Pazar esnafından Vali Çakır'a minnet!

KİMİLERİ 'İMKANSIZ' DESE DE, 'PAZARLIK' ARTIK BİR GELENEK...

Pazar esnafından Vali Çakır'a minnet!
banner72

Vali Avni Çakır, SlowFood Kastamonu Birliği'nin bilgilendirme toplantısında pazar esnafıyla pazarlık yapılmamasını, zincir marketlerde böyle bir durumun söz konusu olmadığını, pazar esnafına destekte bulunulmasını gerektiğini belirtmişti. Salı Pazarı esnafına Vali Avni Çakır'ın bu açıklamalarını sorduk. Esnaflar, Vali Çakır'a teşekkürlerini iletse de, böyle bir durumun çok zor olduğunu kaydetti.

“PAZARLIK OLMAYINCA HİÇBİR ŞEYİN TADI ÇIKMAZ”

Kastamonu’da üzüm satarak geçimini sağlayan Mehmet Sipahioğlu, pazarlık sünnettir diyerek şu ifadeleri kullandı; “Market sisteminde barkod sistemi var. Müşteriler marketten ürün aldıklarında kuruşuna kadar ödüyorlar. Biz pazarlık yapma fırsatı tanıyoruz, müşterinin gönlünü yapmaya çalışıyoruz. Pazarlık olmayınca hiçbir şeyin tadı çıkmaz.”

“PAZARLIK STATÜSÜ HALKIN KAFASINA YERLEŞMİŞ”

Pazarda manavcılık yapan Erdoğan Yazıcıoğlu ise Valinin söylediklerini imkansız bulduğunu ifade ederek; “Yaklaşık 10 yıldan beri bu işin içerisindeyim, pazarlık statüsü halkın kafasına yerleşmiş. Halkın büyük marketlerde muhatap olduğu kişiler çalışan olduğu için pazarlık yapamıyorlar. Biz halkla birebir muhatap olduğumuz için, müşterilerimiz çoğunlukla tanıdık olduğu için pazarlık yapmadan gitmiyorlar. Ürünlerimizi, vatandaşın istediği fiyata satmadığımız zaman küsüyor, müşteri komple kaybediliyor. Valimize, düşünceleri için teşekkür ediyorum ama bu düşüncelerin imkansız olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

“BÜYÜK MARKETLER BİR KURUŞ ALACAKLARI OLSA DAHİ BIRAKMIYOR”

Köyde yetiştirdiği ürünlerini pazarda satan İbrahim Kaçaroğlu da; “Valinin görüşlerini doğru buluyorum.  Büyük marketler bir kuruş alacakları olsa dahi bırakmıyorlar, alıyorlar. Ben burada patates satıyorum vatandaş benimle iki lira vermeyeyim diye uğraşıyor. Bu yanlış bir şey, halk bilinçlendirilmeli” ifadelerine yer verdi.

“KÖYLÜYE GELİNCE PAZARLIK ÜSTÜNE PAZARLIK”

Ceviz, kestane ve sarımsakla tezgahını süsleyen Hüsnü Kaya ise; “Valimizin dedikleri çok doğru. Markette zaten pazarlık yapılamıyor, köylüye gelince pazarlık üstüne pazarlık yapılıyor. Devletimiz bize baksın başka bir şey istemiyorum” derken,  seyyar manavlık yapan Murat Tunalıoğlu da; “Vali bey sağ olsun bize yardımcı olmak için uğraşmış. Küçük esnafın yüzde genelinin durumu zayıf. Vali Bey bize katkı sağlamak için uğraşmış ama pazarlık sünnettir” şeklinde konuştu. (Burak Yumukoğlu)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER