Ortak mesaj!

Belediye Meclisinin Mayıs ayı 1’inci olağan toplantısında, İsrail’in Filistin’deki saldırılarına karşı mecliste temsil edilen bütün partiler tarafından tepki gösterildi

Ortak mesaj!

BELEDİYE MECLİSİNDE İSRAİL’İN SALDIRILARINA KARŞI, TÜM PARTİLER TARAFINDAN TEPKİ GÖSTERİLDİ

Ortak mesaj!

Belediye Meclisinin Mayıs ayı 1’inci olağan toplantısında, İsrail’in Filistin’deki saldırılarına karşı mecliste temsil edilen bütün partiler tarafından tepki gösterildi. MHP adına Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, AK Parti adına Akif Güzel ve Millet İttifakı adına da Sibel Karakaş konuştu. Kullanılan ifadelerde ortak bir şekilde Filistin’de yaşana insanlık dramının kınandığı ve saldırıların bir an önce sonlanması gerektiği vurgulandı.

VİDİNLİOĞLU; “FİLİSTİN HALKININ YANINDAYIZ”

İlk olarak söz alan Başkan Vidinlioğlu, Filistin’deki İsrail zulmüne tepki gösterdi. İsrail Devleti’nin koronavirüs salgını döneminde bile; vahşete, zulme, barbarlığa devam ettiğini kaydeden Vidinlioğlu, “İnsanlığın yüz karası İsrail, tam bir terör devleti. Onları lanetlemek filan da yetmez. Kahr-u perişan olsunlar. Çünkü masum sivillerin üzerine ateş yağdırmak, küçücük bebekleri katletmek, tam da İsrail’in işi... Bütün beddualarımız onların üzerine olsun. İnşallah, mazlum Filistin halkı da onlardan kurtulur. Ama bunun için de birlik ve beraberliğe ihtiyaç var. Terörün dini, diyaneti, milliyeti olmaz. Dolayısıyla insanlık bir yol ayrımında. Bazı şeyleri görmeleri lazım. Yaşamak herkesin hakkı. Kendi özgür iradesiyle, kendi seçtiği, kendi inandığı değerler doğrultusunda herkesin hayatını sürdürmesi bizim de inancımızın gereği. Zalimler için yaşasın cehennem! Filistin halkının yanındayız. Tabii şu an sadece gündem de Filistin olduğu için değil; bütün mazlum halkların yanındayız. Doğu Türkistan’da Uygur Türklerinin, her kim sıkıntıdaysa hepsinin yanındayız.  İnşallah insanlık, en kısa sürede bu gibi zalim hedeflerden, zulümle abad olma fikrinden vazgeçer” dedi.

GÜZEL; “İSRAİL, HUKUKSUZ VE İNSANLIK DIŞI SALDIRILARINA SON VERMELİDİR”

AK Parti Grubu adına ise konuşan Akif Güzel, Mescid-i Aksa, Kudüs ve Filistin topraklarının 1948 yılından beri İsrail’in işgali altında olduğunu vurguladı. İsrail’in Filistinlilere saldırmaktan çekinmediğini ifade eden Güzel, “Nitekim Ramazan ayının son Cuma’sı olan 7 Mayıs günü Mescid-i Aksa’da namaz kılmak isteyen Filistinlilere, orantısız güç kullanarak saldırmıştır. İsrail terör devleti saldırılarına Gazze’de devam etmiş ve bu saldırılarda şu ana kadar 41 çocuk ve 53 kadın olmak üzere 145 Filistinli şehit olmuş, bin 100 kişi ise yaralanmıştır. İsrail, Filistinli kardeşlerimizin hakkını, uluslararası hukuk ilkelerini çiğneyerek gasp etmektedir. Ve biz bu saldırılara dur demedikçe; gasp etmeye devam edecektir. Bizler bu hukuksuz hak gaspına ve saldırılara karşı üzerimize düşen görevi yerine getirmeye hazırız. Buradan tüm uluslararası örgütleri ve vicdan sahibi Hıristiyan ve Yahudilere de bu saldırılar karşısında tepki vermeye davet ediyoruz. İsrail, hukuksuz ve insanlık dışı saldırılarına son vermelidir. AK Parti grubu olarak İsrail’in terör devletinin saldırılarına lanetliyor, bunun dışında Çin tarafından zulme uğrayan Doğu Türkistanlı kardeşlerimizin de yanında olduğumuzu, hak ve hukuklarının, sürecin takipçisi olduğumuzu beyan ediyoruz” diye konuştu.

KARAKAŞ; “İSRAİL'İN BU SALDIRILARI YAŞAM HAKKININ İHLALİDİR”

CHP ve İYİ Parti adına ise söz alan Sibel Karakaş, İsrail’in Filistinlilere yönelik saldırıları hakkında şu ifadeleri kullandı; “Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa ve çevresinde İsrail'in arife günü başlattığı, çocuklar ve kadınlar dâhil çok sayıda masum Filistinlinin yaralanmasına ve hayatını kaybetmesine sebep olan menfur saldırıları kınıyoruz. Bayram günlerinde sürdürülen ve Gazze'ye de yöneltilen saldırılar, çok vahim bir boyuta ulaşmıştır. Olaylar sonucu yaralanan ve yaşamını yitiren Filistinlilerin sayısı her geçen gün artmaktadır. İsrail'in bu saldırıları, en kutsal hak olan yaşam hakkının ihlalidir. Filistinlilerin nesiller boyunca yaşadıkları topraklara el konulmasını hedefleyen bu saldırılar, orantısız güç kullanılarak hukuk dışı bir oldu-bitti yaratmaya yöneliktir. İsrail'in bu gayri insani saldırılarını şiddetle kınıyor, Birleşmiş Milletler'in (BM) saldırıların durdurulması için uluslararası hukuk ve temel insan hakları hukuku çerçevesinde yaptığı çağrıyı destekliyoruz. Kudüs ve Gazze'de son bir haftadır devam eden İsrail saldırganlığı BM kararlarına aykırı şekilde sürdürülen işgalin ve hukuk tanımazlığın geldiği son aşamayı ibretle gözler önüne sermektedir. Filistin topraklarında işlenen bu suçlardan dolayı İsrail'in hesap vermesi, suçların sorumlularının tespit edilerek yargılanması ve cezalandırılması için uluslararası toplumun birlikte hareket etme zamanı gelmiştir. Bu çerçevede, Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin (UCM) ivedilikle harekete geçmesini talep ediyor, bu maksatla insana ve yaşam hakkına saygı duyan herkesi sorumluluk üstlenmeye çağırıyoruz. Artık İsrail'e karşı net, güçlü ve etkili bir tavır alınması şarttır.” (Hüseyin Hüsnü Aykaç)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER