banner38

banner46

banner47

29 Mayıs 2020 Cuma

Reşat Asrak, önümüzdeki bir yılın Gençlik ve Spor için yoğun geçeceğini söyledi GENÇLİK VE SPOR’DA ATILIM YILI

2.575 kişi kapasiteli, teleskopik tribünlü Merkez Spor Salonu’nun 19 Mayıs 2020 tarihinde hizmete açılması planlanıyor.

11 Ekim 2019 Cuma 10:32
 Reşat Asrak, önümüzdeki bir yılın Gençlik ve Spor için yoğun geçeceğini söyledi  GENÇLİK VE SPOR’DA ATILIM YILI
 


2.575 kişi kapasiteli, teleskopik tribünlü Merkez Spor Salonu’nun 19 Mayıs 2020 tarihinde hizmete açılması planlanıyor.

·         Kuzeykent Mahallesi’nde 7 yıldır inşaatı devam eden Gençlik Merkezi’nin açılışı bu yıl gerçekleştirilecek.

·         Hüsnü Tandoğan Spor Salonu ve Hasan Doğan Tesisleri’nde bakım onarım yapılacak.

·         Kastamonu’da Gençlik Merkezleri sayısının kısa sürede 5’e yükseltilmesi planlanıyor.

·         Kadı Dağı Gençlik Kampı 12 ay kullanılabilecek bir kampa dönüştürmek için çalışmalar yapılacak.

·         MİEM, Milli Takımlar Sürekli Eğitim Merkezi olacak. 1 branşa tahsisli değil bütün branşların 12 ay boyunca kullanacağı tesis olacak ve 2020 yılının sonuna doğru açılması planlanıyor.

·         Kredi Yurtlar da 2020 yılının sonuna doğru 1.300 kişi kapasiteli yurt hizmete girecek ve yurt kapasitesi 8.690’a yükselecek.

Gençlik ve Spor İl Müdürü Reşat Asrak, geçtiğimiz gün düzenlediği basın toplantısı ile önümüzdeki 1 yılın Gençlik ve Spor için ‘atılım yılı’ olacağının sinyallerini verdi.

Reşat Asrak, uzun zamandır atıl durumda bekleyen ve son zamanlarda ihalesi gerçekleştirilen birçok projenin 1 yıl içerisinde tamamlanmasını beklediklerini ifade etti.

MERKEZ SPOR SALONU

Reşat Asrak konuşmasında şunları söyledi; “Gençlik ve Spor Bakanlığında yeniden bir yapılanmaya giderek Kredi Yurtlar İl Müdürlüğü ile Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü birleştirildi ve tek çatı altında toplanarak Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü oldu. Birleşme filen Ocak ayında gerçekleştirildi. Birleşme olduğunda 2 tane ihalemiz vardı. 46 milyon lira tutarında, 1.300 kişilik bir yurt ihalesi ve 44 milyon lira tutarında 2.575 kişilik bir spor salonu ihalesi vardı. Kastamonu Merkez’de Gençlik ve Spor İl Müdürlüğümüze bağlı 2 tane spor salonu olduğunu düşündüğümüzde böyle bir salonun yapılması büyük bir ihtiyaca cevap verecek hatta tesis anlamında hem antrenman hemde müsabaka salonu olarak ilimizin kapasitesinin iki katından fazla artması anlamına geliyor. En önemlisi bu proje tamamlandığında hem ulusal hem de uluslararası birçok organizasyona ev sahipliği yapabileceğimiz ve Kastamonu olarak spor turizminde önemli bir aşama kaydetmiş olacağız. Bu yatırım inşaatları başladı ve belli bir aşamaya geldi. İhale yapıldığında büyük bir kriz ortamı vardı. 2 inşaatımızda da biz İl Müdürlüğü olarak elimizden gelen çabayı sarf ettik. Yüklenici firmalar kriz ortamında sıkıntı içerisindeydi. Bizde Kastamonu’nun faydası için bu yatırımların devam etmesi için gerekli gayretleri sağlıyoruz. Spor salonumuzun normal iş bitiş süresi 650 gün. Resmi prosedürler biraz uzun sürüyor. Onları da başta belediyemiz olmak üzere kurumlarla irtibatı sağlayarak hızlandırmaya çalışıyoruz. Merkez Spor Salonu projesinin gerek ihale aşamasında gerekse ihale sonrasında bu aşamaya gelmesinde en büyük desteği Adalet Komisyonu Başkanımız Sayın Hakkı Köylü sağlamıştır teşekkür ediyoruz.  2.575 kişi kapasiteli, teleskopik tribünü bu salonumuzu belirtilen sürenin yarısı bir zamanda 350 günlük bir sürede bitirilmesi hedefleniyor inşallah. Bizim gönlümüzden geçen 19 Mayıs 2020 yılında açabilmeyi ümit ediyoruz. O tarihte açamasak bile 2020 yılı içerisinde büyük bir aksilik olmazsa açmış oluruz.

GENÇLİK MERKEZİ

7 yıldır devam eden Gençlik Merkezi inşaatımızın Milli Mücadele’nin 100. Yılında tamamlanmasını istiyorduk. Basit problemler kaldı. Onları aşmak için çabalıyoruz ve Allah nasip ederse 1 buçuk ay içerisinde açmayı planlıyoruz. Milli Mücadele’nin başlangıcının 100. Yılında yani 2019 yılı içerisinde yani Kasım ayında Gençlik Merkezimizi açmayı planlıyoruz. Belediyemizle de irtibata geçerek yol ağlarını geliştirdik. Yani gençlerimizin oraya birçok ayrı noktadan rahatlıkla ulaşabileceği bir yer konumuna getirildi.

HÜSNÜ TANDOĞAN VE HASAN DOĞAN’DA YENİLEME ÇALIŞMASI

Sayın Bakanımız tarafından bu yıl 'bakım ve onarım yılı' ilan edildi. Hüsnü Tandoğan Spor Salonu’nun Kastamonu için ayrı bir önemi var. İlimizde spor yapanların yolu mutlaka buradan geçmiştir. Hüsnü Tandoğan Spor Salonu’nun deprem güçlendirme ve bakım ihalesini gerçekleştireceğiz. Daha güvenli ve kullanılabilir bir salon haline getireceğiz. Bu Cuma günü ihalesini yapacağız ama önümüzün kış olması ve maçların durumuna göre, okul sporlarını aksatmadan bakım onarımını yapacağız. Hasan Doğan Tesisleri’nde bulunan A Sahası’nın sentetik zeminini değiştireceğiz. Önümüzde ki bir aylık süre içerisinde tamamlayacağız.

GENÇLİK MERKEZİ SAYISINI 5’E YÜKSELTMEK İSTİYORUZ

Kastamonu’da 2. bir Gençlik Merkezi ve nüfusu yüksek olan ilçelerimizden başlayarak ilimizde ki Gençlik Merkezi sayılarımızı artırmak istiyoruz. Kastamonu Gençlik Merkezi konusunda sıkıntı yaşamış. İlçeleri yatırım programına aldırıp bunu yaptırmamız kolay olmuyor. Genel Müdürümüz, ‘ilçelerde bize tahsis edilecek binalar varsa, yatırım yapabiliriz’ diye bir talebi oldu. Gençlik Hizmetleri Genel Müdürümüzün bu talebini koordinasyon toplantısında kaymakamlarımıza ve belediye başkanlarımıza ilettik. Kaymakamlarımıza ve belediye başkanlarımızdan olumlu geri dönüşler aldık. Ancak bu süreç istiyor. Tosya’da Gençlik merkezi çalışmamızda son aşamaya gelindi. Taşköprü belediyesinin yer tahsis çalışması olacak. Devrekani’de eski belediye binası bize teslim edilecek. Bozkurt’ta belediyenin vereceği bir yer var. Biz Kastamonu’da Gençlik Merkezi konusunda kısır döngüyü aşmak istiyoruz. Biz 1 olan gençlik merkezi sayımızı kısa sürede 5’e çıkartıp bu kısır döngüyü aşacağız. Kısa süre içerisinde Kastamonu’da gençlik hizmetleri konusunda bir atılım yapacağız.

GENÇLİK KAMPLARI BAKIMA ALINACAK

Kastamonu 2 tane gençli kampına ev sahipliği yapıyor. Bir tanesi Yolkonak bir diğer Kadı Dağı Gençlik Kampı. Yolkonak Kampımızda ki eksikleri tespit edip, bakım onarım için ödenek aldık. Bu sene iki tane gençlik kampımıza 41 grupta 6746 gencimiz kamplarımızda misafir ettik. Ülke genelinde Gençlik Kamplarına 120 bin gencimizin katıldığı düşünüldüğünde ilimizde verilen hizmetin önemi daha iyi anlaşılabilir. İleriye dönük konteynerlerden oluşan Kadı Dağı Gençlik Kampımızı 12 ay kullanılabilecek bir kampa dönüştürmek için çalışmalar devam ediyor. Muhtemelen 2020 yılı içinde olumlu gelişmeler bekliyoruz.

MİEM, 2020 YILINDA TAMAMLANACAK

MİEM, Milli Takımlar Sürekli Eğitim Merkezi olacak. 1 branşa tahsisli değil bütün branşların 12 ay boyunca kullanacağı alan olacak. Yıllardır atıl kalmasının insanların yüreğini sızlattığı bir bölge için ödeneğin çıkması çok sevindirici bir durum. Yılbaşına kadar projelendirilmesi bitirilecek. İlkbaharla birlikte ihaleleri yapılıp, 2020 yılının Kasım veya Aralık ayında faaliyete geçirilmesi bekleniyor. MİEM’in bitirilmesini uzun zamana yaymayacağız. Hızlı bir şekilde bitirilip hizmete açmak istiyoruz. 

YURT KAPASİTESİ 8.690’A YÜKSELTİLECEK

Şuanda Kastamonu’da 7390 kapasiteli tamamı yatak bazalı yurtlara sahibiz. İlçelerden yalnızca Abana ve Bozkurt’ta ki öğrencilerimize hizmet veren yurtlarımız var. Kastamonu ilimiz yurt kapasitesi ve bilhassa yurt kalite hizmet standartları olarak hakikaten iyi bir seviyededir. 2020 yılının sonuna doğru 1.300 yurt kapasiteli yurdumuzda hizmete geçtiğinde 8.690 kapasiteye ulaşmış olacağız. Tamamı yatak baza, tamamı yurt kalite hizmet standartları açısından üst düzeyde olması açısında bizim için sevindirici bir durum. İnşallah ilerleyen süreçte de Tosya ve Taşköprü gibi ilçelerimizde de yurtlarımızı hizmete geçecektir.

27 TANE OKUL MAHALLE SPOR KULÜBÜ KURULDU

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Milli Eğitim arasında yapılan bir protokol var. Bizim 38 antrenörümüz var, 170 tane Kastamonu’da beden eğitimi öğretmenimiz var. Tesislerimizin etkin ve verimli bir şekilde ortak kullanımı devam ediyor. Gençlik ve Spor üzerine düşen vazifeyi yapacak. Mümkün olduğunca malzeme konusunda destek olacak. Tesislerin planlaması yapılacak. Bu sene gençlik ve spor haftasında bir toplantı yapıldı. Bu toplantıya Sayın Valimiz başkanlık etti. Sayın milletvekilimiz, belediye başkanımız, kaymakamlarımız ve ilçe belediye başkanlarımız ve ilçe müdürlerimiz katıldı. Gençlerimizin bağımlılıkla mücadelesinde en etkili yöntem spordur. Sportif alanlarda ilimizi ve ülkemizi temsil edecek performans sporcusu yetiştirme noktasında bunların hepsi okul sporlarından geçiyor. Bu noktada Gençlik ve Spor Bakanlığımız ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında yapılan protokolle okul mahalle spor kulüplerinin kurularak sportif faaliyetlerin artırılması hedeflenmiştir. Kastamonu’da şu anda bütün ilçeleri ile birlikte 27 tane okul mahalle spor kulübümüz kuruldu.”

Serkan Horuz

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV