'Ortak sinerji oluşturmalıyız'

Kastamonu Organize Sanayi Bölgesinde işlerinin yoğunluğundan ötürü Ahmet Kömeç’in başkanlığı bırakması üzerine yeni yönetim oluşturuldu

'Ortak sinerji oluşturmalıyız'

Kastamonu Organize Sanayi Bölgesinde işlerinin yoğunluğundan ötürü Ahmet Kömeç’in başkanlığı bırakması üzerine yeni yönetim oluşturuldu. Tek liste halinde yapılan seçimde başkanlığa Kastamonu Entegre Fabrikalar Direktörü Enüs Koç seçildi.

Kastamonu Organize Sanayi Bölgesinde işlerinin yoğunluğundan ötürü Ahmet Kömeç’in istifasının ardından Olağanüstü Genel Kurul toplantısı düzenlendi.

KOÇ: 'ORTAJ BİR SİNERJİ OLUŞTURMAMIZ LAZIM'

İşeri’nin konuşmasının ardından tek liste halinde gidilen seçimde Kastamonu OSB Yönetim Kurulu Başkanlığına Kastamonu Entegre Fabrikalar Direktörü Enüs Koç seçildi. Üyelere teşekkür eden Enüs Koç, “OSB’nin 26 yıllık bir mazisi var. Kolay bir süreç değil, sanayileşmek, sanayi kültürü oluşturmak. Hem bölge hem sanayi açısından zor bir süreç. Birçok emek ve sıkıntıları aşmayı gerektiriyor. Birlik ve beraberlik gerektiriyor. Bu yüzden geçmişte hizmet etmiş arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Kastamonu Entegre olarak OSB’ye biz ilk defa 2007 yılında geldik. 2008 yılının Mart ayında fabrikamız devreye girdi. Baktığımızda zaman yüzde 60’lık bir alana sahip ama hedefimiz şuydu. Allah uzun ömür versin Yahya Kiğılı Bey, bizler bu fabrikayı kurduk sizlerde yaşatacaksınız derdi. Etrafında fabrikanın içerisinde mutlaka uydu fabrikaları kurulsun. Sadece ağaç sektörü değil diğer sektörlerinde mutlaka canlanması gerekiyor. Tekstilde çok önemli, özellikle bayanların istihdamı konusunda. Hakikaten işletmek kolay değil. Eleman bulmak zor oluyor. Özellikle bu sıkıntıyı bizlerde yaşıyoruz. Diğer sektörlerde aynı sorunu yaşıyor. Bizlerde, OSB olarak bu konunun üzerine giderek nasıl çözüm yolu bulabileceğimize bakacağız. Bu konuya mutlaka katkıda bulunmaya çalışacağız. Yurtdışında bir çok yerde yatırımlarımız var. Kastamonu, bizim ismimizin aldığı yer. Kastamonu Entegre diye anılmıyor bizim firmamız, Kastamonu diye anılıyor. Dışarıdaki bütün fabrikalarda Kastamonu ibaresi bulunuyor. İnşallah burada da Kastamonu Entegre’nin gücüyle beraber yönetimde bulunduğumuz arkadaşlarımızda çok güzel hizmetler etmeyi düşünüyoruz. Sorunları çözeceğimizi düşünüyoruz. Ötekileştirmeyeceğimizi düşünüyorum. Birlik ve beraberlik içerisinde birlik ve beraberlik ruhuyla hareket edeceğimizi düşünüyorum. Bütün sanayicilerimize teşekkür ediyorum. Başkası liste yapmadı, tek liste halinde gidilmesine karar verildi. Bizlerinde bunu değerlendirmesi gerekiyor. Ortak bir sinerji oluşturmamız lazım. Akıllı olmamız lazım, akılcı yollar tespit edip uzlaşıcı yolunu da geliştirmemiz lazım. Bazen çok fazla konulara girmekte doğru değil. Şahıs olarak belki beni sevmeyebilirsiniz ama bu artık burada bitmiştir. Bu doğru değildir. Önemli olan buraya sizlerin katkınızdır” dedi.

'İLAVE OSB VE ORMANLA İLGİLİ PLANLARIMIZ VAR'

Aile olunması gerektiğini söyleyen Koç, “Dünya’da sanayiciler veya büyük şirketler, 150-200 yıllık şirketlerin çoğu Yahudi kökenlidir. Onlarda bu tür şirketler varda neden bizde yok derseniz, bizde ortalama büyük firmalar 50 yıllık oluyor. Daha fazlası yok. İkinci ya da üçüncü nesil geldiği zaman bizim firmalarımız maalesef kaybediyor. Ya bölünüyor ya da evlilikler oluyor. Evlilikten dolayı ailelerle ilgili sıkıntılar oluyor. Bu bahsettiğimiz şekilde bizimde burada bir aile olarak hiç kimseyi ötekileştirmeden herkesin sorunlarına eğilerek ortak akılla bunları çözmemiz gerekiyor. Bu kolay bir iş, çok zor olduğunu düşünmüyorum. Zor firmalarla çalıştık, güzel yatırımlarda yaptık. Hayırlı olsun diyorum. Bugün bizde sıra, yarın diğer arkadaşlarda olacak bu görev. Sistemi oturtup arıtmayı devreye aldıktan sonra yangın vanası ve su konularını da çözdükten sonra ilave OSB ve orman ile ilgili başka bir planımız var. Bakan bey ile konuşacağız. Burada devletimizin gücünü, sayın valimizin desteğini arkamıza alarak bunları bir şekilde çözüme kavuşturacağız. Sizlere de aşamalar noktasında bilgiler vereceğiz zaman zaman” diye konuştu.

İŞERİ: 'RAHATLAYACAĞIMIZ BİR ZAMANA GİRDİK'

Yeni yönetimin oluşturulduğu toplantıda Divan Başkanlığını Sedat İşeri, Kâtip Üyeliklerini de Erdal Gülcan ve İbrahim Umur seçildi. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından gerçekleştirilen toplantıda açılış konuşmasını yapan Kastamonu Ticaret Borsası Başkanı Sedat İşeri, “30 yıllık bir süreçten geçtik. Rahatlayacağımız bir zamana geldik. Son yönetimdeki aksaklıklar hepimizi üzdü. Burası bir aile ortamı, bir asker ocağı. Asker ocağı nasıl kutsalsa, 30 yıldan bahsediyoruz, burası da o kadar kutsal bir yer. Burada hepimiz bir aileyiz. Bu ailenin kıymetini bilmenizi sizlerden rica ediyorum. Aile içinde çekişmeler oluyor maalesef. Fakat dışarıya yansıtmamak, bunu aramızda halletmek en doğrusu. Bizler birbirimizi seversek, birbirimize olumlu bakarsak bir sorun kalmaz. OSB yönetimi yeterli sayı kalmamış, yönetim ile denetim işlevsiz kalmış, genel kurul kararı bile alamamış. Buna rağmen icraya vermeler, elektrik kesmeler devam ediyor. Çok yanlış bir uygulama. Elbette ödeyenlerin haklarını inkar etmiyoruz. Devlet bugünde vergilerini verenlere teşekkür ediyor, veremeyenlere af çıkartıyor. İşletmeler sürdürebilirliğini sağlasın, borçlarını ödeyebilsin, istihdam sağlasın diye uğraşıyor. Burası da böyle olmalı. Buraya gelecek yönetimde bu gözle bakmalı. Bunu suiistimal edenler olabilir ama ödeme niyeti olanlara karşı dikkatli olalım. İyi niyetle birbirimize destek olalım. Firmalar birbirine destek olsun. Burada elimizden geldikçe birbirimizi kollayıp, düzeltmeye bakalım. Hepimiz onlarca istihdam sağlıyoruz. Bir işletmenin enerjisi kesildiği zaman, o çalışanları da kapının önüne bırakmış olacak. Ayrıca taahhüt verdiği müşterilerini de engellemiş olacağız, böyle bir sebep olmamak içinde burada var gücümüzle hizmet etmeye devam edelim” şeklinde konuştu.

30 delegesi bulunan Olağanüstü Genel Kurula 24 delege katıldı.

Enüs Koç başkanlığında Kastamonu OSB Yönetim Kurulu Asil Üyeliğine Ahmet Dereli, Ali Sakallıoğlu, Mert Kırmız ve M. Salih Huzuroğlu seçildi. Denetim Kurulu Asil Üyeliğine de Ayhan Vural ve Salih Başpınar seçilirken, OSB Üst Kurulu Asil Üyeliğine de Selahattin İşeri ve Enüs Koç getirildi. (Haber Merkezi)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER