Pazarda esnaf da vatandaş da dertli

Artan fiyatlar, alış gücünü düşürürken, esnafı da sıkıntıya sokuyor

Pazarda esnaf da vatandaş da dertli

 

VATANDAŞLAR bir yandan korona virüsle mücadele ederken bir yandan da evine ekmek götürmenin derdinde. Pandeminin de etkisiyle pazar tezgahlarındaki ürünlerin fiyatı artarken, üretici ve tüketici arasındaki mesafe de açıldı. Üretici, müşterilerinin daha da azalmasından korkarken, tüketicinin ise artan fiyatlarla endişesi her geçen gün artıyor.

Salı Pazarı'nda yaklaşık 15 yıldır ürünlerini satan Neriman Altay, pandemiden ciddi bir şekilde etkilendiklerini söyleyerek, halen endişelerinin devam ettiğini söyledi. Hem sağlık hem de ekonomik olarak gelecek kaygısı içerisinde olduklarını söyleyen pazar esnafı Altay; “Bir şey alırken, herkes seçmek istiyor, ama biz koronadan dolayı izin veremiyoruz. Seçtirmeyince de almadan gidiyorlar. Bu süreçte müşteri kaybım oldu, ama sabit müşterilerim olduğu için çok etkilenmedim. Geçmiş yıllara kıyasla biz pazarcı olarak genellikle üretimimiz aynı. Örneğin; maydanoz hep 1 lira. Bizde fiyat değişikliği çok fazla olmaz, değişiklik genelde marketlerde oluyor. Kış mevsimi gelince yaz meyve ve sebzelerinin fiyatları artıyor. Yazın domatesi 3-4 liraya satarken şimdi ise 5-6 liraya satmaya başladık. Sebebi, havalar soğudukça yaz sebze ve meyvelerimizin etkilenmesi... Bu yılın zam şampiyonu biber ve domates. Ucuzlayan ise sadece lahana, ıspanak” dedi.

“KORONANIN ETKİSİNİ HALEN YAŞIYORUZ”

Kendi ürettiği ürünlerini Salı Pazarı'nda satarak geçimini sağlayan Emine Basmacı ise, fiyatta fedakarlık yapmasına rağmen satışlarının önceki yıllara göre daha az olduğunu dile getirdi. Basmacı, şu ifadeleri kullandı; “Geçen yıl kilosunu 25 liraya sattığım cevizi bu yıl 20 liraya satamıyorum. Günde 100-200 lira ancak kazanıyorum. Kışın fiyatlar pahalanır ama o zaman da köylüye zaten bir şeyi kalmıyor. Kışın daha çok zorlanıyoruz. Üstelik koronanın etkisini halen yaşamaktayız. Müşteri kaybımda bu süreçte çok oldu.”

“FİYATLAR GİTTİKÇE YÜKSELİYOR”

Pazar esnaflarından Saniye Dedeoğlu da; “4 yıldır bu mesleği yapıyorum. Pandemi sürecinde çok etkilendik. Bu süreçte korona oldum, bu yüzden 15 gün pazara gelemedim. Maddi-manevi zarara uğradık. Bu sene domates ve biber son zamanlarda fiyat konusunda artış gösteriyor. Bu zamanda kazanmıyoruz desek yeridir. Ancak köy malından kazanabiliyoruz. Halen koronanın etkisini pazarda görüyoruz. Gittikçe pahalaşıyor ”dedi.

Üretici kadar tüketici de fiyat istikrarsızlığından bir hayli şikâyetçi… Pazarda alışveriş yapan vatandaşlar; “Pazarda her şey pahalı. Çünkü yaz mevsimi yavaş yavaş bitiyor. Komisyoncular da bu işten para kazandığı için pazar manavları da bize göre pahalı satıyor. Bu durumdan memnun değiliz“ diyerek fiyatlardan yakındılar. (Nurcihan Kadıoğlu)

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2020, 11:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER