banner38

banner46

banner47

26 Mayıs 2020 Salı

PKK’lı Ali Rıza Ü., her yere mühimmat gömmüş PKK’LI KASTAMONU’DA AKRABALARININ YANINDA KALMIŞ!

Malatya'da 28 kilo 60 gram patlayıcı madde yüklü otomobilin yakıt deposuna gizlediği patlayıcıyı İstanbul'a götürmek isterken yakalanan PKK kuryesi Ali Rıza Ü.'nün gömdüğü patlayıcıların yerlerini video kaydına alarak örgüt mensuplarına teslim ettiği ortaya çıktı. PKK’lı Ali Rıza Ü.’nün Kastamonu’dan Çankırı’ya, Çankırı’dan tekrar Kastamonu’ya gelerek bir süre akrabalarının yanında kaldığı, ardından Ankara’ya gittiği ve oradan da Diyarbakır’a hareket ettiği öğrenildi.

16 Mayıs 2019 Perşembe 09:25
PKK’lı Ali Rıza Ü., her yere mühimmat gömmüş   PKK’LI KASTAMONU’DA  AKRABALARININ YANINDA KALMIŞ!

 


Malatya'da 28 kilo 60 gram patlayıcı madde yüklü otomobilin yakıt deposuna gizlediği patlayıcıyı İstanbul'a götürmek isterken yakalanan PKK kuryesi Ali Rıza Ü.'nün gömdüğü patlayıcıların yerlerini video kaydına alarak örgüt mensuplarına teslim ettiği ortaya çıktı. PKK’lı Ali Rıza Ü.’nün Kastamonu’dan Çankırı’ya, Çankırı’dan tekrar Kastamonu’ya gelerek bir süre akrabalarının yanında kaldığı, ardından Ankara’ya gittiği ve oradan da Diyarbakır’a hareket ettiği öğrenildi.

 

Malatya'da, aracında 28 kilo 60 gram patlayıcı maddeyle yakalanan, yer göstermesi sonucu da toprağa gömülü halde Çankırı'da 42 kilo 994 gram, Antalya'da ise 24 kilo 354 gram patlayıcı bulunan terör örgütü PKK/KCK kuryesinin, gömdüğü patlayıcıların yerlerini video kaydına alarak örgüt mensuplarına teslim ettiği ortaya çıktı. 

Malatya Cumhuriyet Başsavcılığınca, Elazığ-Malatya kara yolundaki uygulama noktasında 2 Kasım'da şüphe üzerine durdurulan otomobilin yakıt deposuna gizlenmiş 30 paket halinde 28 kilo 60 gram plastik patlayıcı ele geçirilmesine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında, aralarında terör örgütü PKK/KCK kuryesinin de bulunduğu 14 şüpheli hakkında "silahlı terör örgütüne üye olmak", "Tehlikeli maddelerin izinsiz olarak bulundurulması veya el değiştirmesi" ile "terör örgütü propagandası yapmak" suçlarından 1,5 yıldan 34,5 yıla kadar hapis cezası istemiyle hazırlanan iddianame Malatya 5. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.

YAKIT DEPOSUNA SAKLAMIŞTI

İddianamede, Elazığ-Malatya kara yolundaki polis kontrol noktasına giriş yapan bir otomobil sürücüsünün çelişkili bilgiler vermesi ve tedirgin davranışlar sergilemesi üzerine araçta arama yapıldığı, yakıt deposu kapağı incelendiği sırada araç sürücüsü Ali Rıza Ü'nün görevli memura mukavemet göstererek kaçtığı ve kovalamaca sonucu yakalandığı ifade edildi. Yakıt deposunda yapılan aramada 30 paket halinde 28 kilo 60 gram "çok kuvvetli askeri mühimmat" sınıfında bulunan "RDX ve PENT" karışımı plastik patlayıcı ve çeşitli düzenekler ele geçirildiği aktarılan iddianamede, araç sürücüsünün emniyette etkin pişmanlık hükümleri kapsamında ifade verdiği kaydedildi.

GÖMDÜĞÜ PATLAYICILARIN VİDEOSUNU PKK'YA GÖNDERMİŞ

Şüphelinin ifade ve yer gösterme işlemleri sonucu toprağa gömülü halde Çankırı'da 42 kilo 994 gram, Antalya'da ise 24 kilo 354 gram patlayıcı bulunduğu aktarılan iddianamede, terör örgütü PKK/KCK adına kuryelik yapan Ali Rıza Ü'nün, patlayıcıları temin etmesi, keşif yapması, patlayıcıların yerlerini video kaydına alması ve sevkiyatı detaylarıyla anlatıldı. 

İddianamede ifadesine yer verilen Ali Rıza Ü, terör örgütü PKK/KCK adına kuryelik yaptığını, yakalanmadan önce de farklı araçlarla başka illere patlayıcı madde götürdüğünü ve gömdüğünü belirtti.

ÖNCEDEN KEŞİF YAPMIŞ

Terör örgütünün kırsal alan sorumlularından "Halit" kod adlı kişiyle görüştüğünü anlatan Ali Rıza Ü., "Yakalandığım gün elde edilen patlayıcıları İstanbul'a götürerek gömme talimatı aldım. Geçmiş dönemlerde de adıma kayıtlı diğer araçlarla Çankırı ve Antalya'ya bomba malzemesi götürüp gömdüm" ifadelerini kullandı.

Şüphelinin terör örgütü PKK/KCK içerisinde yoğun faaliyet yürüttüğü, örgütün üst düzey yöneticileriyle irtibatlı olduğu, örgüt tarafından verilen talimatları sorgulamaksızın yerine getirdiği vurgulanan iddianamede, şu bilgiler verildi:

"Şüphelinin 'Şahin' kod isimli örgüt mensubunun talimatıyla Mardin Kızıltepe'de bulunan bomba malzemelerini şüpheli Berzan Ç. ile beraber 'Mamo' kod adlı şüpheli Zeyyat A'dan teslim aldığı, bu malzemeleri kendi evinde sevkiyata uygun olacak şekilde hazırladığı ve farklı zaman aralıklarında Antalya-Kemer ve Çankırı'ya yerleştirdiği belirlenmiştir. Şüphelinin patlayıcı yerleştirdiği yerlerde, önceden keşif işlemleri gerçekleştirmiş ayrıca malzemelerin yerleştirildiği mekanların video çekimini yaparak örgüt mensuplarına teslim etmiş, son olarak da İstanbul'a patlayıcı madde sevkiyatı sırasında bu malzemelerle suçüstü yakalanmıştır."

KASTAMONU’DA AKRABALARININ YANINDA KALMIŞ

İddianamede ifadesine yer verilen Şüpheli Özcan Ö. ise Ali Rıza Ü.'nün kendisine ehliyetinin olmadığını bu nedenle Ankara'ya beraber gitmeyi teklif ettiğini savunarak, şöyle devam etti: “Ben de kabul ettim ve yola çıktık. Ankara-Çankırı yol ayrımına geldiklerinde Ali Rıza bana Çankırı'ya sür dedi. Çankırı girişte Ali Rıza Ü. 'doğa ne güzel' diyerek video çekmeye başladı. Çankırı'ya girdikten sonra Ali Rıza telefoncudan hafıza kartı aldı. Biraz dinlendikten sonra tekrar yola çıktık. Ali Rıza 'vaktimiz var biraz daha gezelim' dedi ve beni tekrar Çankırı ile Kırıkkale yoluna yönlendirdi. 15-20 kilometre geri gittikten sonra döndük, dönüş sırasında Ali Rıza tekrar video çekmeye başladı. Sonrada Kastamonu'ya gittik. Ali Rıza'nın akrabasının evinde biraz kaldıktan sonra Ankara'ya doğru yola çıktık. Çankırı merkezden geçerken Ali Rıza tekrar video çekimi yaptı. Daha sonra da Diyarbakır'a döndük." 

Etkin pişmanlık hükümleri kapsamında ifade veren şüpheli Berzan Ç. ise Antalya'daki patlayıcı maddeleri Ali Rıza Ü. ile gömdüklerini anlattı. Sanıkların yargılanmasına ilerleyen günlerde başlanacak. (aa)

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV