Rekolte tehlikesi!

Kastamonu Ziraat Odası tarım danışmanları, ilimizdeki tarım alanlarında yapılan incelemelerde, bölgede hububat ekili alanlarda sarı cüce hastalığı tespit edildiğini bildirdi

Rekolte tehlikesi!

Hububata sarı cüce dadandı!

Rekolte tehlikesi!

Kastamonu Ziraat Odası tarım danışmanları, ilimizdeki tarım alanlarında yapılan incelemelerde, bölgede hububat ekili alanlarda sarı cüce hastalığı tespit edildiğini bildirdi.  Gelişmelerin ardından gazetemize açıklamalarda bulunan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Butur, tespitin ardından oda olarak kısa süre içerisinde mühendisler tarafından Hastalığın diğer hububat ekili alanlara yayılmaması için tesbit edilen %20 Acetamiprid aktif madde içeren zirai  ilaçları kullanması konusunda uyarılarda bulundu.

Sarı cüce hastalığının  ana etmenin, 2020 yılında kurak geçen dönem olduğuna dikkat çeken Butur, toprağın kuru olmasından dolayı böyle bir durumla karşılaşıldığını kaydetti. Kastamonu genelinde görülen sarı cüce hastalığı için gerekli ilaçların; hastalığı sonlandırmasa da yayılımını durdurduğunu belirten Butur, ''Bunun bir ilacı var, mühendislerimiz bir çalışma yaptı. Bu ilaç tedavi etmiyor ama hastalığın yayılmasını engelliyor. Ziraat Odasından temin edebilirler, çok pahalı bir ilaç değil dekar maliyeti 3 TL’dir ifadelerine yer verdi.

Sarı cüce hastalığı sebebiyle özellikle dene ve samanda verim düşüklüğü beklediklerini sözlerine ekleyen Butur, ''Hastalığın yayıldığı alanlarda verim düşüklüğü bekleniyor. Biz, Kastamonu Ziraat Odası olarak tespitin ardından hızlıca gerekli uyarıları ve ürünleri temin ettik fakat; kurak geçen sezonun sıkıntılarını çekiyoruz. Çiftçilerimize de tavsiyem; verim düşüklüğünü en aza indirmek için sarı cüceye karşı ilaçları temin etsinler''  dedi.

İLAÇ ÖNERİSİ

Ziraat Odası, hastalığın bilinen bir etkin mücadelesi olmadığını bildirirken, Sarı Cüce hastalığı görülen tarlalarda fazla azotlu gübrelemeden kaçınılması gerektiği ve sonraki yıl için mutlaka ekim nöbeti uygulanması tavsiyesi verdi. Ziraat Odası, çiftçilere sarı cücelik hastalığının diğer alanlara da yayılmasını engellemek için Hekplan 20SP veya  Effore 20 SP gibi yüzde 20 Acetamiprid aktif madde içerikli ilaçlar kullanılmasını önerdi.

“SARI CÜCELİK VERİMİ AZALTIYOR”

Ziraat Odası’ndan yapılan açıklamada, tahıl tarlalarında yer yer lokal sarılık ve cücelik belirtileri hastalığın en tipik örneği olduğu kaydedildi.  Yapılan açıklamada; “Tahıl tarlalarında yer yer lokal sarılık ve cücelik belirtileri en tipik belirtilerdir. Sarı cücelik virüs hastalıklarının buğdayda neden olduğu en tipik belirti sarılık ve cüceliktir. Yaprak uç ve kenarlarından itibaren başlayan sarılık yaprağın tamamını kaplar. Arpa yaprakları parlak sarı bir renk alır, mısır yaprakları ise sarı, mor veya kırmızımsı bir hale dönüşür. Yulaftaki en tipik belirtisi ise kırmızı, mor ve sarılık şeklindedir. Yüzde 11-33 oranı arasında verim kayıplarına neden olan Sarı cücelik virüs hastalıkları, danenin yapısını doğrudan etkileyerek bin dane, hektolitre ağırlığı, Gluten indeksi, sedimentasyon ve hamur enerji değerlerinde önemli düşüşlere neden olmaktadır”  ifadeleri kullanıldı.

EN ETKİLİ KORUNMA YÖNTEMİ İSE GEÇ EKİM

Kastamonu Ziraat Odası, tahıl üretim alanlarında yaygın şekilde görülen sarı cücelik virüs hastalıklarına karşı mücadelede en etkili yolun geç ekim (Kasım ayı) ve yöreye uygun çeşit seçimi olduğu bildirdi. Bunun yanı sıra diğer mücadele yöntemlerinin de usulüne uygun yerine getirilmesiyle etkili bir üretimin gerçekleştirilmesi, üründe verim ve kalitenin artışını sağlayacağı ifade edildi. (Haber Merkezi)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER