Özel Anadolu’da başarılı operasyon

Özel Kastamonu Anadolu Hastanesi Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Sadi Turkan’a idrar yapamama şikâyetiyle muayene olan Z.B. isimli hastadan, prostat literatüründe örneğine az rastlanan 400 gram ağırlığında prostat ve mesane içinden de yaklaşık 100 adet taş çıkarıldı.

Özel Anadolu’da başarılı operasyon

Açık prostatektomi ameliyatıyla hastasını sağlığına kavuşturan Doç. Dr. Turkan, görenleri hayrete düşüren ameliyatla ilgili verdiği bilgide; “Z.B. isimli 54 yaşındaki erkek hastamız idrar yapamama şikâyetiylepolikliniğimize geldi.Hastamıza uzun süredir aralıklı olarak sonda takıp idrar boşaltımı uygulaması yapılmış. Ayrıca ilaç tedavilerinden de bir fayda görememiş. Hastamıza hastanemizde ultrason görüntüleri ve tahlillerin ardından ameliyat olması gerektiği anlatıldı. Ameliyat 1 saat 45 dakika sürdü. Başarılı bir ameliyat sonrasında 400 gram ağırlığında prostat çıkarıldı. Bu büyüklükteki ve ağırlıktaki prostat, literatürde nadir olarak görülmektedir. Ayrıca hastamızın mesane içinde birikmiş yaklaşık 100 adet mesane taşı da tek tek temizlendi. Ameliyat sonrası rahatlayan hastamız iyileşerek taburcu edildi” ifadelerini kullandı.

“40 YAŞINDAN SONRA YILDA BİR KEZ PROSTAT MUAYENESİ OLUN”

Prostatın erkeklerde en sık görülen rahatsızlık türlerinden biri olduğuna dikkat çeken Üroloji Uzmanı Turkan, 50 yaş sonrası her 3 erkekten birinin hayatı boyunca prostat sorunu ile karşılaşma riskinin bulunduğunu söyledi. Doç. Dr. Turkan; “Prostat rahatsızlığında, bir kısım hastalar ilaçla tedavi edilirken, bir kısım hastaya ise cerrahi müdahale gerekmektedir. Erkeklere tavsiyemiz 40 yaşından sonra yılda bir kez prostat muayenesi olmalarıdır. Bu bakımdan sinsi karaktere sahip bir hastalıktır. Özellikle erken dönemde hiçbir belirti ve şikayet görülmeyebilir. Prostat hastalığı tanısı ve tedavisindeki büyük gelişmeler, bu hastalığı korkulan bir hastalık olmaktan çıkarmaktadır. Birkaç dakikalık muayene hayat kurtarır” dedi. (Bülten)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER