ÖNÜNÜZDE SAYGI İLE EĞİLİYORUM

Kastamonu Sanayici ve İş adamları Derneği (KASİAD) himayesinde bu yıl ikincisi düzenlenen Kastamonu Sanayi ve İş Dünyası Fuarı’nın (KASTEXPO) açılışına katılan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kastamonu’dan övgü dolu sözlerle bahsetti.

ÖNÜNÜZDE SAYGI İLE EĞİLİYORUM

 

  Kastamonu Sanayici ve İş adamları Derneği (KASİAD) himayesinde bu yıl ikincisi düzenlenen Kastamonu Sanayi ve İş Dünyası Fuarı’nın (KASTEXPO) açılışına katılan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kastamonu’dan övgü dolu sözlerle bahsetti.

“GURUR DUYUYORUM

Kastamonu’nun Anadolu’nun incisi olduğunu ifade eden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Öncelikle sizinle birlikte olmaktan, bu fuarın açılış törenine katılmaktan ve sizlerle diz dize gönül gönüle olmaktan gurur duyuyorum. Kastamonu Günleri’ne gelemememin özrünü buradan diliyorum. Kastamonu’ya gidelim, görelim, aynı zamanda Kastamonu’yu duyalım. Eğer hissedebiliyorsak, hissedebilenin seveceği bir şehirdir. Kastamonu sadece sevilebilen değil aynı zamanda insanın evi olan ve kendini emanet edebileceği bir şehirdir. Hem bir inanç merkezimizdir, hem de belki ifademin kuvvetlendirilmesi gerekir ama kahraman ocağımızdır” dedi.

“ÖNÜNÜZDE SAYGI 
İLE EĞİLİYORUM”

Kastamonu’nun İstanbul’a akılı, tevazuyu, hırstan yoksun olmayı ama başarıyı etrafı ile paylaşabilmeyi kattığını ifade eden Süleyman Soylu, “Bugün hürriyetimizi, özgürlüğümüzü, istiklalimizi borçlu olduğumuz Şerife Bacılarımızın, Halime Çavuşlarımızın memleketidir Kastamonu. Memleketimizin birliğinin, beraberliğinin ve bu güzel ülkenin çıkar unsurudur. Bu etkinlik aslında Kastamonu’ya yakışır. Çünkü neyin nasıl yapılacağını, tevazuyu ve birlikteliği hem kendi şehrinizde, hem de herkesin birlikteliğini kaybettiği ortamda ortaya koyuyorsunuz. Sizleri kutluyorum ve önünüzde saygı ile eğiliyorum. Kastamonu’ya birçok kez gittim. Tarihin doğanın, medeniyetin, bütün güzel sözlerin ve güzelliklerin olduğu şehirdir. Kastamonu adını da, tarihini de medeniyetini de, güzelliklerine vermesini bilen bir şehirdir. İşte İstanbul’a kattıkları ortadadır. İstanbul’a akıl, tevazu, hırstan yoksun olmayı ama başarıyı etrafı ile paylaşabilmeyi katmaktadır. İşte bu şehir hala tarihi değerleri üzerinde duruyorsa bunu Kastamonu gibi şehirlerimizin ortaya koyduğu akılla beraber olmaktadır” diye konuştu.

“KASTAMONU MİLLİ İRADENİN YANINDA OLAN BİR ŞEHİRDİR”

Kastamonu’nun mücadele de olduğu kadar demokraside de hiçbir zaman geri adım atmadığını ifade eden İçişleri Bakanı Soylu, “Ortaya koyduğumuz irade sadece kalkınma ve gelişmede değil, Türkiye’nin demokrasi mücadelesinde de Kastamonu’yu bir başka şekilde tanımlamak ve değerlendirmek gerekmektedir. Nasıl Milli Mücadele yıllarında çok önemli bir süreci yönetmiş ve şehitleri ile anılan bir şehrimizse, demokraside de hiç geri adım atmamış, milli iradenin yanında olmuş bir şehirdir. Ben nasıl bir şehrin karşısında konuştuğumun farkındayım. Hiçbir zaman baskı ve vesayet onu farklı bir noktaya taşıyamamıştır. Durduğu yerde dimdik durmuştur. Hiç korkmadan, hiç çekinmeden cevabını sandıkta verebilen bir şehirdir. Türkiye’nin gelişmesinde bu şehrin büyük bir emeği vardır. Kimse kendi köyüne dönmezken, Kastamonulular kendi memleketleri için ne yapabilirizin heyecanında ve uğraşında olmuştur. Bunu başka şehirlerde görmek mümkün değildir” ifadelerini kullandı.

“KÜLTÜR BAŞKENTİLİĞİ 
KASTAMONU’YU 
FARKLI BİR NOKTAYA 
TAŞIYACAKTIR”

Türk Dünyası Kültür Başkentliğinin Kastamonu’yu farklı noktaya taşıyacağını söyleyen Süleyman Soylu, “Türk Dünyası Kültür Başkenti unvanını almak çok önemli. Eskişehir zamanında bunu çok güzel şekilde geçekleştirdi. Şehre büyük katkıları oldu. İnanıyorum ki Kültür ve Turizm Bakanımız ve şehrin ortaya koyacağı gayretle şehre önemli artılar katacağını ve 10 yıl sonra geriye dönüp baktığınız da bu Kültür Başkenti unvanının Kastamonu için bir kırılma noktası olduğunu hep birlikte göreceğiz. Bunun için sizi tebrik ediyor ve kutluyoruz” açıklamasında bulundu.
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu konuşmasının geri kalanında ise ülke gündemine dair ve ülkemizin üzerinde oynanan oyunlar hakkında açıklamalarda bulundu.           (Haber Merkezi)

Güncelleme Tarihi: 28 Aralık 2017, 12:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER