banner38

banner39

banner46

banner47

banner29
21 Ocak 2019 Pazartesi

SADECE BiZiM GAYRETLERiMiZLE OLMUYOR

Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası (KATSO) Başkanı Selçuk Arslan, geçtiğimiz gün Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve ona bağlı 365 oda ve borsanın katılımıyla gerçekleştirdikleri toplantının ayrıntılarını paylaştı.

09 Şubat 2018 Cuma 10:43
SADECE BiZiM GAYRETLERiMiZLE OLMUYOR
 

  Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası (KATSO) Başkanı Selçuk Arslan, geçtiğimiz gün Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve ona bağlı 365 oda ve borsanın katılımıyla gerçekleştirdikleri toplantının ayrıntılarını paylaştı. 
Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatı’nın da arkasında olduklarını ifade eden Selçuk Arslan, Türkiye’nin içerisinde bulunduğu sıkıntılı dönemin haricinde devam eden ekonomik hayatın devamı için iki yıllık bir çalışmanın ardından 7 başlık altında bir reform paketinin hayata geçirildiğini ifade etti. 
Şirket kuruluş işlemleri, İcra İflas Mevzuatı,  inşaat izinleri ve tapu işlemleri, ticari davalar, dış ticaret işlemleri, finansmana erişim ile vergi beyannamelerinin birleştirilmesi konularında getirilen tüm yeniliklerde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin payının büyük olduğunu belirten Selçuk Arslan Türkiye'de ekonominin ilerleyebilmesi için Kastamonu olarak da üzerlerine düşeni yapmaya gayret ettiklerini kaydetti. 

“İŞLEMLER ODA’DA YAPILACAK”

Büyük uğraş ve çaba sonucunda kurulan Tek Durak Ofis'le bundan böyle şirket kuruluşlarıyla ticaret sicil harçlarının tahsili işlemlerinin Oda’da yapılacağını belirten Başkan Arslan, şirket kuruluşlarında üyelerin, tescil işlemlerini, banka ve notere gitmeden Oda’da yapma olanağına kavuşacaklarının müjdesini verdi.
İcra-İflas Mevzuatı'nda da önemli değişiklikler yapıldığını kaydeden Arslan, “İflas erteleme kalkıyor. Yeni konkordato kurtarma anlaşması olarak düzenlendi. Alacaklının alacaklarını koruyan daha adil bir sistem devrede olacak. Bu sistem şirketin devamlılığını esas alacak. Şirket devam etmiyorsa hızlıca tasfiye edilecek. 6 yada 7 sene alabilen süreç yeni sistemle 23 ay ile sınırlandırılacak” diye konuştu.
İnşaat izinlerinde mevcuttaki 18 prosedürün 6'ya indiğinin, Yapı Denetim Kanunu'ndaki değişiklikle inşaat ruhsatındaki imza sayısının 18'den 1'e düştüğünün altını çizen Selçuk Arslan, 100 bin TL altı ticari yargılamaların basit yargılama usulüne tabi olacağını kaydetti.
Yeni makine ve teçhizat alımlarına 31 Aralık 2019'a kadar KDV istisnası getirildiğini belirten Selçuk Arslan, “Bu noktada yatırım teşvik belgesi aranmayacak. Ayrıca mevcut amortisman sürelerinin yarısı kadar daha kısa sürede amortismana tabi tutularak gider yazılabilecek. OSB ve küçük sanayi sitelerince yapılan veya yaptırılan, alt yapı yatırımları ile küçük sanayi sitelerince işyeri yapımına yönelik kendilerine yapılacak. Mal teslimi ve hizmet ifalarına KDV istisnası tanınacak” dedi. 

NEFES KREDİSİ GELİYOR

2017 yılında Türkiye genelinde 681 bin firmaya 234 milyar TL, Kastamonu merkezde ise 150'nin üzerinde firmaya 10 milyon TL destek sağladıkları Nefes Kredisi uygulamasına 2018 yılında da devam edeceklerini söyleyen KATSO Başkanı Selçuk Arslan, “Ziraat Bankası, Denizbank, Halkbank ve Vakıfbank'la anlaşma sağladık. 12 ay eşit taksitle aylık yüzde 1.09 faizle azami 200 bin TL destek sağlamaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. 

İSTAHDAM SEFERBERLİĞİ SÜRECEK

2017 yılında başlatılan istihdam seferberliğinin 2018 yılında da süreceğini belirten Selçuk Arslan, “2017 yılında Kastamonu olarak hedefimizi 4 bin 500 olarak belirlemiştik. İş Kur rakamlarına göre ek istihdamda 10 bine ulaştık. 2018 yılında da istihdam seferberliğimiz sürecek. 100 TL Asgari Ücret Desteği bu senede devam edecek. 3 yıl boyunca her bir istihdam için 1 yıl süreyle tüm vergiler ve SGK primleri ödenmeyecek. Teşvik miktarı bir işçi için aylık 887 TL'ye denk gelecek. İşveren sadece net asgari ücreti ödeyecek. İmalat ve bilişim sektöründe faaliyet gösteren işyerleri için teşvik miktarı daha da yükselecek. Aylık 2 bin 29 TL olacak” dedi.

“YERLİ OTOMOBİL FABRİKASI İÇİN HER İLİN GİRİŞİMİ VAR”

TOBB’un önderliğinde üyelerinde fikirleri alınarak Yerli Otomobil Fabrikası için girişimlerin başladığını dile getiren Selçuk Arslan, “2019 yılında boğaz köprüsünden geçirileceği ve elektrikli olacağı söyleniyor. Yer konusunda 81 ilin tamamı talip. Dün yine konusu geçti. Sayın Rıfat Hisarcıklıoğlu’da ‘hepiniz haklısınız, hepiniz istiyorsunuz, herkes dosyalarla geliyor 81 ilde kendine göre haklı’ dedi. 81 ilin dışında 160 tanede ilçede talip olduğunu söylüyor. Bizde elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Rıfat bey geldiğinde bir dosya hazırlayıp sunmuştuk. Ama bizim yaptığımızı bütün iller yapıyor” dedi.

“365 ODA ARASINDA YÜZDE 10’A GİRDİK”

Dijital ortamda büyük yol kat ettiklerini dile getiren Arslan, “Dijital ortamda bizim odamız diğer odalara nazaran ortalamanın üzerindedir. Büyük odalar ile yarışabilecek hale geldik. Biz akreditasyonda A Grubu’na yükseldik. Türkiye’de A Grubu’nda yer alan 30 oda arasına girdik. Bu konuda hiç mütevazilik yapamayacağım. 365 odanın arasında yüzde 10’a girdik. Bu benim yönetimimin, personelimizin ve odamızın başarısıdır. Hiç kimseden destek alamadan bu noktaya geldik. Sadece akreditasyon almak önemli değil. Akreditasyonu aldığınız zaman hayata geçirmeniz lazım. Fuara gidiyorsan, gerçekten katılacaksın. Yönetim kurulu yapacaksa, gerçek anlamda yapacaksın. Yer aldığın yönetim kurullarında da bilgini ve becerini aktaracaksın. Bizim her komisyonda görevimiz var. 25 yönetim kurulu arkadaşımız artı 6 tanede üst düzey yöneticimizin görevleri vardır. Her yerde görev alıyoruz” ifadelerini kullandı.

“SADECE BİZİM GAYRETLERİMİZLE OLMUYOR”

Oda olarak üzerlerine düşen görevi fazlasıyla yapmaya çalıştıklarını ifade eden Selçuk Arslan, “Kültür Başkentliği programında emeğimiz oldu. Biz oda olarak üzerimize düşen görevi fazlasıyla yapmaya çalışıyoruz. Bütçemizin yettiği kadar her yerde varız. 2 tane arkadaşımızı bu iş için görevlendirdik. Berlin Fuarı var oraya katılmak için bir çalışma gerçekleştiriyoruz. Bizim katılmadığımız hiçbir fuar yok. Kastamonu Günleri’ne gideriz, Başkentte Kastamonu Günleri, İstanbul’da Kastamonu Günleri, Bursa’da Kastamonu Günleri, Ahşap Fuarı, EMİTT Fuarı, Yörex Fuarı, Travel Turkey Fuarı, yılda bir defada olsa yurt dışı fuarlarına ve Coğrafi İşaretler Fuarı gibi fuarların hepsine katılım sağlıyoruz. Bunların hepsi hem bütçe hem de mesai isteyen işler. En son İzmir’de gastronomi konusunda şov yaptık. Başta Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş olmak üzere herkes bizi tebrik etti. Sadece fuarlara katılmakla olmuyor. Tanıtım yapmanız gerekiyor. Sadece bizim gayretlerimizle olmuyor. Bunun birazda hükümet ayağının, İstanbul ve Ankara ayağının olması gerekiyor. Biz zaten birbirimizi biliyoruz. Kültür Başkentliği ve Ahşap Fuarı için çalışmaya başladık. 7-11 Mart’ta Almanya’nın Berlin kentinde yapılacak olan dünyanın en büyük turizm fuarında ilimizin gastronomi alanında tanıtımını yapacağız. Kastamonu Valiliği, Kastamonu Belediyesi ve KATSO olarak bu konuda çalışıyoruz. Geçen sene İsveç’ten bir heyet gelmişti. Benim bir dostumun oğlu Stockholm’da restoran açtı. Orada gençlik federasyonu kurmuşlar. Çokta güzel çalışmalara imza atıyorlar. Bu yıl 22-23 Nisan’da Stockholm’de çok büyük bir şenlik yapılacağını söylediler. Bizden sadece tanıtım için materyaller ve birkaç kişi istediklerini söylediler. Biz oda olarak Stockholm’de çadır kiralayacağız. Oradaki iş adamları masraflarımızı karşılayacak. Bize fazla yük olmayacak. Stockholm’de Kastamonu’nun tanıtımını yapacağız” diye konuştu. 

KOSGEB KATSO BİNASINA TAŞINACAK

Osmanlı Sarayı’na Ramazan Bayramı’ndan önce taşınmak istediklerini dile getiren Arslan, “Osmanlı Sarayı ile ilgili bizim bir girişimimiz vardı. Belediye ile sözde anlaştık. Onlarda karar alarak binayı ihaleye çıkarttılar. Biz meclis olarak binamızı Osmanlı Sarayı’na taşıma kararı aldık. Belediye Meclisi’nden 20 yıllığına kiralayacağız. Biz oraya geçmek için bütün gayreti göstereceğiz. Orası Anıtlar Kurulu’na gidecek. Otel oradan kaldırılarak eski haline dönüştürülecek. Biz iç dizaynı ve arka bahçesine 200-250 kişilik dokuyu bozmayacak toplantı salonu yapacağız. Bu binamızın da atıl vaziyette kalmaması için KOSGEB’e vereceğiz. Onlar buraya gelmek istiyorlardı” diyerek konuşmasını sonlandırdı.
Serkan Horuz

BAKAN LÜTFİ ELVAN'DAN TIP FAKÜLTESİ'NE ÖDENEK 

AK Parti Kastamonu Milletvekilleri Metin Çelik ve Murat Demir, Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş ile AK Parti Kastamonu İl Başkanı Doğan Ünlü dün Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan'ı ziyaret etti.
Ziyaretle ilgili sosyal medya hesabından bilgi veren Milletvekili Metin Çelik, “Kalkınma Bakanımız Sayın Lütfi Elvan’ı ziyaret ederek ilimizle ilgili taleplerimizi ilettik. Tıp Fakültesi Hastane kısmının yapımıyla ilgili Kastamonu Üniversitemize ödenek aktarımı talimatını veren Sayın Bakanımıza teşekkür ediyoruz” dedi.

“KASTAMONUMUZA MÜJDE OLSUN”

Milletvekili Murat Demir ise, yaptığı açıklamada, “Kastamonumuza müjde olsun.
Kalkınma Bakanımız Sayın Lütfi Elvan’a yaptığımız ziyarette Bakanımız Kastamonu Tıp Fakültesi Hastanesi’nin yapımıyla ilgili Kastamonu Üniversitemize ödenek aktarımı talimatını vermiştir. Değerli Bakanımıza gösterdiği ilgi ve alakadan dolayı teşekkür ediyoruz” dedi. 

“ŞEHRİMİZE HAYIRLI OLSUN”

AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü ise, “Kastamonu Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi için Üniversitemize ek ödenek aktarımı Kalkınma Bakanımız Sn.Lütfi Elvan'ın talimatlarıyla gerçekleşmiştir. İlimiz için hayırları uğurlu olsun” ifadelerine yer verdi. 
(Haber Merkezi)

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV