Pastırma cep yakıyor

Dövizin artışıyla birlikte birçok kaleme gelen zamlardan, Kastamonu'nun coğrafi işaretli ürünü pastırma da nasibini aldı. Geçtiğimiz yıl 200 liraya kadar bulunabilen pastırmanın kilosi yüzde 40 zamlanarak 280 liraya çıktı. Fiyat artışıyla dar gelirli ailelerin de menüsünden çıkan pastırmanın önümüzdeki yaza 300 TL'ye çıkması bekleniyor.

Pastırma cep yakıyor
banner72

Pastırmaya gelen zam sadece tüketicileri değil, üreticileri ve satıcıları da düşündürdü. Zam yağmurunda ıslanan pastırma, alırken de satarken de düşündürecek.

KİRİŞÇİOĞLU; “ZAM OLMAZSA İFLAS EDECEK DURUMA GELİRİZ''

Alizade Pastırmacısı sahibi Ahmet Kirişçioğlu, zamlar hakkında bir değerlendirmede bulunarak şöyle dedi; “Şu anda pastırma fiyatları 280 TL. Önceden ise bu fiyatlar 220-230 TL arası değişiyordu. Elektriğe, suya, poşete, mazota zam gelmesinden dolayı pastırma da bu zamlardan payını aldı. Kargo fiyatlarına da zam geldi. 18 TL’ye gönderdiğimiz kargo, şu an 36 TL. Bu maliyetler artınca zam yapılması gerekiyor. Zam olmazsa iflas edecek duruma geliriz. İşletmemizi ayakta tutmak ve geçim sağlayabilmemiz için bu fiyatların artması lazım. Kastamonu Gıda Odası biz esnaflara fiyat verir bizler de etiketimizi ona göre vururuz. Doların artışı ve ülkemizde hayvancılık sektörünün duracak noktaya gelmesi, bu fiyatların artışında büyük rol oynuyor. Umarım bu ekonomik sıkıntılardan çabucak kurtuluruz da vatandaş rahat bir şekilde geçimini sağlar. Allah hepimizin yardımcısı olsun”.

KÖSE: “HAYVANCILIK ÜLKEMİZDE BİTMEK ÜZERE”

Çetin Köse ise, hayvan kesimi konularına değinerek şu ifadeleri kullandı; “Biz kaliteli etleri ve kaliteli ürünleri kullanıyoruz, dolayısıyla da pahalı oluyor. Bizim de aldığımız etlere zam geldiği için, biz de zam yapmak durumunda kalıyoruz. Etlerimizi temin ettiğimiz kasaplar iyi kasaplar ve güvenilir. Kendi kestiğimiz hayvanlarımız oluyor, onların en kaliteli bölgelerini kullanıyoruz. Harcadığımız maliyetler ile etiketini vurduğumuz fiyatlar orantılı. Ülkemizde hayvancılık bitmek üzere. Küspe, silaj ve yem fiyatlarının artışından dolayı hayvancılık yapan işletmeler de sıkıntılı bir süreçte. Besicilik yapan işletmeler de bu sıkıntılardan dolayı hayvan kesim fiyatına zam yaptılar. Hayvan kesim fiyatlarına bakacak olursak, fiyatlar uçmuş durumda. Biz de bu saymış olduğum etkilerden dolayı zam yapmak mecburiyetindeyiz. Dışarıdan ithal hayvan gelse bile bu fiyatların düşmesine yardımcı olmaz. Ancak fiyatların stabil durumda seyretmesini sağlar” dedi.

KARAOSMANOĞLU; “ÇİFÇİ KAN AĞLIYOR”

Son olarak Pastırmacı Fatih Karaosmanoğlu da çiftçilerin kan ağladığını ifade ederek; “Her şeye gelen zamlardan dolayı, pastırma fiyatları 280 TL’ye kadar çıktı. Maldan kısmış olsak fiyatlarımız biraz daha düşük olur. Tabi ki içinde bulunmuş olduğumuz ekonomik krizin etkileri de yok değil. Doların artması, mazota gelen zamlar ve birçok hammaddeye gelen zamlar da bizim fiyatlarımızı etkiliyor.  Büyük baş hayvancılıkta zammın doruk noktaya ulaşması da yapılan zammı tetikledi. Kesimler şu an 75-80 TL’ye kadar çıktığı, çiftçiler kan ağlıyor. Bu durumlar kasaplara da maalesef ki yansıyor. Umarım en kısa sürede daha iyi bir durumda oluruz. Hakkımızda hayırlısı olsun” dedi. (Soner Demir)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER