalık standı açan sağlık personelleri vatandaşları bilgilendirdi.

Tuğçe Yerdelen

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2019, 09:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER