Müzik indir

15 Ocak 2021 Cuma

‘Halk perişan halde’

Otobüslerimizi yüzde 100 kapasiteyle çalıştırmak istiyoruz

TOFED Kastamonu Şube Başkanı Atilla Baydı, havayolu şirketlerinin tam kapasite çalışmasına müsaade edildiğini hatırlatarak otobüs firmalarının da yüzde 100 kapasite ile çalışmasına müsaade edilmesini istedi. Baydı, “Bizde otobüslerimizi yüzde 100 kapasiteyle çalıştırmak istiyoruz" dedi.

22 Mayıs 2020 Cuma 16:50
Otobüslerimizi yüzde 100 kapasiteyle çalıştırmak istiyoruz
 

Koronavirüs salgınının ülkemizde de görülmesi ile birlikte açıklanan ekonomik destek paketleri kapsamında havayolları şirketlerinden alınan KDV oranının yüzde 1’e düşürülmesi şehirlerarası yolcu taşımacılığını da hareketlendirdi.

28 Mayıs’ta faaliyetlerine izin verilen havayolu şirketleri, sosyal mesafe kurallarının uçaklarda uygulanamayacağını, uçaklarda kapasite altında uçuş yapılamayacağını belirtilerek, uçaklara binecek yolcuların eldiven, maske ve siperlik kullanmak suretiyle bulaşın engellenebileceği açıklanmıştı. TOFED Kastamonu Şube Başkanı Atilla Baydı, “Bizde otobüslerimizi yüzde 100 kapasiteyle çalıştırmak istiyoruz. Şehirlerarası karayolu yolcu taşıması yapan otobüslerimizde fiziki şartların uçaklardan daha iyi olmasına rağmen, Ekim ayına kadar yüzde 50 kapasite ile çalışma kuralının sürdürüleceği yetkililerce açıklanmıştır. Öyle ki karı-koca, anne-çocuk ve benzeri şekilde aynı aileden akraba, eş, dost ve tanıdık olarak seyahat etmek isteyen iki kişi yan yana iki koltukta seyahat etmesine izin verilmeyerek otobüslerdeki sosyal mesafe kuralları çok katı bir biçimde uygulanmaktadır. Ancak uçaklardaki fiziki şartlara göre tam kapasite ile 200 den fazla yolcunun bir arada seyahat ettiği anda kovid 19 virüsünün yayılmayacağını varsayarsak, aşağıda ayrıntılı olarak sayacağımız sebeplerden ötürü, karayolu taşıma sektörünün de tam kapasite ile çalışmasına müsaade edilmesi gerekmektedir” dedi.

“SEKTÖRÜN BORCU ÖTELENMEDİ”

“Covid 19 salgını nedeniyle üç aydır zaten düzenli sefer yapamayan, nerdeyse tüm ticari faaliyetleri durma noktansa gelen ve bunun karşısında bankalar ve diğer finans kurumlarına olan hiçbir kredi taksiti ötelenmeyen sektörümüzün, bu haksız rekabetleri kaldıracak gücü kalmamıştır” Baydı, şu açıklamayı yaptı: “Doğrudan ve dolaylı olarak yüz binlerce insanın geçim kapısı olan karayolu yolcu taşıma sektörü, ülkemizin bu zor döneminde de, her zaman olduğu gibi devletinin ve milletinin yanında dik bir duruş sergilemiştir. Bu nedenlerle havayolu şirketlerine tanınan ve uçaklarda ihtiyaç duyulmayan sosyal mesafe kuralının, uçaklardan daha ferah bir mekana ve sağlıklı bir havalandırma sistemine sahip olan otobüslerimizde de belli başlı standartlar getirilmek suretiyle uygulanmasını, Haziran ayı itibariyle otobüslerimize yüzde 100 kapasite ile çalışılma izni verilmesi ve ayrıca havayolu şirketlerine tanınan yüzde 1 oranındaki KDV indirimini karayolu yolcu taşımacılarına da verilmesi hususunu Ulaştırma Hizmetleri Genel Müdürlüğüne TOFED olarak taleplerimizi resmi yazıyla bildirdik. Bakanlıktan taleplerimize sektörün yüzünü güldürecek kararlar bekliyoruz.” (Haber Merkezi)

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV