Sağlık-Sen Kastamonu Şube Başkanı Mehmet Öz ADALETSİZLİK GİDERİLMELİ

Sağlık-Sen Kastamonu Şube Başkanı Mehmet Öz, sağlık çalışanlarının problemleri ile ilgili açıklamada bulundu. Adaletsizliğin başında döner sermaye dağıtımının olduğunu söyleyen Mehmet Öz, “İlimizdeki sağlık tesislerinde görev yapan hekim dışı personellerin büyük bir kısmı sabit üstü ek ödeme alamamaktadır. Sabit ödemeler gün geçtikçe döner sermaye havuzunun daha büyük kısmını kaplamaktadır. Bundan 5 yıl önce sabit ek ödemeler döner sermaye havuzunun dörtte birini oluştururken bugün dörtte üçünü oluşturmaktadır” dedi.

 Sağlık-Sen Kastamonu Şube Başkanı Mehmet Öz  ADALETSİZLİK GİDERİLMELİ
banner72

 

Sağlık-Sen Kastamonu Şube Başkanı Mehmet Öz, sağlık çalışanlarının problemleri ile ilgili açıklamada bulundu. Adaletsizliğin başında döner sermaye dağıtımının olduğunu söyleyen Mehmet Öz, “İlimizdeki sağlık tesislerinde görev yapan hekim dışı personellerin büyük bir kısmı sabit üstü ek ödeme alamamaktadır. Sabit ödemeler gün geçtikçe döner sermaye havuzunun daha büyük kısmını kaplamaktadır. Bundan 5 yıl önce sabit ek ödemeler döner sermaye havuzunun dörtte birini oluştururken bugün dörtte üçünü oluşturmaktadır” dedi.

“Bunun sebebi ek ödemelerin 6 ayda bir memur maaş zammı oranında artması, dağıtılabilir döner sermayenin ise SUT fiyatları artmadığından 14 yıldır artmamasıdır” diyen Öz, şu açıklamayı yaptı: “Sonuç olarak genel idari hizmetler, yardımcı hizmetler ve teknik hizmetler sınıfına mensup sağlık personelleri sabit üstü alamamakta, sağlık hizmetleri sınıfı çok az almakta veya alamamakta, doktorlar ise giderek azalan bir döner sermaye adaletsizliği ile karşı karşıya kalmaktadır. İlimizdeki sağlık çalışanları döner sermayenin dağılımından haklı olarak memnun değillerdir. Gidişat birkaç yıla sağlıkta sabit ödemenin dışında döner sermaye dağıtımının olmayacağını göstermektedir. Genel merkezimizin açtığı dava ile dağıtılabilir döner sermaye hesabında hazine hissesi yerine, %1 hesaplanması kazanımı elde edilmiş olsa da Bakanlık dağıtılabilir tutar konusunda %46,5 yerine %39,5’u esas almaktadır. Dağıtılan tutarlar ne yazık ki %37’nin altına düşmüştür. Sistemde köklü değişiklikler yapılmalı ve adaletsizlik giderilmelidir. Döner Sermaye ile ilgili yapılması gereken değişiklikler şu şekilde olmalıdır;

- Dağıtılabilir döner sermaye tutarları ve oranları artırılmalı, döner sermaye katsayıları acilen adil bir şekilde yeniden belirlenmelidir,

- Döner sermaye bütçesinden maaş alanların genel bütçeden maaşlarını almaları sağlanmalıdır,

- Sabit ek ödemelerin genel bütçeden ödenmesi ve gelir vergisinden muaf tutulması gerekmektedir,

- Nöbet, fazla mesai, yolluk gibi giderlerin genel bütçeden ödemesinin yapılması sağlanmalıdır,

- Hazine hissesi, Sağlık Bakanlığı Merkez Payı ve SHÇEK Payı vergilerinin kaldırılması sağlanmalıdır,

- 14 yıldır artmayan SUT fiyatlarının artırılması gerekmektedir,

- Hastanelerin borçları sağlık çalışanlarına yansıtılmamalıdır,

- Hekim dışı çalışan personellerin ek ödeme katsayılarının artırılması ve vergi yükünün azaltılması gerekmektedir,

- Sabit ek ödemeler maaş ödemesine yansıtılmalıdır,

- Sabit ek ödemelerin emekliliğe yansıtılması sağlanmalıdır.

Her şeyin başında sağlık gelmektedir. Sağlık olmadan hiçbir şeyin önemi yoktur.7 Gün 24 Saat hizmet veren Sağlık personellerimizin gelir adaletsizliği altında ezilmesi moral ve motivasyonlarını bozmaktadır. Döner sermaye sistemindeki adaletsizliklerin işaret ettiğimiz istikamette düzeltilmesi Sağlık personellerimizin moral ve motivasyonlarını düzeltecektir.”

Adaletsizliğin sadece döner sermayede olmadığını söyleyen Öz, aynı işi yapan ancak farklı haklara sahip personel istihdamının da çalışma barışını bozduğunu dile getirdi.
(Haber Merkezi)

Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2019, 09:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER