banner38

banner39

banner46

banner47

banner29
17 Ocak 2019 Perşembe

POLENSiZ PARK HiZMETE GiRDi

Kastamonu Belediyesi ve Kastamonu İl Sağlık Müdürlüğü’nün işbirliği ile ‘Astım ve kronik hava yolu hastalıkları’ açısından halkı bilinçlendirmek için polen alerjenitesi düşük bitkilerin yer aldığı ‘Güney Parkı’ hizmete açıldı.

09 Mayıs 2018 Çarşamba 13:30
POLENSiZ PARK HiZMETE GiRDi
 

   Kastamonu Belediyesi ve Kastamonu İl Sağlık Müdürlüğü’nün işbirliği ile ‘Astım ve kronik hava yolu hastalıkları’ açısından halkı bilinçlendirmek için polen alerjenitesi düşük bitkilerin yer aldığı ‘Güney Parkı’ hizmete açıldı.
Kastamonu’nun yeni yerleşim yeri olan Tosya Yolu üzerinde yer alan parkın açılışına Vali Yaşar Karadeniz, Belediye Başkanı Tahsin Babaş, İl Sağlık Müdürü Sadettin Yazı, kurum müdürleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. 

ÇETER: BU PARK ÖRNEK OLACAK

Park hakkında bilgiler veren Kastamonu Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Görevlisi Doç Dr. Talip Çeter, “Alerji son dönemlerde önemli hastalıklar arasına girdi. Topluma hizmet ederken onların sağlığını koruyacak ve onları hasta etmeyecek hizmet etme anlayışı içinde olduğunda gerçek manada hizmet etmiş oluyorlar. Uzun zamandır bu işin içerisindeyim. 2000 yılından beri bitkilerle uğraşıyorum. Hizmet ederken bu şekilde ince noktalara değinmek Türkiye’de ilkler arasındadır. Polensiz bitki yoktur. Ama az alerji yapan bitki vardır. Çok alerji yapan bitki vardır. Bol polen üreten bir bitki veya alerjenitesi yüksek bir bitkiyi parka koyduğunuzda onun altına oturan bir insanı rahatlıkla hasta edersiniz. Bu açıdan bunun farkına varılması çok önemlidir. Bundan sonraki peyzaj çalışmalarında belediyemizin buna dikkat edeceğini düşünüyorum” dedi.

YAZI: ALERJİNİN EN ÖNEMLİ TEDAVİSİ KORUMADIR

Alerjinin çağımızın en önemli sağlık problemlerinden biri olduğunu vurgulayan İl Sağlık Müdürü Sadettin Yazı, “Çağımızın en önemli hastalıklarından birisi diyabetse diğeri ise alerjiye bağlı oluşan hastalıklardır. Bunların en önemli tedavisi sağlığı koruma şeklinde olmalıdır. Yeni nesilde alerjenlere karşı hassas bireyler oluşmaktadır. Sezeryan ile doğan çocuklarda alerji oranı yüksektir. Doğal ürünlerin azlığından dolayı da alerji artmaktadır. Bu hastalıkların en iyi tedavisi korumadır. Belediyemiz ile ortaklaşa yaptığımız park buna en önemli örneklerdendir” diye konuştu.

BABAŞ: BİZİM İÇİN ASIL OLAN İNSAN SAĞLIĞIDIR

Vatandaşları ilgilendiren her konuda detaya inmeye gayret gösterdiklerini ifade eden Belediye Başkanı Tahsin Babaş, “Biz yerel yönetimler olarak halkımızı ilgilendiren her konuda detaya inmeye gayret gösteriyoruz. Özellikle toplumu ilgilendiren konularda en az zararlı işler yapmaya gayret gösteriyoruz. Bunlardan biriside burada hayat buluyor. Az polenli parkımızı yaptık ve halkımızın hizmetine sunuyoruz. Yapılan çalışmalarda ne kadar güzelliği estetiği göz önüne alsak da bizim için asıl olan insan sağlığıdır. Çalışanlarımızdan bu konuda hassas olmasını istiyorum. Belediye olarak her şeyin en iyisini yapmaya gayret gösteriyoruz” dedi. 

KARADENİZ: GÜZEL BİR ÇALIŞMA OLMUŞ

Açılışta konuşan Vali Yaşar Karadeniz ise şunları söyledi; “Kamu kurum ve kuruluşlarının hatta sivil toplum kuruluşlarının yaptıkları hizmetlerin toplumun her kesimine hitap etmesi gerekiyor. Çocuklara yönelik ve diğer yetişkinlerin istifade edeceği parklar içinde bu gereklidir. Bir anne bana çocuğu ile beraber parka gittiğinde çocuğunun alerji krizine yakalanmayacağından emin olmalı. Aksi halde o gezi o anda eğlenceli başlar ama ilerledikçe sıkıntı yaratacaktır. Bu park güzel bir çalışma olmuş. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”
Serkan Horuz
Anahtar Kelimeler: POLENSiZ PARK HiZMETE GiRDi

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV