Pınarbaşılılar mermer ocaklarını protesto etti İLÇEMİZDE MERMER OCAKLARI İSTEMİYORUZ

İstanbul’daki Pınarbaşılılar, ilçelerinde yapılan mermer Ocaklarının doğaya zarar vermesinden dolayı bir basın bildirisi yayımladı. Pınarbaşı Çavuş ve Kayabükü Derneği öncülüğünde gerçekleştirilen ve Pınarbaşı ilçemizde muhtarların da destek verdiği, özel bir maden şirketi tarafından ced süreci katılım toplantısı geniş güvenlik önlemleri içerisinde protestolar eşliğinde yapıldı.

  Pınarbaşılılar mermer ocaklarını protesto etti  İLÇEMİZDE MERMER  OCAKLARI İSTEMİYORUZ


İstanbul’daki Pınarbaşılılar, ilçelerinde yapılan mermer Ocaklarının doğaya zarar vermesinden dolayı bir basın bildirisi yayımladı. Pınarbaşı Çavuş ve Kayabükü Derneği öncülüğünde gerçekleştirilen ve Pınarbaşı ilçemizde muhtarların da destek verdiği, özel bir maden şirketi tarafından ced süreci katılım toplantısı geniş güvenlik önlemleri içerisinde protestolar eşliğinde yapıldı.

İstanbul’dan bir otobüs halinde Pınarbaşı ilçemize gelen ve yolda kaza geçiren Pınarbaşılılar, mermer ocağının yapılacağı bölgeye geç saatlerde vardı. Güvenlik güçlerinin önlem aldığı bölgede vatandaşlar ellerinde pankartlarla Pınarbaşı ilçemizde yapılan ve Çavuş Köyü ile Kayabükü Köyü sınırları içerisinde kurulacak olan mermer ocağının açılmaması için slogan attı. Pınarbaşı Dernekler Federasyonu Çavuşköyü Kaybükü Dernekleri, Pınarbaşı Sivil İnsiyatif Grubu ve muhtarların ortak tertiplediği toplantının basın bildirisini Çavuş Köyü Dernek Başkanı Tahsin Baki okudu.

Baki, basın bildirisinde şu ifadelere yer verdi: “Bugün burada Kayabükü ve Çavuş köylerimize açılması planlanan mermer ocağının ÇED Halk Katılın toplantı süreci için bulunmaktayız. Bu konu hakkında değerli halkımızı kısacı bilgilendirmek istiyoruz. Pınarbaşı ilçemiz Kayabükü ve Çavuş köylerimiz doğasıyla özdeşleşmiş, ülkemizin turizm cennetlerindendir. Bu turizm cennetlerinden bir kaçı ise köy sınırlarımızda bulunan Atak Mağarası ve Atak Şelalesidir. Bugün burada açılması istenilen mermer ocağı halkımızın sağlığını, güzel tabiatımızı ve turizm faaliyetlerimizi olumsuz olarak etkileyecektir. Yukarıda bahsetmiş olduğum üzere Atak şelalemizin suyu Hormo Kanyonuna akmakta olup, mermer ocağının yapılması halinde bu su kirlenecektir. Ayrıca gün yüzüne çıkmakta olan Atak mağaramız ve Atak şelalemizin turizm faaliyetlerini olumsuz olarak etkileyecektir. Açılması planlanan mermer ocağı köylerimize 300 metre kadar yakın olup mermer ocağından çıkacak olan toz bulutu direk olarak köylerimizin içine kadar gelecektir. Bu gelecek olan toz bulutu köy halkının yaşamını ve sağlığını olumsuz etkileyeceği kadar tarımsal faaliyetleri de olumsuz etkileyecektir. Ayrıca yapılması planlanan mermer ocağı zaman içinde yer tabakasında çatlaklar oluşturacaktır. Bu oluşan çatlaklardan mermer ocağının tozları yer altı sularımıza kadar inecek ve içeceğimiz suya kadar zehirleneceğiz. Köy halkının da bildiği üzere yapımına devam edilen yangın sündürme ve tarımsal sulama amaçlı yapılan gölet suyunun da tamamen risk altında olduğu ve bu gölün suyunun Hormo Kanyonuna akan sulardan olduğu siz değerli halkımıza duyurulur. Yapılması planlanan mermer ocağının tam olarak orman bölgesinin ortasında kalması sebebiyle doğal yaşamı ve doğal florayı olumsuz olarakta etkileyeceği de açıkça ortadadır. Biz Kayabükü,  Çavuş ve Çevre Köyleri halkları olarak, muhtarları ve STK’lar yapılması istenilen bu mermer ocağının doğa harikası ve mağaralar kanyonlar cennetine yapılmasına karşıyız. Biz burada halkımızın sağlığını gençlerimizin ve ülkemizin geleceğini düşünerek bu mermer ocağını istemiyoruz. Sesimizi buradan tüm ilgililere duyurmak ve kendilerinden bu konunun gereğini yapılmalarını saygılarımla arz ederim. Dünyanın nadir yeşil dokusunun bulunduğu ve küresel ısınmadan etkilenmeyen yerlerden olan ve aynı zamanda Küre Milli Dağları Parkı alanı olan bölgede Mermer Ocaklarının doğaya vereceği tahribat, gelecek yüzyılda yaşanılır bir alanın daha yok olmasına sebep olacak.

Türkiye’nin akciğeri konumunda bulunan Karadeniz Bölgesindeki en uzun sahile sahip olan Kastamonu ilçesindeki bu doğal dokunun zarar görmesiyle birlikte Dünyanın büyük Mağaralarından olan Ilgarini Mağarası, Ilıca Şelalesi, Valla Kanyonu, tarihi camileri, Türk Kültürünün de büyük tehdit altında olacağı gözlemleniyor.”

KİMLER KATILDI?

Düzenlenen eylemli basın açıklamasına; Pınarbaşı eski Belediye Başkanı Halil Sarımeşe, MHP Pınarbaşı Belediye Başkan Adayı Aslan Altuntaş, Pınarbaşı Dernekleri Federasyon Başkanı Yılmaz Dağcı, Federasyon eski Başkanı ve CHP Küçükçekmece Belediye Meclis Üyesi Şahin Çengel, CHP Pınarbaşı Belediye Meclis Üyesi Adayı Mete Yılmaz, Muratbaşı Dernek Başkanı Rıza Altunışık, Yamanlar Köyü Dernek Başkanı Şerif Demir, Sümenler Köyü Dernek Başkanı Sadettin Şimşir, Kayabükü Dernek Başkanı Yüksel Keskinm, Başköy Dernek Başkanı Yaşar Çelebican, Pınarbaşı Sivil İnsiyatif Gurubundan Ömer Arslan, Kal-Des Başkanı Saim Subaşı, dernek yönetimleri, vatandaşlar, köylüler, muhtarlar ve Gençlik Kolları yöneticileri katıldı.

Basın toplantısına katılan 500 kişilik vatandaş gurubu da ‘İlçemizde mermer ocağı istemiyoruz’ diye slogan attı. Basın açıklamasının ardından vatandaşlar olaysız dağıldı. (Haber Merkezi)

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2019, 09:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER