Pancar üreticisinin sorunları Meclis’te

KASTAMONU İl Genel Meclisi (İGM) Kasım ayı 10’ncu oturumunu gerçekleştirdi

Pancar üreticisinin sorunları Meclis’te
banner72


Pancar üreticisinin sorunları Meclis’te

KASTAMONU İl Genel Meclisi (İGM) Kasım ayı 10’ncu oturumunu gerçekleştirdi. Meclis gündeminde İl Özel İdaresi’nin 2021 yılı gider bütçesinin Genel Kamu Hizmetleri bölümündeki Encümen Müdürlüğü kalemi yer aldı. Buna göre Encümen Müdürlüğüne toplamda 34 bin TL gider bütçesinin ayrıldığı ifade edildi.

Önergeler kısmında ise; pancar üreticisinin sorunları Meclis gündemine taşındı. Kastamonu’da, Şeker Fabrikası tarafından pandemi nedeniyle pancar tesliminin randevu sistemiyle yapılması dolayısıyla ciddi mağduriyet yaşayan pancar üreticisinin mağduriyetlerinin giderilmesi veya en aza indirilmesi amacıyla neler yapılacağına ilişkin araştırma önergesi sunuldu.

PARÇAL; “ŞİKÂYETLERİN NEDENİ ANKARA VE ÇARŞAMBA’DAN ALINAN PANCARLAR”

Meclis gündemine alınan önerge hakkında konuşan Meclis Başkanı Güray Parçal konuşmasında şunları kaydetti; “Bu konuda köylümüzden, kooperatiften çok şikâyet geldi. Bu şikâyetlerin birçoğuna da Ankara ve Çarşamba’dan alınan şeker pancarı neden oldu. Şikâyetin nedeni de Şeker Fabrikası’ndan bizim kendi merkez köylerimiz ve Taşköprü’nün randevu saati alamaması. Bazı köylerimizde yol çalışmalarımıza denk gelen yerler de var. Bu beton yol yapılırsa vatandaş pancarını götüremeyecek. Ankara ve Çarşamba’dan yüzde 60 yüzde 70 gibi daha fazla alım yapıldığı için daha çok sürdüğünü belirtiliyor. Kastamonu’dan alınan pancar oranı yaklaşık yüzde 30 yüzde 40 civarı. Bir de küspe ile bazı sıkıntılar var bununla ilgili komisyon bir araştırma yapacak.

YILDIZ; “VATANDAŞ KREDİYE YÖNLENDİRİLİYOR”

Taşköprü İl Genel Meclis Üyesi Sadık Yıldız ise konuyla ilişkin şunları ekledi; “Vatandaş parasını götürüyor, nakit para almıyorlar kredi kartı ile alıyorlar. Kredi kartı olan var, olmayan var. Bu sefer de kredi kartı almaya başlıyor vatandaşlar. Bu da önemli bir nokta. Ayrıca bir traktörü 15 ton olarak değerIendirdiler. Halbuki bir traktör 15 ton almaz. Bir traktörün kapasitesi 8-9 ton, taş çatlasa 10 ton. Bunu baz alarak bize randevu veriyorlar. Buna da değinilmeli.”

BUTUR; “ÇİFTÇİMİZ MAĞDUR EDİLMESİN”

Konuyla ilgili görüşlerini söz alarak belirten İl Genel Meclisi AK Parti Grup Başkanı ve Kastamonu Ziraat Odası Başkanı Mehmet Butur da; “Ankara’dan, Çarşamba’dan ya da başka yerlerden pancar gelsin, ancak bizim üreticimiz, çiftçimiz mağdur edilmesin” dedi.

Taşköprü ve Devrekâni İl Genel Meclisi üyeleriyle de istişare ederek konunun beraber araştırmasının yapılacağı belirtilerek önerge, Tarım ve Hayvancılık Komisyonu’na gönderilmesi oy birliğiyle kabul edildi. (Nurcihan Atalay)

Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2020, 10:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER