banner38

Müzik indir

banner46

banner47

08 Temmuz 2020 Çarşamba

PANCAR ÜRETİMİ SON 5 YILDA 233 BİN 90 TONDAN 138 BİN 641 TONA GERİLEDİ

Dün İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Güray Koçak Toplantı Salonu’nda ‘3. Tarım Şurası Paydaş Toplantısı’ gerçekleştirildi.

25 Temmuz 2019 Perşembe 09:51
 PANCAR ÜRETİMİ SON 5 YILDA 233 BİN  90 TONDAN 138 BİN 641 TONA GERİLEDİ
 

Dün İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Güray Koçak Toplantı Salonu’nda ‘3. Tarım Şurası Paydaş Toplantısı’ gerçekleştirildi.

Toplantıya Vali Yaşar Karadeniz, AK Parti Kastamonu Milletvekili Metin Çelik, Vali Yardımcısı Ünal Kılıçarslan, Tarım İl Müdürü Osman Yaman, ilgili kurum müdürleri ve çok sayıda davetli katıldı.

Toplantıda konuşan Tarım İl Müdürü Osman Yaman, ilimiz tarımında rakamlarını her geçen gün iyiye gittiğini söyledi.

Geçtiğimiz yıl tarımsal üretime 125 milyon TL tarımsal destekleme ödemesi yapıldığını söyleyen Osman Yaman, “Çiftçilerimiz üretiyor, biz destekliyoruz. Eğer desteklemeyi alan bazı değil, üretime verirsek verim ve kalitenin artacağı kanaatindeyim. İlimizde çok parçalı arazi olduğu için tarımsal üretimde sorunlarımız var. Dededen toruna arazi intikal etmediği için ekildiği halde destek alamayan yerlerimiz var. Buna rağmen yem bitkileri üretimine baktığımızda 6 bin çiftçi 9 bin parselde 300 bin dekardan fazla ekiliş yaptı geçen yıl bu sayede 23 milyon 300 bin TL tarımsal destekleme ödemesi aldı. Bu konuyu ayrıca önemsiyoruz. Çünkü ilimiz hayvancılıkla ön plana çıkan bir il. O nedenle de yem bitkileri üretimi çok önemli” dedi.

“AMASYA ELMASI, AMASYA’DAN DAHA FAZLA KASTAMONU’DA VARDI”

Kastamonulu çiftçinin ayağına tohum, fide ve fidan geldiğinde bunu reddetmediğini ektiğini ifade eden Osman Yaman, “Son yıllarda özellikle Amasya Elması fidanına önem verdik. Çünkü rakamlara baktığımızda Amasya Elması, Amasya’dan daha fazla Kastamonu’da vardı. Son yıllarda bu biraz ihmal edilmişti. Ama rağbet arttığı için bu konuya ayrı bir önem verip çalışıyoruz” diye konuştu.

“ZİRAAT LİSELERİMİZİN YENİDEN HAYATA
GEÇİRİLMESİ GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM”

Osman Yaman son olarak, “Eskiden ziraatın ortaokulu, lisesi ve fakültesi vardı. Son zamanlarda ortaokulu kalmadı, lisesi yok denecek kadar az. Fakültelerimizin ise uygulama alanı kısıtlı olduğu için tam donanımlı arkadaşlarımızın gelme olanağı zayıfladı. Ben ziraat liselerimizin yeniden hayata geçirilmesi gerektiğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

ÇELİK; İHRACATTA İLK SIRAYI TARIM ÜRÜNLERİ ALMIŞTIR

Tarım şurasının ülkemizin tarımdaki hedefleri açısından önemli olduğunu vurgulayan AK Parti Kastamonu Milletvekili Metin Çelik, “Önümüzdeki 5 yıl hatta 25 yıl ülkemizin tarımdaki hedefleri, planlaması, buradaki paydaşların düşüncelerinin derlenip toparlanması buna göre yeni politikaların belirlenmesi için ciddi bir çalışma. İnşallah bu ülkemizin tarımına, ormanına ve orman kalkınmasına katkı sağlayacaktır. Son dönemde ‘Tarımda yeterince üretemiyoruz’ şeklinde bir eleştiri var. Türkiye et ve süt üretiminde bundan önceki şura döneminde neredeydi şimdi nerede? 15 yıl öncesine göre 2 katına ulaşan bir et ve süt üretimimiz olsa da, bir tarafından baktığımızda Türkiye nüfus artıyor ve 15 yıl öncesine göre kırmızı et tüketimi deciddi oranda artmış durumda. Tüketimde neredeyse 2 katı seviyesinde artmış durumda. Bu talebe karşılık vermek gerekiyor. Hatta üzerine koyup bunu ihracata yansıtmalıyız. Türkiye’nin şuanda tarım ihracatı 17 milyar Dolar seviyesinde. İhracatta da 15 yıl öncesine göre ciddi bir artış var. Türkiye ihracatını 36 milyar Dolar’dan 170 milyar Dolar’a taşırken bunun yine ilk sırasını tarım ürünleri almıştır. Türkiye’de ki bu talebe ülkemizin gelişmesine katkı vermek adına bu çalışmalar çok önemli.

“UCUZ VE DAHA KALİTELİ SULAMA SUYUNU ÇİFTÇİMİZE,
ÜRETİCİMİZE ULAŞTIRMA GAYESİ İÇERİSİNDEYİZ”

‘Ucuz ve daha kaliteli sulama suyunu çiftçimize, üreticimize ulaştırma gayesi içerisindeyiz’ diyen Metin Çelik;

“Türkiye’de sulanma imkanı olup da sulanamayan arazi kalmasın istiyoruz. Şuanda Türkiye’de yüzde 50 seviyelerini geçtik. Kastamonu’da da son yıllarda her parselin başına suyu getirdiğimiz arazi çoğalmaya başladı. Geriden gelen çalışmalarımız var. Devrekani’de yaklaşık 50 bin dönüm arazide toplulaştırma, kapalı devre sulama sistemleri gerçekten çok güzel oldu. O bölgede son 2 yılda pancar üretimi 18 bin tondan 96 bin tona ulaştı. Silajlık mısır üretimi, patates üretimi çok yaygın. Geriden gelen işlerimizi Obrucak Barajımızı, Kırık Barajımızı bitirip Kastamonu’da hedeflediğimiz noktaya inşallah gelebilir diye düşünüyorum.

“ÜRETTİĞİNİZ ÜRÜNÜN GÜVENLİLİĞİNE BİRİNCİ SIRAYA KOYMAMIZ GEREKİYOR”

Üretiyoruz üretmeliyiz ama son dönemde ki iklim değişikliklerini ve doğal afetlerde ki artışı da mutlaka değerlendirmemiz lazım. Ürettiğiniz ürünün güvenliliğine birinci sıraya koymamız gerekiyor. Son dönemde TARSİM’de artış var. Ama yeterli değil. 10 dönümlük bir araziyi yaklaşık 300-350 lira gibi rakamla sigortalatabiliyoruz. Bakanlığımız pirimin yüzde 50’sini karşılıyor. Bence önümüzdeki dönemde biraz daha yaygınlaştırılması için çalışmamız gerekiyor.

“BİZİM ELİMİZDE DEĞERLİ ÜRÜNLERİMİZ VAR”

Bizim elimizde değerli ürünlerimiz var. Katma değer açısından sarımsağımız var siyezimiz var. Bunlar özellikli ürünler. Türkiye’de Kastamonu’yu öne çıkaran ürünlerimiz. Bunun daha da geliştirilmesi adına hep birlikte gayret içerisinde olmalıyız. Pirincimiz var yine Tosya’da. Türkiye’de öne çıkan bir ürün. ‘Sarı kılçık pirinci’ diyet açısından da kullanılan bir ürün.

“ÇAYLARDAN ARAZİYİ SULADIĞIMIZ KANALLARIMIZ ESKİDİ”

Kanallarımız eskidi. 1980’li yıllarda yapılmış kanallarımız var. Çaylardan araziyi suladığımız kanallarımız eskidi. Kaçırıyor. Orada ciddi bir sıkıntı var. Bunların yenilenmesi, hala toprak olan kanallarımızı beton yapılması için projelerimiz Tarım İl Müdürlüğümüze ulaştı. İFAD’dan da bunu çıkartabilirsek hem DSİ’mizin kapsamlı çalışmaları hem Tarım İl Müdürlüğümüzün DSİ’nin yaptığı projelerin içerisine basınçlı sulama sistemleri ile ilgili yüzde 50 destekleri burada da bir bilinçlenme var. Ortak çalışma var. Projeler kapsamında Türkiye’de ön sıralardayız. 200’ün üzerinde her sene proje çıkıyor. Bu konuda çalışan şube müdürümüze, yetkililere ve çalışanlara teşekkür ediyorum. Bizde nerede ne sorun varsa anında müdahale etme gayreti içerisindeyiz.”

KARADENİZ: TÜM AŞAMALARI MADDE MADDE İRDELEMEK LAZIM

Vali Yaşar Karadeniz ise konuşmasında şu konulara değindi; “Tarım ve orman kapsamı çok geniş. Bu kadar geniş kapsamlı bir şuranın düzenlenmesi o kadar güçtür. Her unsuru ayrı ayrı ele almak değerlendirmek gerekiyor. Örneğin bitkisel üretim kısmına sadece girdiğimizde mülkiyet sorunlardan başlayın aşama aşama orada yapılacak üretimin planlanması, üretilmesi, ürünü hasat edilmesi, elde edilen ürünün pazarlanması ve bunun tarımsal sanayide işlenmesine varıncaya kadar tüm evrelerini ele almak gerekiyor. Hayvansal üretim dediğimizde yine aynı şekilde o üretimin tüm aşamalarını irdelemek lazım. Bunun yan unsurları da var. Bitkisel üretim dediğimizde işin içine sulama girdiğinde tarımın dışındaki kurumları da ilgilendiren hususlar öne çıkıyor. Dolayısıyla geniş bir çalışma yapmak gerekiyor. Tüm aşamaları madde madde irdelemek lazım. Geliştirilen projelerle, yapılan desteklerle ve çiftçilerimizin gayretleriyle, tarımsal üretimimiz son yıllarda iyi artıyor.  Bu üretim sahamızı dikkate aldığımızda daha almamız gereken uzun yolun olduğunu bilmemiz lazım. Dolayısıyla şurada birim alanından elde edilen verimin arttırılması başta olmak üzere tarımsal üretimle ilgili tüm unsurları eylem planına çevirmek, onları uygulamaya koymak ve uygulama sürecini de takip etmenin çok önemli olduğunu düşünüyorum” dedi.

SİYEZ VE SARIMSAK ARTTI PANCAR DÜŞTÜ

Tarım İl Müdürü Osman Yaman ayrıca ilimizde son 5 yılda sarımsak, siyez ve şeker pancarı üretim sayılarını paylaştı. 

Osman Yaman’ın paylaştığı bilgilere göre son 5 yılda siyez üretiminin 1576 tondan 7 bin 33 tona çıkarken sarımsak üretimi 19 bin 871 tondan 20 bin 540 tona yükseldi. İlimizde şeker pancarı üretiminin ise son 5 yılda 233 bin 90 tondan 138 bin 641 tona gerilediği açıklandı.

İlimizde son 5 yılda sarımsak, siyez buğdayı ve şeker pancarı üretim rakamları şöyle;

 

SARIMSAK

YILLAR

EKİLİŞ (Da)

ÜRETİM (Ton)

2014

20.550

19.871

2015

24.000

23.328

2016

24.530

24.024

2017

26.515

25.968

2018

25.750

20.540

ŞEKERPANCARI

YILLAR

EKİLİŞ (Da)

ÜRETİM (Ton)

2014

46.420

233.090

2015

35.710

165.227

2016

34.030

172.272

2017

31.892

177.182

2018

31.448

138.641

SİYEZ

Yılı

Ekiliş Alanı (Da)

Üretim (Ton)

2014

6.530

1.576

2015

7.520

1.759

2016

7.600

1.615

2017

15.850

3.726

2018

31.390

7.033

 

Serkan Horuz

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV