‘Sağlıklı bir yaşam için projeler üretiyoruz’

Yeşilay Kastamonu Şube Başkanı İzzet Serhat Köylü, bağımlılıklarla mücadele kapsamında gerçekleştirdikleri projeler hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

‘Sağlıklı bir yaşam için projeler üretiyoruz’

YEDAM binasında verdikleri hizmetler hakkında da açıklama yapan Köylü, bağımlıların kendilerine gönül rahatlığıyla başvurmaları gerektiğini söyleyerek; “Buraya gelenlerin isimlerini, şube başkanı olarak ben dahi bilmiyorum. Tamamen gizlilik esas” dedi.

Yeşilay olarak yüz yılı aşkın süredir bağımlılıklarla mücadele ettiklerini hatırlatan Şube Başkanı Köylü; “Tütün, alkol, madde, kumar ve teknoloji bağımlılığı olmak üzere 5 farklı bağımlılık alanında çalışmalarımızı sürdürüyor. Bağımlılıkla mücadelede en önemli aşamanın önleme olduğunu düşünüyoruz. Bu noktada sadece bir bağımlılık alanına odaklanmıyor, genel olarak bağımlılıktan uzak ve sağlıklı bir yaşam bilinci oluşturmak için çeşitli projeler yürütüyoruz” diye konuştu.

“YEDAM'DA ÜCRETSİZ DESTEK VERİYORUZ”

YEDAM'da tamamen ücretsiz bir şekilde psiko-sosyal destek verdiklerini hatırlatan Köylü; “Merkeze başvuran kişiyle uzman psikolog bir değerlendirme görüşmesi gerçekleştiriyor ve kişiyle işbirliği içinde bir tedavi planı oluşturuyor. Bu program bağımlılığa müdahale, tekrarı önleme, eşlik eden ruhsal bozukluklara müdahale, aile ilişkileri ve yaşam düzeni gibi konuları kapsıyor. Bunun yanında sosyal hizmet uzmanıyla yapılan görüşmelerde kişiye eğitim, iş, yaşam becerileri, arkadaş ilişkileri, faaliyet ve yaşadığı çevreyle baş etme gibi konularda destek veriliyor. Kişinin doğru tıbbi desteğe ulaşması konusunda da destek sağlanıyor. Türkiye genelinde ve KKTC’de toplam 104 YEDAM bulunuyor ve YEDAM’lara Türkiye’nin her yerinde ‘115 YEDAM Danışma Hattı’ üzerinden de ulaşılabiliyor. Bağımlı bireylerin yanı sıra aile üyelerine de destek sağlıyor, Kastamonu YEDAM’da da bağımlılıklarından kurtulmak isteyenlere ücretsiz destek veriyoruz” diye konuştu.

“AİLELERE BÜYÜK SORUMLULUK DÜŞÜYOR”

Madde bağımlılıklarıyla birlikte internet ve teknoloji bağımlılığıyla da mücadele ettiklerini vurgulayan Şube Başkanı İzzet Serhat Köylü, şöyle devam etti; “Yeşilay olarak, önleme çalışmalarımızın çocuklarının ekran başında geçirdiği süreyi ve ilgilendiği içeriği kontrol etmelerini tavsiye ediyoruz. Biz çocuklarımızın interneti yararlı bir şekilde kullanmalarını sağlamalıyız. Tamamında teknoloji bağımlılığı ile ilgili de farkındalık oluşturmaya önem veriyoruz. Çocuk ve gençlerdeki teknoloji bağımlılığının önüne geçme konusunda ailelere büyük bir sorumluluk düştüğüne inanıyor, ailelerin Çünkü bu nesil görerek ve duyarak daha iyi öğreniyor ve bu öğrenme daha kalıcı oluyor. Erken yaşta sağlıklı yaşamı öğrettiğimizde bu kalıcılık yaşam boyu devam ediyor ve bir yaşam şekline dönüşüyor. Aynı zamanda yine anne babaların internet kullanımı konusunda iyi birer örnek olmaları gerekiyor çünkü çocuklar internet kullanımını ilk olarak ailelerinden görerek öğreniyor. Teknolojinin doğru kullanımı konusunda bilinçlendirmek çok önemli ancak bir yandan çocukların ilgisini çekecek; sanat, spor gibi faaliyetleri de onların hayatına sokmalı, gençleri diğer yeteneklerini de geliştirmeleri konusunda teşvik etmeliyiz. Bağımlılığın oluştuğu durumlarda ise YEDAM’da teknoloji bağımlılığından kurtulmak için de ücretsiz destek sağlıyoruz. Hem bireyle hem de bireyin ailesiyle gerçekleştirdiğimiz görüşmelerde akıllı telefon, çevrimiçi oyun oynama ve internet kullanımının bireyin hayatını olumsuz etkilemeyecek seviyelere düşürmeyi hedefliyoruz.” (CNGHaber.com)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER