banner29
24 Mart 2019 Pazar

Pancar ekicisi kaybetti Cargill kazandı

İYİ Parti İl Başkanı İlhan Engin, satışa çıkarılan Kastamonu Şeker Fabrikası ile ilgili iktidar partisi ve Kastamonu milletvekillerine eleştirilerde bulundu.

23 Şubat 2018 Cuma 11:52
Pancar ekicisi kaybetti Cargill kazandı
 

  İYİ Parti İl Başkanı İlhan Engin, satışa çıkarılan Kastamonu Şeker Fabrikası ile ilgili iktidar partisi ve Kastamonu milletvekillerine eleştirilerde bulundu. AK Parti döneminde şeker pancarı ekicisinin kaybettiğini, ABD’li Cargill firmasının ise kazandığını belirten Engin; “AK Parti iktidarının ithalata endeksli hale getirdiği Türk tarımında en büyük mağduriyeti pancar ekicileri yaşadı. 1998 yılında ülkemizde şeker pancarı ekicisi sayısı 490 bin civarında iken bu sayı günümüzde 105 bin civarındadır. AK Parti döneminde pancar ekim alanı da 500 bin hektardan 320 bin hektara düştü. Çiftçimiz oldukça zahmetle yetiştirdiği pancarı değerinde satamadı. 2015-2016 pazarlama sezonunda nişasta bazlı şeker için Şeker Kurumu’nun 205 bin ton olarak belirlediği kota, bakanlar kurulu tarafından yüzde 25’lik bir artışla 313 bin tona yükseltildi. 2016-2017 pazarlama yılında ise NBŞ kotası 265 bin ton olarak belirlendi ve bunun yüzde 44’lük kullanımına ABD’li ünlü gıda devi Cargill firması sahip. Yani AK Parti iktidarı pancar ekicisine kaybettirirken, başta Cargill olmak üzere küresel NBŞ firmalarına kazandırdı. Türkiye’de yüzde 10’luk nişasta bazlı şeker kotası her yıl arttırılırken Avrupa Birliği ülkelerinde NBŞ kotası yüzde 5,1 civarında. Ayrıca bu süreçte şeker pancarının alım fiyatındaki artış üç kat olurken, buna karşılık mazot fiyatındaki artış dört, gübre fiyatındaki artış ise beş kat oldu. Bugünlerde ise yerli ve milli örtüsüne sarılan iktidar, Türkiye’nin en milli fabrikaları olan Şeker Fabrikalarını satışa çıkarıyor. Devlet, FETÖ ile mücadele ederken, şeker pancarının ‘paralel’ ürünü olan ve FETÖ’nün başının da beslendiği okyanus ötesini temsil eden nişasta bazlı şekere kota kıyağı çekmek ve şeker sektörünü NBŞ üreten ecnebi firmalara teslim etmek midir yerlilik ve millilik?” dedi.

“İKTİDAR TEMSİLCİLERİ SÖZLERİNİN ALTINA İMZA ATIYOR MU?”

Engin sözlerini şöyle sürdürdü; “İktidar partisinin İl Başkanı ve milletvekili Murat Demir geçtiğimiz günler de konu ile ilgili bir basın toplantısı yaptılar. Bu basın toplantısında özelleştirilecek olan Kastamonu Şeker Fabrikası’nın kapanmasının söz konusu olmadığına değindiler. Bizim kendileri ile bir sorunumuz yok ama kendilerine bu sözü verenlere güvenmiyoruz. Kendilerine Taşköprü SEKA’yı hatırlatıyorum. Taşköprü SEKA’da özelleştirilirken AK Parti temsilcilerinin aynı söylemleri kullandığı Kastamonu kamuoyunun hafızasındadır. Özelleştirme sonrası SEKA’nın akıbeti de herkesin malumudur. AK Parti Milletvekili Murat Demir, SEKA’nın akıbetini bilmeyebilir ama İl Başkanı Doğan Ünlü’den bu konuda bilgi alabilir. Yine aynı toplantıda sayın milletvekili Kastamonu Şeker Fabrikası’nın her sene zarar ettiğini belirtmiştir. Kastamonu Şeker Fabrikası her sene zarar ediyorsa, bu durum AK Parti iktidarının şeker fabrikaları ve stratejik bir ürün olan şeker pancarını plansız ve stratejisiz bırakmasının eseridir. Şeker Fabrikalarının satılması, Avrupa’nın pancar üretiminde sayılı ülkelerinden biri olan Türkiye’ye bu üretimden el çektirme plan ve stratejisinin bir parçasıdır. NBŞ firması Cargill’e son yıllarda yapılan kota kıyakları bunun bariz bir göstergesidir. Şeker Fabrikaları özelleştirme adı altında miadını dolduracağı bir sürece itiliyor. Bu sürecin sonunda Türk halkı sağlıksız nişasta bazlı şekere mahkûm bir hale gelmiş olacak. Bunun ardından halk grip olur gibi kanser olacak! Şeker Fabrikasının özelleştirme sonucunda kapanmayacağına dair AK Parti İl Başkanı ve milletvekili garanti verebilirler mi? Kastamonu Şeker Fabrikasının özelleştirme sonucunda kapanmayacağına dair bu sözlerinin altına imza atabilirler mi? Konu ile ilgili hükümet bir düzenlemesi var mıdır, bilgileri varsa, söylesinler de biz de bilelim. Şimdi AK Parti Kastamonu Milletvekili Murat Demir’e sesleniyorum; Bir ara gündemde olan yerli otomobil fabrikası için Kastamonu’ya kurulmasa bile yan sanayisinin Kastamonu’ya kurulacağına dair Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’den söz aldığını belirten Murat Demir, bugün Kastamonu Şeker Fabrikası’nın özelleştirilmesini savunuyor. Sayın vekile bu sözün akıbeti ne olmuştur diye sormuyorum. Önce eldeki Şeker Fabrikasına sahip çıkmasını tavsiye ediyorum. Kastamonu için gerçekçi bir iş yapmış olur. Şeker Fabrikasına sahip çıkamayanlar otomobil fabrikası ile ilgili aldıkları sözün gerçekleşmesini nasıl sağlayacak? 

“KASTAMONU ÜVEY EVLAT MI?”

Bu özelleştirmeyi iktidar partisinin milletvekilleri ve il başkanı hükümet politikası diye savunuyor. Aynı hükümet, Elazığ, Malatya, Erciş, Ağrı ve Kars Şeker Fabrikalarını özelleştirme kapsamından çıkardı. Bu gelişme o şehirlerin iktidar partisine mensup milletvekillerinin, il başkanlarının mahareti mi yoksa bu şehirlerin Kastamonu’dan ayrıcalıklı olmasının sonucu mu? Kastamonu üvey evlat mıdır? İktidar partisinin il başkanı ve milletvekilleri bu hususu açıklığa kavuşturmalıdır.
AK Parti’nin tarım ve ekonomi politikaları tüketim ekonomisine dayalı olduğu için Türkiye üretim ekonomisinden tüketim ekonomisine geçti. Üretmeden tüketiyor, tüketmek için de borçlanıyoruz. İYİ Parti iktidarında fabrikalar özelleştirme adı altında kapanmaya mahkum edilmeyecek, yenileri açılacak. Kastamonu’da İYİ Parti iktidarındaki üretim ekonomisinden payını fabrikalarla alacak. İktidarın Kastamonu’da yok ettiği bütün kazanımları biz tek tek geri kazandıracağız.”
 (Haber Merkezi)

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV