Sadık Baba’nın evlat nöbeti son buldu

1993 yılında Van’da şehit düşen oğlunu köydekilerin göç etmesine rağmen yalnız bırakmaya gönlü razı gelmeyen ve tek başına köyünde hayat süren şehit babası Sadık Tokat hayatını kaybetti. Geçtiğimiz yıl da eşini kaybeden Tokat’ın cenazesi, yıllardır köyde kimsenin olmamasına rağmen köyü terk etmeyerek yalnız bırakmadığı şehit oğlunun yanına defnedildi.

Sadık Baba’nın evlat nöbeti son buldu
banner72

Araç ilçesinin Avlacık Köyü Ulualan Mahallesi’nde yalnız yaşayan 87 yaşındaki Sadık Tokat ve Huriye Tokat çiftinin 8 çocuğundan Selahattin Tokat, 1993’te Van’da vatani görevini yaparken teröristlerle girdiği çatışmada şehit düştü. Baba Sadık Tokat, şehir merkezindeki şehitliğin uzak olması nedeniyle oğlunun naaşını köydeki evlerinin yanına defnettirdi. Zamanla ailenin diğer çocukları ile köy halkı şehre göç etti. Sadık Tokat ise, şehit oğlunun yalnız kalmaması için gönlü razı gelmediği köyden hiç ayrılmadı. Geçtiğimiz yıl eşi Huriye Tokat’ı da kaybeden Sadık Tokat, her gün şehit oğlu ile eşinin kabri başında dua ediyordu.

Bir süredir rahatsızlığı nedeniyle Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesinde (KEAH) tedavi gören Sadık Tokat, evde istirahat ettiği sırada rahatsızlanarak hayatını kaybetti. Sadık Tokat’ın naaşı, memleketi Araç ilçesine getirilerek Veznedar Camide öğle namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından köyüne gönderildi. Avlacık Köyü Ulualan Mahallesine getirilen Sadık Tokat’ın cenazesi, köyünde de kılınan cenaze namazının ardından helallik istendi. Helalliğinde alınmasının ardından Sadık Tokat’ın naaşı, vasiyeti üzerine şehit oğlunun ve eşinin yanına defnedildi.

AYNI SALDIRIDA KARDEŞİNİ ŞEHİT VEREN VALİ ÇAKIR, SADIK BABA’YI DUALARLA UĞURLADI

Öte yandan Vali Avni Çakır’ın kardeşi Ali Çakır ile Sadık Tokat’ın oğlu Selahattin Tokat’ın 1993 yılında Van’ın Çatak ilçesinde bölücü terör örgütü mensupları tarafından düzenlenen hain saldırıda aynı karakolda şehit düşmüşlerdi. Aynı kaderi paylaşan şehit abisi Vali Çakır, şehit babası Sadık Tokat’ı son yolculuğunda yalnız bırakmayarak cenazeye katıldı. Ayrıca cenazeye Kastamonu İl Jandarma Komutanı Albay Mücahid Avkıran ile Araç Kaymakamı Osman Sak da katıldı. (iha)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER