'Ordumuz bile yokken meclisimiz vardı'

CHP Kastamonu İl Başkanlığı, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ve Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin kuruluş yıl dönümünü dolayısıyla Cumhuriyet Meydanı’ndaki Şehit Şerife Bacı ve Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı

'Ordumuz bile yokken meclisimiz vardı'

CHP'NİN ALTERNATİF 23 NİSAN PROGRAMINDA AÇIKLAMA YAPAN ERBİLGİN:

'Ordumuz bile yokken meclisimiz vardı'

CHP Kastamonu İl Başkanlığı, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ve Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin kuruluş yıl dönümünü dolayısıyla Cumhuriyet Meydanı’ndaki Şehit Şerife Bacı ve Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı. Programa, İl Başkanı Hikmet Erbilgin, Merkez İlçe Başkanı İlke Karabacak, üyeler ve çocuklar katıldı. Şehit Şerife Bacı ve Atatürk Anıtı’na sunulan çelenklerin ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu. Törende konuşma gerçekleştiren İl Başkanı Hikmet Erbilgin; “Kastamonuluların gözlerinin içine bakarak diyorum ki; 100 yıl önce, işgal edilmiş ülkenin bir ordusu bile yokken Meclis’i vardı. 100 yıl sonra o Meclis, en baştan beri O’na düşman olan gericilik tarafından fiilen ortadan kaldırılmış, küçük düşürülmüş durumda. Bunların hepsini yeniden geri kazanacağız” ifadelerinde bulundu.

“100 YIL ÖNCE, İŞGAL EDİLMİŞ ÜLKENİN BİR ORDUSU BİLE YOKKEN, MECLİS’İ VARDI”

CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin, Cumhuriyet Meydanı’nda yaptığı açıklamada, şu ifadelere yer verdi; “Bu topraklar üzerinde özgür ve bağımsız yaşama irademizin sembolü, demokrasimizin güvencesi TBMM'nin 101’nci kuruluş yılını, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutlamanın gururunu ve onurunu yaşıyoruz. Esaret zincirlerinin kırıldığı, Cumhuriyetimizin temellerinin atıldığı 23 Nisan, ulusal egemenliği baş tacı yapacak kadar halkına güvenen, egemenliğin en son ferdine kadar ulusun olduğuna inanan büyük bir ruhun eseridir. Gazi Meclisimiz, Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün liderliğinde uçurumun kıyısında olan bir ülkenin var olma savaşını başarıyla yürütmüş, laik, demokratik, çağdaş Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerini atmıştır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, barış ve kardeşlik gibi yüce değerlerin paylaşılmasına, dünyaya yayılmasına aracılık eden 23 Nisan'ı, milli egemenliğini sonsuza kadar koruyacak, yüceltecek geleceğimizin teminatı çocuklarımıza ve yeni nesillere armağan etmiştir. Çocuklarımızı fikri, vicdanı, irfanı hür olarak yetiştirmek, onlara çağdaş medeniyetler seviyesinin üstünde bir ülke bırakmak hepimizin sorumluluğudur. 23 Nisan ruhuyla bağdaşmayan, ulusal egemenliğin ve milletin iradesinin yok sayıldığı, TBMM'nin işlevsizleştirildiği bugünlerde demokrasiye, hukukun üstünlüğüne ve cumhuriyetimize daha güçlü sahip çıkacağız. Moral ve motivasyona her zamankinden daha çok ihtiyaç duyduğumuz bu zorlu pandemi sürecinde sokaklarda, caddelerde, meydanlarda hep birlikte 23 Nisan'ı kutlayamasak da evlerimizde, balkonlarımızda, gönül birliği içerisinde bu coşkuya ortak olacağız. Kendimizi Kastamonu’ya emanet ederek, Kastamonulu gençlere güvenerek, Kastamonuluların gözlerinin içine bakarak diyorum ki; 100 yıl önce, işgal edilmiş ülkenin bir ordusu bile yokken Meclis’i vardı. 100 yıl sonra o Meclis, en baştan beri O’na düşman olan gericilik tarafından fiilen ortadan kaldırılmış, küçük düşürülmüş durumda. Bunların hepsini yeniden geri kazanacağız. Bıraktığı eserleriyle gönüllerimizde yaşayan Atatürk'ü, silah arkadaşlarını, şehitlerimizi ve gazilerimizi bir kez daha saygı, minnet ve rahmetle anıyorum. Ulusal egemenliğin hâkim olduğu, tüm çocukların özgürce çocukluklarını yaşadığı bir ülke ve dünya dileğiyle, milletimizin ve özellikle çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı kutluyorum. Yaşasın 23 Nisan!” (Zehra Beyza Güler)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER