Projelerinin sahipsiz kaldığını belirten Süleyman Yücel: Huzur, Birlik ve Aydınlanma Yolu çalışması bizim için handikap oldu

Hz. Pir. Şeyh Şab’an-ı Veli Kültür Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Süleyman Yücel, TV 366’da yayınlanan “Mustafa Gezici ile Kastamonu Tarihi” programına konuk oldu.

Projelerinin sahipsiz kaldığını belirten Süleyman Yücel:  Huzur, Birlik ve Aydınlanma Yolu çalışması bizim için handikap oldu

Hz. Pir. Şeyh Şab’an-ı Veli Kültür Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Süleyman Yücel, TV 366’da yayınlanan “Mustafa Gezici ile Kastamonu Tarihi” programına konuk oldu.

İslam’ın öneminden söz eden Süleyman Yücel, “Kur’an-ı Kerim elimizde, yol belli. Cenab-ı Allah ‘hiç düşünmüyor musunuz, hiç ibret almıyorsunuz?’ diyerek direk insanlara sesleniyor. Doğru yolu bulmak, çok zor olmasa gerek. Cahilden mürşit olmaz. Dünyevi noktada fenni ilimlerde, alim olmak ardından tasavvufta yetiştirmiş olması gerekir ki etrafına faydası olsun” dedi.

“AMACIMIZ İSLAM FELSEFESİNİ ULAŞTIRMAK”

Kültür Vakfı olarak yaptıklarından bahseden Yücel, “Evliyalar Haftasında, üç otobüs Arnavut’un geldiğine gözümle şahidim. 1996 yılında kurulmuş bir vakıfız. Fakat bu vakıf 1960’lı yıllarda yer alan temelin üstünde kurulmuş bir vakıftır. Vakfın iki temel amacı var; birisi Hz. Pir Şeyh Şa’ban-ı Veli Külliyesi içindeki fiziki eksikleri ve giderilmesi gereken ihtiyaçlarını karşılamaktır. Ancak ikinci ve en büyük amacı; İslam düşüncesini, İslam felsefesini, Şeyh Şab’an-ı Hazretlerinin düşünce yapısını gençlere, Kastamonu’ya, Türk insanına ve İslam alemine ulaştırmaktır. Bu bağlamda ise yaptığımız çalışmalar şöyle;  Mütevelli Heyeti Başkanı olarak üstünde durduğum dört temel çalışmamız var. Şeyh Şa’ban-ı Veli ve Kastamonu Evliyalarını Anma Haftası’dır. Bu hafta, bu sene pandemiden dolayı yapılamadı. Bu haftayı çok daha iyi noktaya taşıyarak, Kastamonu’yu inanç turizmi yönünde ilerlemesini sağlarız. Vakıf yönetiminin çok hassas olduğu diğer konu ise her Pazar günü, sabah namazından sonra yapılan zikir. Zikrin ardından tekke çorbası ikram ediliyor. Pandeminin bizi en fazla sıkıntıya soktuğu nokta, Cumartesi günü gerçekleşen ‘İlim Hikmet Sofrası’dır. Bu sofra da halka açık sohbetler oluyordu. Siyasete girmeden, kimseyi kırmadan, ilimle ilgili konular konuşuluyordu. Pandemi sürecinin ardından ‘İlim Hikmet Sofrası’ devam edecek. Kastamonu’daki Türk-İslam dönemine ait kültürel mirası tespit etmek için çalışmalar başlattık. Yaklaşık 15 ilçeye gittik.

“PROJE MUHATAPSIZ KALDI”

Huzur, Birlik ve Aydınlanma Yolu çalışması bizim için handikap oldu. Çok büyük bir emek vardı. UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası şeklinde bir kavramı var. Dünya Kültür Mirası’na girmek çok zor bir hadise. Safranbolu, Kültür Miras Listesinde yer alıyor. Hanönü Belediyesi, Taşköprü Belediyesi ve Kastamonu Belediyesi o dönemde tüm yönüyle bu yolu destekledi. İl Özel İdaresi ve İGM’nin de büyük desteği oldu. Ancak bazı imkansızlar yaşadık. Kültür Evi düzenlenmesi olacaktı ve Şeyhoğlu Konağı’nda Kültür Müzesi olacaktı. Projeler yapıldı ve Kültür Bakanlığı’na sunduk. Fakat proje muhatapsız kaldı. Cumhurbaşkanına projemizi ulaştırmaya çalıştık ama olmadı. 7/24 bu konuya çaba gösteren arkadaşlarımız var” ifadelerini kullandı.

Tuğçe Yerdelen

Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2020, 18:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER