SAĞLIK ÇALIŞANLARI ALANLARA İNDİ

Türk Sağlık Sen’e bağlı sağlık çalışanları sorun ve taleplerini dile getirmek için dün alanlara indi. Kastamonu Sağlık İl Müdürlüğü önünde toplanan sağlık çalışanları açtıkları pankartlarla yetkililere seslerini duyurmaya çalıştı.

SAĞLIK ÇALIŞANLARI ALANLARA İNDİ

 


Türk Sağlık Sen’e bağlı sağlık çalışanları sorun ve taleplerini dile getirmek için dün alanlara indi. Kastamonu Sağlık İl Müdürlüğü önünde toplanan sağlık çalışanları açtıkları pankartlarla yetkililere seslerini duyurmaya çalıştı.

Türk Sağlık Sen Kastamonu Şube Başkanı Cengiz Büyükkapucu, burada yaptığı konuşmada, “Sağlık Çalışanları için alanlardayız. 11 Mart’tan bu yana Türkiye salgınla mücadele ediyor. Sağlık Bakanlığı bu mücadelenin kurumu olarak bugüne kadar yaptıkları ile hep takdir topladı. Sayın Bakan, Bilim Kurulu, günlük açıklamalar ve tedbirler konusunda başarılı bir yönetim performansı ortaya koydu. Hiç şüphesiz ki salgınla mücadelenin kahramanları da sağlık çalışanları oldu. Tüm zorluklara rağmen olağanüstü bir çalışma azmi, kendi hayatlarını hiçe sayarak gösterdikleri fedakarlık, ailelerinden aylarca uzak kalarak yaptıkları hizmetle tarihe geçtiler” dedi.

“Binlerce arkadaşımız virüse yakalandı, hayatını kaybederek şehit olanlar oldu” diyen Büyükkapucu, şu konuşmayı yaptı: “Salgının ortaya çıktığı ilk günden beri süreç çok kritik olduğu için biz de oldukça hassas davrandık. İlerleyen süreçte sağlık çalışanlarının alkışlandıklarını, milletin ve devletin her kademesinden sağlık çalışanlarına teşekkür edilip, takdir edildiklerini hep beraber gördük. Her ne kadar alkışlar ve teşekkürler güzel ise de asıl meselenin sağlık çalışanlarının sorunlarını bitirmekten geçtiğini belirterek temel meselelere çözüm istedik. Çalışanların emeğinin karşılığını ödeyecek bir değer olmadığını, ölçülemez olduğunu, ama alın terlerinin de heba edilmemesini ısrarla dile getirdik. Ne yazık ki 6 aylık bu süreçte 3 ay süren adı tavandan ama kendi yavandan olan bir ek ödeme ile sorunların geçiştirilmesi, bırakın yarınımızı güvence altına almayı, günü kurtarma değil ancak saati kurtarmak adına yapılan bu işle tüm sorunlar çözülmüş gibi bir hava oluşturuldu.
Her yanı adaletsizliği nedeniyle dökülen ek ödeme sanki ikinci bir maaş gibi gösterildi. 
Dünyaya övgüyle bahsettiğimiz filyasyon çalışmasında aktif görev alan aile hekimliği çalışanlarına bir kuruş bile ödeme yapılmayarak adeta emekleri yok sayıldı. Diş hekimlerimiz, ağız diş sağlığı çalışanlarımız mağdur edildi. Halbuki sağlık çalışanlarının beklediği gerçek anlamda ve adaletli bir şekilde ücretlerinde artış yapılmasıydı. Biz bu konuda taban aylığa artış yapılması talebimizi gündeme getirmemize rağmen ücretlerde bir iyileştirme olmadı. Buradan bir kez daha yüksek sesle haykırıyoruz. Ek ödeme değil tek ödeme istiyoruz. 
Onu da maaşa zam olarak talep ediyoruz. Ancak böylelikle gerçek anlamda bir iyileştirmeden söz etmek mümkündür. 
Bunun dışında; 3600 Ek gösterge sözü hayata geçmemiştir. Salgın nedeniyle hayatını kaybeden arkadaşlarımızın şehit sayılarak geride bıraktıkları ailelerinin mağdur olmaması talebimiz için adım atılmamıştır.”

Büyükkapucu, yaptığı konuşmada diğer sorun ve talepleri de sıraladıktan sonra konuşmasını şu sözlerle tamamladı: “Çalışanlar kronikleşen sorunlarının çözülmesi yerine yavandan ek ödemenin tekrar gündeme getirilmesi karşısında öfkeliler. Ek ödeme yerine maaşa zam şeklinde tek ödeme bekliyorlar. Umut ediyoruz ki sağlık çalışanlarının sorunlarına ve taleplerine bakış açısı değişir. Meseleler kulak arkası edilmez, çalışanın aleyhine değil lehine olan düzenlemeler hayata geçer. Bu temennilerle koronavirüsle mücadelede Türkiye’nin dört bir yanında özellikle de ilimiz Kastamonu’da şifa dağıtan, gece saat 01.45 de filyasyon için köylerde çalışan, çalışma hayatındaki tüm zorluklara ve yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen özverili bir şekilde hizmet eden tüm kahraman sağlık çalışanlarına kolaylıklar diliyorum. 
Tabi ki bu salgında virüsle savaşta herkese sorumluluk düşüyor bu sebeple vatandaşlarımıza da bir çağrıda bulunmak istiyorum; Sağlık çalışanlarının yüklerinin hafifletilmesi için ve kendi sağlığınız için Covid-19 tedbirlerine yani maske-mesafe ve temizlik kuralına uyarak destek olun.” (Haber Merkezi)

 

Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2020, 09:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER