OTOMOBİL DOSYASI VERECEK

Türkiye'nin ilk ve tek resmi şehir fuarı olan ve 34 farklı sektörden 175 firmanın katıldığı Kastamonu Sanayi ve İş Dünyası Fuarı (KASTEXPO) önceki gün İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun katılımı ile açıldı. KASTEXPO'nun açılış töreninde konuşan AK Parti Kastamonu Milletvekili Murat Demir, Bakan Soylu’dan otomobil fabrikası için destek istedi.

OTOMOBİL DOSYASI VERECEK

 

  Türkiye'nin ilk ve tek resmi şehir fuarı olan ve 34 farklı sektörden 175 firmanın katıldığı Kastamonu Sanayi ve İş Dünyası Fuarı (KASTEXPO) önceki gün İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun katılımı ile açıldı. KASTEXPO'nun açılış töreninde konuşan AK Parti Kastamonu Milletvekili Murat Demir, Bakan Soylu’dan otomobil fabrikası için destek istedi. Milletvekili Demir, “Biz Sayın Cumhurbaşkanımızın büyük çabası ve gayretleri ile start alan otomobil fabrikasını Kastamonu’ya resmen istiyoruz. Bununla alakalı hazırlığımız tamam. Sayın Bakanımız Faruk Özlü’ye talebimizi ilettik. Güzel bir dosya hazırladık, inşallah Cumartesi günü Sayın Cumhurbaşkanımıza takdim edeceğiz. Bu konuda sizinde kıymetli desteklerinizi bekliyoruz” diye konuştu.

Milletvekili Murat Demir, “Şuan 34 farklı sektörden 180 firmanın yer aldığı bu fuar Türkiye’de il bazında yapılan tek fuar. Bu fuarda bulunan firmaların toplam ticari hacmi yaklaşık 8 milyar doları aşkın ciddi bir potansiyele sahibiz. Biliyorum ki daha gerek İstanbul’da, gerekse Kastamonu ve diğer illerde yüzlerce firmamız bulunmaktadır. Burada bulunan ve ülkemizde üreterek ülkemizin kalkınmasına katkı sağlayan tüm firmalar bizim ülkemizin yüz akı firmalarımızdır” dedi.

“GURUR DUYUYORUM”

“Bir Kastamonulu sanayici Milletvekili olarak şu tablodan gurur duyuyorum, bunu samimiyetimle söylüyorum” diyen Milletvekili Murat Demir, şöyle konuştu: “Burada bulunan her bir firmanın çok ilginç hayat hikâyeleri var, bunu biliyorum. Biz Kastamonulular özellikle 90’lı yılların başına kadar köyde ilkokulu bitirip hemen İstanbul’a çırak olarak 11-12 yaşlarında gönderilirdik. Hayata kendi başımıza tutunmak zorunluluğumuz olurdu ve 15-18 yaşında usta olur, daha sonrası kendi işinin sahibi olan, girişimci ruhumuz ön planda olan, mütevazi, sesiz, reklamı fazla sevmeyen Kastamonulularız.
Ama artık zaman değişiyor, teknolojik çağ hızla gelişiyor ve bizler bu değişim ve gelişime ayak uydurmak zorundayız. Bu nedenle mütevazılık tabii ki güzel bir şey ama tanıtıma ve çağa ayak uydurma anlamında gereken her yolu denemek zorundayız.
Şuna inanıyorum, sesiz Kastamonu’nun bu fuarla sesinin çok fazla duyulacağı bir gün olacağını kesinlikle düşünüyorum.

“ÜLKEMİZ KAYBETMİŞ 
OLDUĞU İTİBARI KAZANDI”

Bu fuardaki en büyük amaç İstanbul’daki Kastamonulu iş adamlarımızı ve sanayicilerimizi buluşturmak, tanıştırmak, onların bir birleri ile iş yapmalarını sağlamak ve sanayide bir nebzede olsa gücümüzü ortaya koymak ve ülke ekonomisine Kastamonu ne kadar katkı veriyor bunu ölçmek. Ticari hayatta başarılı olmanın tek yolu helal ve dürüstlükten geçer. Ben 32 yıllık iş hayatımda 25 yıllık ticari hayatımda bunu öğüt aldım ve uyguladım.
Burada bir gerçek hikâyeden kısaca bahsetmek istiyorum. Örnekleme olarak söylemek istiyorum. Bir firma düşünün. Bu firma 1983 yılında kurulmuş ama 2002 yılına kadar sadece 5 kişi ile bir atölyede çalışırlar. Bunun 3’ü üç kardeşler ikide çalışanı vardır yurt dışı nedir bilmezler birkaç deneme yapılsa da kimse yüzlerine bakmaz ama tek hedefleri ürettiklerini dışarıya satmak ama başaramazlar nedeni ise Türkiye’nin yurt dışında itibarı hiç yoktur. 
Hatta bir Türk firmasının kapısına tam 12 kez gidilir, aldıkları cevap ise ‘Almanlar senden 5 kat daha pahalı olduğunu biliyorum ama yine Almanlardan alıyorum’ lafına dahi maruz kaldık. Bu firma sahibini daha da kamçılar ve yıl 2002 bir sihirli değnek değer ülkemize.
O AK Parti iktidarı, Recep Tayyip Erdoğan ve ekibi her şey değişmeye başlar. İşte bu firmanın kaderi de birden bire değişir. Ülkemiz kaybetmiş olduğu itibarı kazanır, hem de bu firma ve daha yüzlerce firma ihracata yönelir. Bugün yıl 2017, bu bahsettiğim firma yani dünyada kendini ispatlar, dünyada marka haline gelir. Sektörde dev firmaları geride bırakır sektöründe son üç yıldır 1. sırada yer alır. Türkiye’ye yapılan ithalatın önünü %100 kesti. %85 ihracat yapmakta olan firmamız bu ihracatın %65’ini Çin Halk Cumhuriyetine yapmakta. Yani tırnaklarımızla kazıyarak bu günlere geldik ve biliyorum burada bulunan tüm herkes tırnaklarıyla kazıyarak bu noktalara geldiler. Ama en önemlisi senden değil Almanlardan 5 kat daha pahalıya alırım diyen firma kapısına gelir, ben senden ürün almak istiyorum der. Bu sadece bir başarı hikâyesinin binde birlik kısmıdır. İşte bu başarılar AK Parti ve Recep Tayyip Erdoğan sayesinde olmuş ve olmaktadır, bu böyle biline. Burada bir Milletvekili olarak değil bir 
sanayici iş adamı olarak bunları söylüyorum.

“OTOMOBİL FABRİKASINI 
KASTAMONU’YA İSTİYORUZ”

Sayın Bakanım; Ülkemiz başta Sayın Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Başbakanımız ve sağlam ekibinin gayretleri ve Allah’ın izni ile 2023 hedefine doğru emin adımlarla ilerliyor. Bir ülkenin istikrarını sağlamak geleceğini teminat altına almak öncelikle üretimden, ürettiğini sınırlarının dışına pazarlamaktan, yani ihracattan geçmekte. Yüksek katma değerli ürünlerin üretimi, savunma sanayimizdeki yüzümüzü güldüren gelişmeler ve üretimler, en önemlisi yerli otomobil üretimi ile inşallah geleceğe çok umutla bakıyoruz, bakmak zorundayız. Bu arada biz Sayın Cumhurbaşkanımızın büyük çabası ve gayretleri ile start alan otomobil fabrikasını Kastamonu’ya resmen istiyoruz. Bununla alakalı hazırlığımız tamam. Sayın Bakanımız Faruk Özlü’ye talebimizi ilettik. Güzel bir dosya hazırladık, inşallah Cumartesi günü Sayın Cumhurbaşkanımıza takdim edeceğiz. Bu konuda sizinde kıymetli desteklerinizi bekliyoruz.

“DİMDİK AYAKTAYIZ”

Gerek gezi olayları, 17-25 darbe girişimi ve 15 Temmuz hain darbe girişimini göz önüne alırsak. Sınırımızın hemen dibinde yaşananlar ve ülkemizde barınmak zorunda kalan ve onların her sorunu ile ilgilenen ekonomik olarak ciddi harcama yapılan göçmenleri ve dış güçlerin saldırmaları terörle mücadele daha birçok sorun ama dimdik ayaktayız. Büyüme oranımız yıllık bazda %7 altında olmayacak ve ihracatımız 157 milyar dolar seviyesini aşacak inşallah. Hani gerek mecliste, gerekse sahada ekonomi ve istikrar için felaket tellallığı yapan zihniyet var ya, istikrarı nasıl anlarlar ya da dünya Türkiye’ye nasıl bakar. Sahada olamayan sadece masa başında oturup kendi analizlerini yapanların kendilerine göre veri hazırlayanların emin olun sanayicinin moralini bozmak ve ülke ekonomisinin kötüye gitmesi için çabalarından öte bir şey asla değil. Bu Türkiye’de rahatsız olanlar her türlü saldırı ile üzerimize geliyorlar. Ama biz ecdadımızın neferleri, torunları olarak onlara meydanı boş bırakmayacağız, hatta dar ediyoruz ve edeceğiz. Yeter ki bir olalım. İçimizdeki hainlere de sayenizde bu ülkeyi dar etmeye devam ediyoruz.
Özellikle Cumhurbaşkanımızın büyük gayretleri ile ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs kararını yok sayan karar tasarısı, BM Genel Kurulu’nda ABD’nin tehditlerine rağmen 9’a karşı 128 oyla ezici bir çoğunlukla kabul edildi. ABD’nin Kudüs kararına karşı birçok ülkeyi aynı çatı altında toplayan, İslam dünyasının umudu, bu işin baş aktörü Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ı ayakta 
alkışlıyoruz.
Bu duygu ve düşüncelerle bu güzel organizasyonu düzenleyen KASİAD Genel Başkanı Sayın Ayhan Aslan ve ekibine, bir parantez bu fikri ortaya atan ve emek veren Hüseyin Karadeniz ve ekibine çok teşekkür ediyorum.
Konuşmamı, şu anlamlı sözlerle paylaşarak bitiriyorum: Söylediklerinize dikkat edin; düşüncelere dönüşür. Düşüncelerinize dikkat edin; duygularınıza dönüşür. Duygularınıza dikkat edin; davranışlarınıza dönüşür. Davranışlarınıza dikkat edin; alışkanlıklarınıza dönüşür. Alışkanlıklarınıza dikkat edin; değerlerinize dönüşür. Değerlerinize dikkat edin; karakterinize dönüşür. Karakterinize dikkat edin; kaderinize dönüşür. Sözlerimiz değişecek, İşlerimiz değişecek, Dünya değişecek.”  
(Haber Merkezi)
Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2017, 12:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER