Ramazan kolilerine 'hassasiyet' vurgusu

Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı İnebolulu hemşehrimiz Mehmet Reis, yeni mahsul ürünlerin çıkma tarihlerinin yaklaşmasıyla birlikte Ramazan ayında pirinç ve bakliyat fiyatlarının düşmesinin beklendiğini söyledi

Ramazan kolilerine 'hassasiyet' vurgusu

REİS GIDA YÖNETİM KURULU BAŞKANI REİS'TEN

Ramazan kolilerine 'hassasiyet' vurgusu

Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı İnebolulu hemşehrimiz Mehmet Reis, yeni mahsul ürünlerin çıkma tarihlerinin yaklaşmasıyla birlikte Ramazan ayında pirinç ve bakliyat fiyatlarının düşmesinin beklendiğini söyledi.

Ramazan kumanya dağıtımına dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan Reis, iş insanlarına kendi mutfakları için tercih ettikleri ürün seçimlerindeki hassasiyeti dağıttıkları ramazan kumanyalarında da göstermelerini istedi.

YAĞIŞ YÜZLERİ GÜLDÜRDÜ

Son zamanlarda artan yağış miktarı ile tarımsal faaliyetlerde rekoltenin yükselmesinin beklendiğini ifade eden Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis şunları söyledi: “Ülkemizde yağışların azaldığı sonbahar ve kış aylarının ardından şubat ayındaki kar yağışları, mart ayındaki yağmurların geçen yılın ve normalin üzerinde gerçekleşmesi ile üreticinin yüzü güldü ve bitki gelişimine de olumlu katkı sağladı. Sadece Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yağışlar normaline göre yüzde 14 azalış gösterdi. Yaşanan kuraklık nedeniyle endişe içinde olan üretici yağışlarla bir nebzede olsa rahatladı. Ancak tarımın açık alanda yapıldığını ve iklim koşullarına bağlı olduğunu unutmamak gerekir. Ülke genelinde bu dönem geçen yıla göre buğday üretiminde artış olacağı tahmin edilmektedir. Üretim bölgelerinden alınan verilere göre mercimek ekilişinde bir önceki yıla göre yüzde 10’luk alansal artış gerçekleşmiştir. Çeltik ve fasulye üreticilerinin almış olduğu tohum miktarına göre ekilişlerde bir önceki yıla göre artış beklenmektedir. TMO’nun değerlendirmesine göre nohut ekilişinde Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yüzde 15’lik azalış olduğu gözlenmiştir. Diğer bölgelerde bir önceki yıla yakın üretim gerçekleşeceği tahmin edilmektedir.”

'KENDİ MUTFAĞINIZA GÖSTERDİĞİNİZ ÖZENİ GÖSTERİN'

Ramazan kumanyaları hakkında da bilgi paylaşan Mehmet Reis şöyle devam etti: “2016 yılında nohutta başlayan küresel fiyat artışı 2018 yılı ortalarına kadar sürdü. Ülkemizde de o yıllarda nohut fiyatlarının yüksek olmasından dolayı kumanyalarda kuru fasulye tercih edilmişti. 2019 yılı dahil olmak üzere rekolte artışına bağlı olarak düşen fiyatıyla nohut bu yılda kumanyalarda kuru fasulyenin yerini aldı. Ramazan kumanyası dağıtımında dikkatli olunması gerekiyor. Çünkü erzak kolilerinin içerisinde yer alan ürünlerde zaman zaman geç pişme ve kalite sorunu yaşanmaktadır. İş insanlarından özel ricamız kendi mutfakları için tercih ettikleri ürün seçimlerindeki hassasiyeti ramazan kumanyalarında da göstermeleridir.” (İstamonu)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER