Sağlık Mil-Sen sağlık çalışanlarına yapılan saldırıyı kınadı

Sağlık MİL-SEN Genel Başkan Yardımcısı Tugay Civelekoğlu, yazılı bir açıklama yaparak, Ankara’da sağlık çalışanlarına yapılan saldırıyı kınadı. Civelekoğlu, bir daha böyle saldırıların yaşanmamasını temenni etti.

Sağlık Mil-Sen sağlık çalışanlarına yapılan saldırıyı kınadı 

Sağlık MİL-SEN Genel Başkan Yardımcısı Tugay Civelekoğlu, yazılı bir açıklama yaparak, Ankara’da sağlık çalışanlarına yapılan saldırıyı kınadı. Civelekoğlu, bir daha böyle saldırıların yaşanmamasını temenni etti.

Genel Başkan Yardımcısı Tugay Civelekoğlu, Sağlık-Sen üyelerini istifaya davet ederek şu açıklamayı yaptı: “Öncelikle saldırıya uğrayan tüm sağlık çalışanı kardeşlerimize geçmiş olsun dileklerimizi ve hissettiğimiz en kalbi üzüntülerimizi değerli basınımız vasıtasıyla iletmek istiyoruz. Bir daha böyle saldırıların yaşanmamasını Sağlık MİL-SEN teşkilatımız adına temenni ediyoruz. Bu olay, Sağlık MİL-SEN olarak 11 Eylül 2020 tarihinde yayınlanan basın açıklamamızda belirttiğimiz sağlıkta şiddeti önleyecek tedbirlerin ve çözümlerin ne kadar zaruri ve isabetli olduğunu göstermiştir. Sağlıkta şiddetin önüne geçilmek isteniyorsa öncelikle bahse konu tedbir ve çözümlerin devlet büyüklerimizce dikkate alınarak değerlendirilmesi gerekmektedir ve bunu talep ediyoruz. İkinci olarak o açıklamamızda; sağlıkta şiddetin sebeplerinden birinin bizatihi yetkili sendika olan Sağlık-Sen’in kimi yetkililerinin tutum ve davranışları olduğunu, bu duruma disiplin kurulunun müdahale etmesini ve hemşerimiz Sağlık-Sen Disiplin Kurulu Başkanı Mehmet Öz beyi göreve davet ederek takipçisi olacağımızı deklare etmiştik. Zira sağlık çalışanlarına şiddet bu sendika döneminde zirve yapmıştır. Geldiğimiz aşamada üzülerek müşahede ediyoruzki bizim bu samimi talebimiz uzun yıllardır yetkili olan sendikaca umursanmamıştır. Yinede biz iyiniyetimizi kaybetmeden ve onlara da yol göstermek için şimdilik sadece bir olayı ifade etmek mecburiyetindeyiz ve bunu açıklamaktan da üzüntülüyüz. Çünkü bahsettiğimiz olay; Sağlık-Sen il başkanı sıfatını haiz bir sağlık çalışanının başka bir sağlık çalışanına yaptığı kabul edilmez saldırılarıdır. Sağlık-Sen Gaziantep il başkanı başka vakalarıda olmasına rağmen yıllardır il başkanlığı görevini yapmaktadır. Kendisi 2013 yılında ceza mahkemesinde yargılanmış ve cezalandırılmıştır. Gerçekleşen hadisede Sağlık-Sen Gaziantep Şube Başkanı olarak görev yapan kişi, 2013 yılında Gaziantep İl Sağlık Müdürü olan Prof. Dr. Metin Karakök’e yönelik iftira ve hakaretleri yani şiddeti nedeniyle cezalandırıldığı gibi birde tazminat ödemeye mahkum edilmiş ve bu karar İstinaf Mahkemesi olan Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi 4. Hukuk Dairesince kesin olarak onanmıştır.

“AHBAP-ÇAVUŞ MANTIĞIYLA İŞLER GİTMEZ”

Sağlık Sen Şube başkanının saldırdığı kişi, Gaziantep Üniversitesi Patoloji Anabilim Dalı Başkanı olarak görev yapan, ömrünü ilme adamış, profesör olmuş bir akademisyendir. Aynı zamanda İl Sağlık Müdürü sıfatıyla bürokrat olarak görev yapmıştır. Her şeyden önemlisi bir insan olarak mağdurdur. Sağlık-Sen’in böyle mağdur insanlara sahip çıkması gerekirken, tam aksine şiddetin içerisinde olanlara prim vermektedir. Bu kişi kimler tarafından korunmaktadır? Niçin hala görevdedir? Bu kişi hakkında hiç disiplin soruşturması yapılmış mıdır? İl başkanı, sağlık çalışanlarını böyle mi temsil edecektir? Bu soruların şuana kadar cevabı yoktur. Sağlıkta şiddeti önlemede bir aşama olarak, belirttiğimiz bu hadiseyi kabul etmeyen Sağlık-Sen’in başta Gaziantep üyeleri olmak üzere bütün onurlu üyelerinin tepki olarak sendikalarından istifa etmeleri gerekir ve istifaya davet ediyoruz. Bununla birlikte Sağlık-Sen Disiplin Kurulu Başkanı Mehmet Öz beyi yeniden ısrarla göreve davet ederek takipçisi olacağımızı ve çalışanları Memur-Sen’in temsil kabiliyeti kalmadığını, ahbap-çavuş mantığıyla işlerin gitmeyeceğini yeniden deklare ediyoruz.” (Haber Merkezi)

Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2020, 10:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER