Oto galericiler muallakta

KUZEYKENT Oto Galericiler Sitesi esnafı, ikinci el araç piyasasının durgunluğundan yakınırken belediyede yapılan toplantı sonrasında da bir ilerleme olmadığını vurguluyor

Oto galericiler muallakta

 

TÜM ESNAFIN BİR ARADA OLACAĞI KALICI BİR ALAN İSTİYORLAR

Oto galericiler muallakta

KUZEYKENT Oto Galericiler Sitesi esnafı, ikinci el araç piyasasının durgunluğundan yakınırken belediyede yapılan toplantı sonrasında da bir ilerleme olmadığını vurguluyor. Oto galerici esnafı, kooperatif kurduklarını ancak Kastamonu’da bulunan tüm oto galerici esnafının yapılanmanın içerisinde yer almadığını belirtirken, Kuzeykent’te yer alan esnaf, Mas Plaza ve apartman altı oto galericileri olarak üçe bölündüklerini ifade ediyor. Belediyenin tüm oto galericileri kapsayacak şekilde bir yer tahsisi istediklerini söyleyen esnaf, belediyeden konu hakkında çalışma bekliyor.

Kuzeykent Oto Galericiler Sitesi esnaflarından İsmail Ukil, ikinci el araç piyasasında fiyatların yüksek olduğunu dile getirerek, şu şekilde konuştu; “Fiyatlar yüksek, son yılların en yüksek piyasasını yaşıyoruz. Pandemi olayından sonra son 1 yıl içerisinde yüzde 100’ün üzerinde fiyatlarda artış yaşandı. Pandemi döneminde fiyatlar yükseldi ama alım satım da çoğaldı. Ama şu 1 aylık süreçte bir durgunluk var piyasada. Fiyatlarda da bir sabitlenme olduğunu gözlemliyorum.”

“TOPLANTI SONRASI GELİŞME OLMADI”

Belediyede gerçekleşen oto galericiler toplantısında yeni bir yerin yapılacağını söylendiğini belirten Ukil; “Buradaki esnafla beraber ve dışarıdakilerle kurulmuş olan bir kooperatifimiz var. Kalıcı bir oto pazarı yapılması için görüşmeler devam ediyor. En son belediyede bir toplantı yapıldı. Toplantı sonrasında bir gelişme sağlandığını zannetmiyorum. Şuan ki yerimizden memnunuz. Hem 2022’ye kadar da kontratımız var. Kuzeykent oto galericiler sitesi, yapılacak olan millet bahçesinin içerisinde kalıyor. Aslına bakarsak yerimiz güzel ancak kalıcı değil. Yer kalıcı olmayınca da ileriye dönük bir harcama, yatırım yapılamıyor. Açık kalan arabaların kapatılması var, ışıklandırması, güvenlik için kamera sistemi var bunlar hep masraf. İşte kalıcı bir yerimiz olmayınca bunlar yapılamıyor. Bir muallak ortaya çıkıyor yani” dedi.

“ARABANIN KAPUTUNU BİLE KALDIRMIYORUZ”

Pandemi nedeniyle ikinci el araba piyasasının yüzde 100’e kadar değer kazandığını aktaran esnaf Necati Atak ise ikinci el araçların sıfır araçlardan pahalı olduğunu kaydetti. Atak, “Yine pandemi var, millet evlere kapandı. Araba filan soran, eden yok. Arabanın kaputunu bile kaldırmıyoruz. Bu piyasadan dolayı esnaf yine kar edemedi. 40 bin TL’ye sattığı arabayı 70-80 bin liraya geri aldı. İnsanlar ÖTV indirimi çıkar diye bekliyor. Ancak piyasanın düzelmesi için ilk önce salgın döneminin sona ermesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

“HİÇBİR ADIM ATILMADIĞI GİBİ İŞ MUALLAKTA DA KALDI”

Oto galericiler olarak ilk başlarda bir kooperatiflerinin olmadığını dile getiren Necati Atak; “Oto galericiler olarak bizim bir derneğimiz, kooperatifimiz yoktu. İlk etapta biz bir dernek kurduk. Ankara’da bulunan Maspet’in, burada çalışma belgesi alabilmek için adımlar atıldı. Buradaki bütün galerici esnafı faaliyet belgesi alabilmesi için çalışmaları dernek vasıtasıyla yaptık. Bir zaman sonra dendi ki; bu dernekle bir yere gidilmiyor. Bütün galerici esnafını kapsayacak bir ortam kuralım. Sonra kooperatif kuruldu. Çok samimi, hizmet etme gayesi ile hiçbir art niyet yok. Bazı esnaflar katılmadı mesela. Mas Plaza var, bir buradaki galericiler var bir de apartman altındaki galericiler var. Şimdi Mas Plazadakiler, Belediye Başkanımızı yanlış yönlendirmişler. Biz hiçbir ayrım yapmadık aşağı yukarı 95-100 kişi üye oldu. Belediyede bu sefer, ‘apartman altındakileri ne yapacağız?’ gibisinden. Yani kafa karışıklığı oluşturuldu. Kooperatifimiz herkese açık, dışlama filan yok. Belediyede yapılan toplantıda ‘gerekeni yapacağız’ denmişti ama şuan bir hareketlilik yok. Şimdi hiçbir adım atılmadığı gibi iş muallakta da kaldı. Ne belediye bir şey yapabiliyor, ne kooperatif bir şey yapabiliyor. Bize bir yer gösterilmeyince biz buradan çıkamayız” şeklinde konuştu.

“BELEDİYENİN AYRIŞTIRICI DEĞİL; BİRLEŞTİRİCİ OLMASI LAZIM”

Yerlerinden memnun olmadıklarını ifade eden esnaf Özgür Yalçın da, belediyenin kendilerine yer göstermesi gerektiğini söyledi. Yalçın; “Tahsin bey zamanında burayı yaptı. Mevcut Belediyenin de kısa zamanda bir yer bulup, bize teslim etmesi lazım. Son yapılan toplantıya katıldım. Toplantıdan sonra hiçbir adım atılmadı. Bazı arkadaşlarında orada yanlış bilgilendirmesiyle iş daha da sarpa sardı. Belediyenin bu konularda birleştirici olması lazım, bütünleştirici olması lazım, ayrıştırıcı olmaması gerekiyor. İleriki süreçte neler olacak bilemiyorum” diye konuştu. (Hüseyin Hüsnü Aykaç/ Özel Haber)

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2020, 10:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER