banner29
26 Mart 2019 Salı

Prof. Dr. Görün Arun KASTAMONU’YA HAYRAN KALDIK

110’dan fazla ülkede kurulmuş ulusal komiteleri ve 7500’ü aşkın üyesi ve 29 Bilimsel Komitesi bulunan Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi (ICOMOS), “Anadolu ve Ötesinde Anti-Sismik Yerel Miras” başlığıyla Kastamonu’da toplantılarına devam ediyor. Toplantıyı değerlendiren Prof. Dr. Görün Arun, yapılan toplantının Kastamonu’ya katkı sağlayacağını belirtti. Ayrıca Kastamonu’da sokakları tek tek dolaştıklarını söyleyen Arun, “Kastamonu çok zengin bir şehir. Özellikle yerel yöneticilerin bu yapılara sahip çıkması çok etkileyici. Keşke Türkiye’de yerel yöneticiler de tarihi ve kültür varlıklarına bu kadar sahip olsalar. Tüm katılımcılar da yerel yönetimlerin tutumundan etkilendi. Kastamonu’yu çok iyi gezdik ve hayran kaldık” dedi.

12 Temmuz 2018 Perşembe 09:26
Prof. Dr. Görün Arun  KASTAMONU’YA HAYRAN KALDIK
 

110’dan fazla ülkede kurulmuş ulusal komiteleri ve 7500’ü aşkın üyesi ve 29 Bilimsel Komitesi bulunan Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi (ICOMOS),  “Anadolu ve Ötesinde Anti-Sismik Yerel Miras” başlığıyla Kastamonu’da toplantılarına devam ediyor. Toplantıyı değerlendiren Prof. Dr. Görün Arun, yapılan toplantının Kastamonu’ya katkı sağlayacağını belirtti. Ayrıca Kastamonu’da sokakları tek tek dolaştıklarını söyleyen Arun, “Kastamonu çok zengin bir şehir. Özellikle yerel yöneticilerin bu yapılara sahip çıkması çok etkileyici. Keşke Türkiye’de yerel yöneticiler de tarihi ve kültür varlıklarına bu kadar sahip olsalar. Tüm katılımcılar da yerel yönetimlerin tutumundan etkilendi. Kastamonu’yu çok iyi gezdik ve hayran kaldık” dedi.

Ahşap yapıların deprem dayanımı bilimsel toplantısını Kastamonu’da yapan ICOMOS’un nasıl Kastamonu’da toplantı yapmayı planladığını açıklayan Prof. Dr. Görün Arun, “ICOMOS’un 29 uluslararası bilim konseyi var. En fazlada kültürel analiz ve restorasyondan üyemiz var. Toplantılarımızı yılda 2 kere dünyanın çeşitli yerlerinde yapıyoruz. Kastamonu’da toplantı yapmaya uzun zaman önce karar vermiştik.

“KASTAMONU’DAN ÇOK ETKİLENDİK”

2014 yılında 14’üncü genel kurulda geleneksel yapılarda nasıl iş birliği yapabileceğimizi görüştük. Türkiye’de yapmayı planladık. Birkaç il, kendilerinde yapılmasını teklif etti. Mimar Odası ise Kastamonu’nun yapılarının çok zengin olduğunu ifade ederek toplantının Kastamonu’da yapılmasını önerdi. Diğer illeri de dolaştık ama Kastamonu’dan çok etkilendik. Kastamonu’da toplantının yapılmasına karar verdik” diye konuştu.

“ETKİLEYİCİ”

Avustralya, Amerika Birleşik Devletleri, Bosna Hersek, Bulgaristan, Cezayir, Fransa, Polonya, Romanya, Türkiye ve Yunanistan’dan bilim insanlarının yer aldığı toplantının içeriğinden söz eden Arun, “Ahşap yapılar oldukça dayanaklıdır. Özellikle  dokunmadıysak depreme oldukça dayanıklıdır. Yaptığımız toplantıda çeşitli ülkelerden gelen uzmanlar kendi ülkelerindeki yapıları anlatacak. Anlatılan yapılar ile katılımcılar da farklı metotları öğrenecektir. Kastamonu çok zengin bir şehir. Özellikle yerel yöneticilerin bu yapıya sahip olması çok etkileyici. Keşke Türkiye’de yerel yöneticiler de tarihi ve kültür varlıklarına bu kadar sahip olsalar. Tüm katılımcılar da yerel yönetimlerin tutumundan etkilendi. Uzman arkadaşlarımızla birlikte Pazartesi günü Kastamonu’ya geldik. Kastamonu’yu tek tek, sokak sokak dolaştık. Belediyemizin öncülüğüyle binaları inceledik. Bazı binaların içine girdik, yıkılmakta olanları gördük. Restorasyon çalışmalarına baktık. Uygulamalar çok ilgilimizi çekti. Kastamonu’yu çok iyi gezdik ve hayran kaldık. Gerçekleşen toplantı Kastamonu’ya katkı sağlayacak” şeklinde konuştu.

Tuğçe Yerdelen


    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV