Özgür Demir yeniden başkan

Kastamonu Barosu 37. Olağan Genel Kurulu, dün Baro Başkanlığı Toplantı Salonu’nda gerçekleştirdi.

Özgür Demir yeniden başkan

Kastamonu Barosu 37. Olağan Genel Kurulu, dün Baro Başkanlığı Toplantı Salonu’nda gerçekleştirdi. Mevcut Baro Başkanı Özgür Demir ile Avukat Ahmet Yavuz’un aday olduğu seçimlerde Baro Başkanlığı’nı, 77 oy alan Ahmet Yavuz’a karşı 156 oy alarak Özgür Demir kazandı.

Yeniden Baro Başkanı seçilen Av. Özgür Demir’in Yönetim Kurulu kadrosunu Av. Hakan Marangoz, Av. Mehmet Karahasanoğlu, Av. Neslihan Katı, Av. Erçin Çetin, Av. Erhan Arslan, Av. Evrim Başesgioğlu Kaval, Av. Burak Tamel, Av. Hatice Çakıroğlu, Av. Emre Çağlayan, Av. Nursaç Kök Çiftçi oluşturuyor. Yeniden Baro Başkanı seçilen Av. Özgür Demir’in Disiplin Kurulu Kadrosu’nda Av. Ahmet Sait Yılanlıoğlu, Av. Hüseyin Küllü, Av. Tuğçe Şenay Çağılcı, Av. Kerimhan Dağlı, Av. Hikmet Şule Özbay bulunurken Denetim Kurulu’nda ise Av. Meliha Ceylanlı, Av. Şenay Hatipoğlu, Av. Ahmet Eren yer alıyor. Türkiye Barolar Birliği Delege Adayları ise Av. Bahtiyar Yaşar, Av. Hasan Hüseyin Adanur ve Av. Seyfettin Civelekoğlu.

DEMİR: “AVUKAT HAKLARI MERKEZİ KURULMASI EN BÜYÜK HAYALİM”

Baro daha ileriye götürmek ve yeni hizmetler yapabilmek için aday olduğunu vurgulayan Baro Başkanı Özgür Demir; “2018 yılı genel kurulunun baromuzun kurumsal kimliğinin zirveye taşınmasına vesile olmasını temenni etmiştim. Önceki genel kurulda sözünü verdiğimiz tüm işleri titizlikle gerçekleştirmek için uyumadan çalıştık. Baromuzun değişim ve gelişimini gerçekleştiren ekiple göreve devam etmek istiyoruz.  Göreve geldiğimiz günden bu yana avukat haklarının müdafaasında azami özeni göstermeye çalıştık. Anında reaksiyonlarla meslektaşlarımızın avukatlık mesleğine yönelen tehlikelerden korunması için baromuzun gücünü sonuna kadar kullandık. Meslektaşın beyanının esas alınacağını bildirmiştik. Buna azami ihtimam gösterdik. Meslektaşımızın yaşadığı sorunda baronun fiilen yer alması sağlandı ve bizzat başkan düzeyinde mücadele verildi. Verilen mücadelelerin hemen hemen tamamından sonuç alındı ve takipçisi olundu. Yeni dönemde de bu düsturla hareket edeceğiz. Bu bağlamda; meslektaşlarımızın 24 saat erişebilecekleri Avukat Hakları Merkezi kurulması en büyük hayalim. Bu hayalin altyapısını yaklaşık iki yıllık görev süremizde hazırladığımızı düşünüyorum. Kişilerden bağımsız bir avukat hakları koruma sistemi kurulması için elimizden geleni yapacağız. Avukatın itibarının yukarıya taşınması, bilişimin mesleğimizi icrayı kolaylaştırıcı yönünün kullanılması, baromuzun tesisleşmesi ve staj eğitimi hususlarında elimizden geldiğince ve baromuzun imkanları elverdiği ölçüde özveriyle çalışmaya devam edeceğimizi bildirmek isterim” dedi.

“YENİ DÖNEMDE GENÇ YK PROJESİ’Nİ HAYATA GEÇİRECEĞİZ”

Gerçekleştirdikleri projelere değinen Demir; “Yeni dönemde Genç YK Projesi’ni hayata geçireceğiz. Bir kısım barolarda uygulanmakta olan bu sistemin daha da modernize edilerek baromuzda da işlemeye başlaması gereklidir. Bilindiği gibi 5 yıla kadar kıdemli meslektaşlarımız, yönetim kurulunda yer alamamaktadır. Mevcut mevzuat izin vermediği için söz sahibi olmaktan uzak kalan meslektaşlarımızın baromuzda çoğunluğu teşkil etmesi de gözetildiğinde bunun demokratik teamüllere uymadığı ortadadır. 5 yıl ve daha az kıdemli meslektaşlarımız, kendi aralarından seçecekleri 10 meslektaşı Genç YK üyesi olarak görevlendirecekler, bu 10 kişiden 5’i yönetim kurulunda görüşülen ve avukatların özlük haklarını ilgilendirmeyen gündeme katılabilecek görüş ve önerilerini serbestçe dile getirerek baskı unsuru oluşturabilecekler. Böylelikle anılan meslektaşların da aktif biçimde söz sahibi olabilmesi sağlanacak. Sistem kısaca şöyle çalışacak 5 yıla kadar kıdemli meslektaşların kendi aralarından seçecekleri 10 meslektaşımız rotasyonla 5’er kişi yönetim kurulu toplantılarına katılacaklar, böylelikle seçilen 10 meslektaşımızın da görev yapması sağlanacak ve toplantıya katılamayan meslektaş yerine bir diğer genç meslektaş toplantıya katılacak. Genç YK baromuzun geleceği ve kaçınılmaz bir organı olacak. Bu biçimde genç meslektaşlarımın söz sahibi olabildiği bir baroya hazır olun. Değişimin doğal sonucu Genç YK, demokrasinin de gereği. İçinden geçtiğimiz pandemi sürecinde yardımlaşmanın ne denli önemli olduğu bir kez daha ortaya çıktı. Mevzuatın izin vermemesi sebebiyle baroların meslektaşlara maddi yardımda bulunması olanaksız. ancak aidat almamak konusunda inisiyatif konabilirdi o da yönetim kurulumuzca kondu ve bu husus genel kurulun takdirine sunuldu. Ancak devamlılığı bulunmayan hiçbir olanağın olumlu sonuç doğurması mümkün değil. Yine meslektaşımızın rahatsızlanması, kaza yapması, doğum yapması gibi durumlarda yardıma ihtiyacı olacağı açık. Bilindiği gibi bu sandığın kurulması yönetim kurulunun yetkisinin üzerinde. Verdiğimiz söz, sandığın kurulması için gerekli tüm hazırlıkların yapılması ve oluşturulan altyapı yardımıyla sandığın kurulması hususunun genel kurulun takdirine sunulmasıdır. Gerekirse olağanüstü bir genel kurulla bu sandık kurulacaktır. Gelişen ve değişen baromuzun yeni yüzlerinden biri de avukatlar arası yardımlaşma olacaktır” ifadelerine yer verdi.

“KENDİ İŞİNİ KENDİ TAKİP EDEN BİR AVUKATIM”

Baro Başkanı Özgür Demir, konuşmalarını şu cümlelerle sonlandırdı: “Kastamonu Barosu, gelenekleri ve duruşu olan güçlü bir barodur.  Seçimleri de şenlik ve dostluk havasında geçer. Biz, bu zorlu ve onurlu göreve yeniden talip olduk ve yönetime aday olan ekip arkadaşlarımla ciddi ve uygulanabilir projelerimizle en yüksek karar organı genel kurulun karşısına çıktık. Geçtiğimiz genel kurulda da söz ettiğim gibi kendi işini kendi takip eden bir avukatım. Baro başkanlığı görevinde iken de kendi işine kendi koşturan duruşmaya hacze bizzat katılan bir avukat oldum. Bu biçimde yaşanan tüm sorunları yerinde görme olanağı buldum. Örneğin ilçelerdeki baro odası sorunlarını teşhis etmek zor olmadı. Sorunları gidermeye de bizzat emek verdim. Yeri geldi kurum amirleri ile görüştüm, çarpıştım, yeri geldi baro odasını boyayacak tefriş edecek ustayla mesai yaptım, yeri geldi tesisimizin kurulması için Türkiye barolar birliği başkanından kaynak talep ettim, koparıp aldım, yeri geldi tesisin yaşaması için pazar alışverişine bizzat katıldım, baronun küçük büyük tüm işine bizzat kendim koştum bundan sonra da gerekirse daha da erken kalkarak hizmet etmeye devam edeceğim. Baromuzu, en iyi biçimde temsil ettiğime, barolar arasındaki konumumuzu aldığımız bayrağa uygun olarak daha da iyi yere getirmeye çalıştığıma inanıyorum. Bu gerekçelerle baro başkanlığı bayrağının sayın genel kurulca tarafıma yeniden tevdi edilmesini talep ederim. Yenilik ve değişimin kaçınılmaz olduğu görüşündeyim. Saydığım ve süreçte gerçekleştireceğimiz birçok yeniliğe birlikte imza atacağımıza inanıyorum. Görevimi yaparken bana yardımcı olmanızı dilerim. Çünkü birlikte kuvvetliyiz.” (Zehra Beyza Güler)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER