banner38

banner39

banner46

banner47

banner29
24 Mayıs 2019 Cuma

Orman, tarım ve hayvancılık şehri Kastamonu’da YENİ FUAR HAZIRLIĞI

Bu yıl 8’incisi düzenlenen Kastamonu Ahşap Fuarı’nda hizmet gösteren Kamu Kurum ve Kuruluşları ile sivil toplum kuruluş temsilcilerine Başarı ve Teşekkür Belgeleri Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz tarafından verildi.

21 Kasım 2018 Çarşamba 10:31
Orman, tarım ve hayvancılık şehri Kastamonu’da  YENİ FUAR HAZIRLIĞI
 

Bu yıl 8’incisi düzenlenen Kastamonu Ahşap Fuarı’nda hizmet gösteren Kamu Kurum ve Kuruluşları ile sivil toplum kuruluş temsilcilerine Başarı ve Teşekkür Belgeleri Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz tarafından verildi.

Toplantıda ayrıca Vali Yardımcı Vedat Yılmaz, belge sahipleri ve yetkililer katıldı. Kastamonu Valiliği İstiklal Yolu Toplantı salonunda düzenlenen belge töreninde sırasıyla Başarı gösteren kurumlar; KUZKA Genel Sekreter V. Serkan Genç, El Sanatları Eğitim Merkezi Müdürü Eyyaz Acarca, Kastamonu Üniversitesi Öğretim Görevlisi Müge Hendek Ertop, İl Afet ve Acil Durum Müdürü Şube Müdürü Dr.Suat Tüfekci, KUZKA Birim Başkanı Serkan Doğru, KUZKA Basın Halkla İlişkiler Müdürü Sinan Kacır, Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğü İşletme Müdürü Kamuran Aydoğan, KUZKA Uzman Emine Merve Topcuoğlu, AB Valilik Proje ve Koordinasyon Merkezi İngilizce Öğretmenleri Şenol Karabaltaoğlu ve Yasemin Çıldır, AB Valilik Proje ve Koordinasyon Merkezi V.H.K.İ Gül Yılmaz, Kastamonu İl Özel İdaresi Kültür Sosyal İşler Müdür Tuncay Sönmez Işık’a başarı belgeleri takdim edildi.

Daha sonra Vali Yaşar Karadeniz tarafından hizmetlerinden dolayı, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Oğuz Fındıkoğlu, Ağaç İşleri İmal ve Satıcılar Odası Başkanı Hüseyin Ergün Can, Kastamonu Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Kürşat Ayvatoğlu, Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreter Yardımcısı Barış Çağlayan, Tosya Marangozlar ve Bıçakcı Esnafı Odası Başkanı Sacettin Börekci adına Orhan Gürsoy’a teşekkür belgelerini takdim etti.

Ahşap Fuarı’ndaki son hedefin, fuarın ticari olarak kendi ayakları üzerinde durabilecek seviyede bir fuar haline dönüştürmek olduğunu belirten Vali Karadeniz; “Bugün burada Ahşap Fuarı ile ilgili son değerlendirmelerde gerek anket dönüşü, gerekse Kastamonu kamuoyunda aldığımız izlenim hatta dışarıdan gelip de fuara katılanların vermiş olduğu izlenim bu yılki fuarın önceki yıllara göre biraz daha çıtayı yükseltecek şekilde bu başarıyı değerlendirmek, emeği geçenlere hakkını teslim etmek adına da bugün burada bu belge törenini tanzim ettik. Ben her şeyden önce emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Ama bunun nihai hedef olmadığını da belirtmek istiyorum. Daha Ahşap Fuarımızın alması gereken çok yolu var. Son hedef bu fuarın ticari olarak kendi ayakları üzerinde durabilecek seviyede bir fuar haline dönüştürmek olacak.

TARIM VE HAYVANCILIK FUARI HAZIRLIĞI

Bu fuarın başarısı ilimizle ilgili başka bir fuarı daha gündeme getirdi. O da tarım ve hayvancılıkla ilgili bir fuar düzenlenmesi konusu. Bu tamamen bir firmanın talebi. Bizden kamu olarak herhangi bir maddi talepleri yok, ‘siz bize gerekli ortamı oluşturun, biz kendimiz ticari olarak bu fuarı düzenleyeceğiz ve kendi giderlerimizi karşılayacağız’ diyorlar. Sadece yer istiyorlar. Böyle bir organizasyon da yapılırsa Eylül ayı gibi de bir Tarım ve Hayvancılık Fuarımızda olmuş olacak.

 “KASTAMONU, FUAR MERKEZİ OLARAK DEĞERLENDİRİLEBİLİR”

Buradan gitmemiz gereken nokta şu. Kastamonu’nun hep övündüğümüz bir yönü var. Birçok çevresindeki ilin bölge müdürlüğünü kendi uhdesinde toplamış. Her ne kadar Türkiye ölçeğine baktığımızda belki nüfus olarak, nüfusun düşük olduğu illerden birisi ama Batı Karadeniz bölgesindeki çevre illerle olan konumunu değerlendirdiğimizde onların merkezi durumunda. Bu merkezi durumunu fuar merkezine doğru gidişat olarak da değerlendirilebilir kanaatindeyim.

“TESCİLLİ ÜRÜN SAYIMIZ 7’YE ÇIKTI”

Tarım fuarı da gerçekleşirse bizim için önemli bir gelişme olacaktır diye düşünüyorum. İl olarak bu yıl yürüttüğümüz coğrafi işaretlerle ilgili çalışmalar sonucunda da şu anda tescilli ürün sayımız 7’ye çıktı. Geçen sene bu sayı 2 idi ama hedefimiz bunu önce 10’un üzerine çıkarmak. Önümüzdeki birkaç ay içerisinde daha sonra da o sayıyı devamlı arttırmak. Bu konuda da görev alan arkadaşlarımızın özverili çalışmaları oldu ve özellikle bu konuda en çok handikap üniversite olarak araştırma ve raporlama konusunda belge talebidir. Tüm ürünlerde üniversitemiz özellikle Müge Hoca Hanım bu konuda çok önemli katkı sundu. Coğrafi işaret alan her üründe emeği vardır. Ondan dolayı ben kendisine teşekkür ediyorum. İnşallah bundan sonra daha güzel, daha başarılı işlerde beraber olacağımızı düşünüyorum” şeklinde konuştu.
(Haber Merkezi)

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV