' Önerge ve taleplerimiz, yasal mevzuata uygun'

Geçtiğimiz günlerde Belediye Meclisi toplantısında CHP grubunun Kürşat A. olayıyla ilgili araştırma komisyonu kurulması talebine Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu'nun Mecliste partilerin temsil oranına göre kurulan bir denetim komisyonu dışında ek bir komisyon kurulmasının hukuken mümkün olmadığını, CHP’nin de temsil oranı yeterli olmadığı için bu komisyonda yer alamadığını söylemesi üzerine CHP Belediye Meclis Üyeleri, yaptıkları yazılı açıklamada; komisyonun yasal olarak mümkün olduğunu ile getirerek; Başkan Vidinlioğlu'nun söylemlerini yalanladılar

' Önerge ve taleplerimiz, yasal mevzuata uygun'

 


'YASAL OLARAK MÜMKÜN' DİYEN CHP BELEDİYE MECLİS ÜYELERİ; KOMİSYONA DAHİL OLMAK İSTİYOR

' Önerge ve taleplerimiz, yasal mevzuata uygun'

Geçtiğimiz günlerde Belediye Meclisi toplantısında CHP grubunun Kürşat A.  olayıyla ilgili araştırma komisyonu kurulması talebine Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu'nun Mecliste partilerin temsil oranına göre kurulan bir denetim komisyonu dışında ek bir komisyon kurulmasının hukuken mümkün olmadığını, CHP’nin de temsil oranı yeterli olmadığı için bu komisyonda yer alamadığını söylemesi üzerine CHP Belediye Meclis Üyeleri, yaptıkları yazılı açıklamada; komisyonun yasal olarak mümkün olduğunu  ile getirerek; Başkan Vidinlioğlu'nun söylemlerini yalanladılar.

 

2019 Nisan- 2020 Nisan tarihleri arasında İmar  Komisyonu ve Plan Bütçe Komisyonunda bir yıl süreyle görev aldıklarını hatırlatan meclis üyeleri;  ''Denetim Komisyonunda ise, Yasa gereğince üye sayımızın yeterli olmaması nedeniyle, hiçbir şekilde görev alamadık. İyi Parti Meclis Üyelerinin  gruplarını  kurarak, Cumhuriyet Halk Partisinden ayrılması sonrasında, yeter üye sayısına ulaşamadığımız için,  ikinci dönem  İmar  Komisyonu ve Plan Bütçe Komisyonunda da, görev almamız mümkün olmadı.Önceki belediye yönetimi ile ilgili olarak gerek basın, gerekse sosyal medyada arsa satışı – takası - devri işlemlerinde belediyenin hak ve çıkarlarına aykırı hareket edildiği yönünde haberler gündeme gelmesi üzerine, iddialarının araştırılması için inceleme komisyonu kurulmasına ilişkin önergemiz,  02.07.2020 tarihli toplantıda Belediye Meclisine sunulmuştur. Önerge metnimiz, 04.07.2020 günlü yerel gazetelerde de yayımlanmıştır'' dedi.

'YASAL MEVZUATA UYGUN'

Son günlerde ulusal basında Kastamonu Belediyesi'nin de isminin geçtiği yolsuzluk iddiaları hakkında da değerlendirmelerde bulunan CHP'li Belediye Meclis üyeleri; şu ifadelere yer verdi, ''Son günlerde Ulusal basında yer alan yolsuzluk iddialarında, Kastamonu Belediyesi isminin geçmesi üzerine, 01.04.2021 tarihindeki Meclis toplantısında, İnceleme–Araştırma Komisyonu kurulması gerektiği yönündeki talep ve düşüncemiz yinelenmiştir. İddiaların incelenmesi için İnceleme Komisyonu kurulmasına ilişkin önergemiz, Belediye Meclisine sunulmuştur.   5393 sayılı Belediye Yasasının 24. maddesinde, Belediye Meclisi üyeleri arasından en az üç, en fazla beş kişiden oluşan ihtisas komisyonları kurabilir, hükmü yer almaktadır. Kurulacak “İnceleme Araştırma” Komisyonunda 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 25. maddesi ve 09.10.2005 tarihli 25961 sayılı resmi gazetede yayımlanan Belediye Meclisi Çalışma Yönetmeliği 23. maddesine istinaden, konusunda uzman kişilerin görevlendirilmesi de mümkündür. Önerge ve taleplerimiz, yasal mevzuata uygundu. Cumhuriyet Halk Partisi Belediye Meclis Üyeleri olarak görevimiz, Kastamonu halkının hak ve çıkarlarını korumak, Belediye kaynaklarının Kamunun yararına kullanılması için çalışmak, haksızlıkların karşısında yer almaktır. '' (Bülten)

Güncelleme Tarihi: 09 Nisan 2021, 11:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER