banner29
24 Mart 2019 Pazar

OSMANLI SARAYINDAN ARAÇ’A, ARAÇ’TAN SAFRANBOLU'YA!

Osmanlı saraylarında bahçıvanlık yapan üç kuşak dedelerinin Araç ilçemizdeki köyüne gönderdiği domates tohumlarını nesillerdir üreten ailenin Safranbolu Belediyesine teslim ettiği tohumlar hazırlanan özel seralarda yetiştiriliyor.

01 Kasım 2018 Perşembe 10:55
OSMANLI SARAYINDAN ARAÇ’A, ARAÇ’TAN SAFRANBOLU'YA!
 

Osmanlı saraylarında bahçıvanlık yapan üç kuşak dedelerinin Araç ilçemizdeki köyüne gönderdiği domates tohumlarını nesillerdir üreten ailenin Safranbolu Belediyesine teslim ettiği tohumlar hazırlanan özel seralarda yetiştiriliyor.

18 ve 19. yüzyıllarda dedelerinin Osmanlı saraylarında bahçıvanlık yaptığı dönemlerde köyüne gönderdiği domates tohumlarını saklayan ve üreterek yenilerini elde eden ailenin son üyesi, vefatından sonra da üretimin sürdürülebilmesi için belediye bünyesindeki Safranbolu Kültür Eğitim Merkezi (SAKEM) ile irtibata geçti.

Yapılan çalışmanın ardından SAKEM'de kurulan iki serada kendi çekirdeğinden tohumlanabilen domatesler, tamamen doğal şartlarda hiçbir katkı maddesi kullanılmadan üretiliyor. 

Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Fatih Ürkmezer, yaptığı açıklamada, belediye bünyesinde seralar oluşturduklarını burada ata tohumlarıyla üretim yaptıklarını söyledi. 

Bu ürünlerden birinin de domates olduğuna dile getiren Ürkmezer, dedeleri Osmanlı saraylarında bahçıvanlık yapmış bir ailenin getirdiği tohumlarla üretim gerçekleştirdiklerini anlattı. 

“AMACIMIZ BU ÜRETİMİ DAHA DA GELİŞTİRMEK”

İki seraları bulunduğunu, bu sayıyı artırmayı planladıklarını ifade eden Ürkmezer, "Biz hem yerel tohumu korumuş, çoğaltmış ve üretmiş oluyoruz hem de burada yetişen ürünleri kendi aş evlerimizde kullanıyoruz. Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu bizim hemşehrimiz. Kendisi geldi ve bu seralarımızda inceleme yaptı. Oradaki ürünlerimize ilgi göstermesi de bizim ne kadar doğru yolda olduğumuzu gösteriyor. Biz yerli tohumlarla üretmeye devam edeceğiz. Amacımız bu üretimi daha da geliştirmek" değerlendirmesinde bulundu.  

Safranbolu'nun evleri, konakları, tarihi ve kültürüyle öne çıktığını ancak "bağlar" adıyla bir bölgesinin de bulunduğunu ve bunun tarıma ne kadar önem verildiğinin göstergesi olduğunu belirten Ürkmezer, şunları kaydetti:

"Safranbolu bir tarihsel misyon taşıyor. Türkiye'de bir öncü. Korumada, restorasyonda öncü. Biz bu misyonu endemik bitkilerimizle, kendi yerel tohumlarımızla, tarımsal anlamda da devam ettiriyoruz. Osmanlıdan kalma domatesimiz bizim için önemli. Safranbolu Türk-Osmanlı kültürünü bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada yaşatmaya devam edecek." (aa)

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV