ÖZBEKİSTAN İLE ANLAŞMA YAPAN İLK TÜRK ÜNİVERSİTESİ OLDUK

Özbekistan ile işbirliği yapan ilk Türk üniversitesi olan Kastamonu Üniversitesi (KÜ) dün, rektörlük binasında Özbekistan Taşkent Enstitüsü Rektör Vekili Prof. Dr. Akram Karimov, Dekan Prof. Darvam Rustamov ve öğretim üyesi Prof. Dr. Azamjon Rakhmanou’yu ağırladı.

ÖZBEKİSTAN İLE ANLAŞMA YAPAN İLK TÜRK ÜNİVERSİTESİ OLDUK

 

Özbekistan ile işbirliği yapan ilk Türk üniversitesi olan Kastamonu Üniversitesi (KÜ) dün, rektörlük binasında Özbekistan Taşkent Enstitüsü Rektör Vekili Prof. Dr. Akram Karimov,  Dekan Prof. Darvam Rustamov ve öğretim üyesi Prof. Dr. Azamjon Rakhmanou’yu ağırladı. İki üniversite arasında yapılan protokolün ardından konuşan Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, “Kardeşler arasında ayrılık olmasını hiçbir zaman istemedik. Özbekistan’daki kardeşlerimizi her zaman sevdik ve kıyamete kadar da sevmeye devam edeceğiz. Bugünkü anlaşmamız bir başlangıç olacak” dedi.

Yapılan protokolün içeriğini aktaran Rektör Seyit Aydın, “Türkiye ile Özbekistan arasında ilk akademik anlaşmayı yapmak üzere bir araya geldik. Özbekistan ile Türkiye arasında sıcak münasebetler yeniden gelişti, bizde neticeleri görmeye başladık. 2 üniversite arasındaki ilk anlaşmayı da bugün yapacağız. Kardeşler arasında ayrılık olmasını hiçbir zaman istemedik. Özbekistan’daki kardeşlerimizi her zaman sevdik ve kıyamete kadar da sevmeye devam edeceğiz. Bugünkü anlaşmamız bir başlangıç olacak. Tüm akademik işbirliği, öğretim üyesi, öğrenci değişimi, hocaların beraber çalışması, akademik araştırmalar, beraber proje üretilmesi ve hayata geçirilmesiyle, ortak diploma da dahil tüm çalışmaları yapacağız. Özbekistan’dan gelen kardeşlerimiz istekliler. Özbekistan’dan gelen misafirlerimize her zaman söylüyorum; Türkiye sizin memleketinizdir, Kastamonu sizin evinizdir, üniversitemizde sizin üniversitenizdir. Türk Cumhuriyetlerinin bayrağı bizler için kıymetlidir. Biz bayraklarımızın beraber yükselmesini istiyoruz, inşallah da öyle olacak” dedi.

“VİZENİN KALDIRILMASI BİZİ ÇOK MUTLU ETTİ”

Özbekistan’ın Türk vatandaşlarına vize muafiyetini değerlendirerek konuşmasına başlayan Özbekistan Taşkent Enstitüsü Rektör Vekili Prof. Dr. Akram Karimov, “Vizenin kaldırılması bizi çok mutlu etti. Anlaşmamız iki üniversite tarihinde altın harflerle yazılacaktır. Araştırma işlerinde öğrencilerimize kolaylık olacaktır. İki ülkenin gelecekteki gençleri için çok önemli tarihidir. Bu çerçevede yapılacak işler iki ülkeyi de etkileyecektir” şeklinde konuştu.

Rektör Seyit Aydın ve Özbekistan Taşkent Enstitüsü Rektör Vekili Prof. Dr. Akram Karimov’un konuşmalarının ardından protokol imzalandı. Özbekistan Taşkent Enstitüsü ve Kastamonu Üniversitesi’nin cüppeleri giyildikten sonra hediye takdim edildi.

Tuğçe Yerdelen

Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2018, 10:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER