‘Öncelik Kastamonu’nun olmalı’

Kastamonu İl Genel Meclisi’nin (İGM) Kasım ayı bütçe görüşmelerinde sona yaklaşıldı.

‘Öncelik Kastamonu’nun olmalı’

Kasım ayı olağan toplantılarının 19’ncu birleşimi Meclis Başkanı Güray Parçal başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıya Vali Avni Çakır, Vali Yardımcısı ve İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Selçuk Aslan, İl Özel İdaresi birim müdürleri ve İGM üyeleri katıldı. Toplantıda 4 gündem maddesi görüşüldü. Gündem maddeleri içerisinde en dikkat çeken konu ise Ilgaz Yurduntepe’deki teleferik ve telesiyej fiyatları oldu.

Toplantının ilk gündem maddesinde Tosya’ya bağlı Akbük Köyü genelinde İl Özel İdaresi tarafından yaptırılan, 1/5000 ölçekli nazım imar planı ile 1/1000 ölçekli ilave revizyon uygulama imar planlarının 30 gün süre ile askı süresi içerisinde, İl Özel İdaresi’ne verilen toplam 85 adet itiraz dilekçesinin görüşülmesi ile ilgili İl Özel İdaresi’nin teklifi hakkında hazırlanan İmar ve Bayındırlık Komisyonu raporu görüşüldü. Söz konusu komisyon raporu meclisin oylamasına sunularak kabul edildi.

Gündemin ikinci maddesinde, İl Özel İdaresine tahsisli Ilgaz-2 Yurduntepe Kayak Merkezi’nde 2021-2022 kış sezonunda teleferik ve telesiyej sistemlerinin tek çıkış 25 TL, tam gün 125 TL olması yöresel ürünler hediyelik eşya, tütün ürünleri, bakkaliye ürünleri satışı için mini market açılmasının görüşülmesi, yeme içme vb. fiyatlandırmaların ve iskontolarının Ilgaz Yurduntepe İktisadi ve Sosyal Tesis İşletmesi yönetimi tarafından belirlenmesi hakkındaki İl Özel İdaresi’nin ilgili teklifi görüşüldü. 

SÖNMEZIŞIK; “FİYATLARIMIZ DİĞERLERİNE GÖRE DAHA DÜŞÜK”

Söz konusu teklif için bazı İGM üyeleri, teleferik ve telesiyej için belirlenen fiyatların düşük olduğu ve daha yüksek bir fiyat olması gerektiği ifade ederken bazı İGM üyeleri de daha düşük bir fiyatın verilmesi gerektiğini ifade etti. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Yurduntepe Kayak Merkezi Tesisler Sorumlu Müdürü Tuncay Sönmezışık; “Fiyatlandırmalarla ilgili ya da iskontolarla ilgili sürekli değişkenlik olabileceği için oranın genel sekreterimiz himayelerinde fiyatların belirlenmesi için sizlerden yetki talep ediyoruz. 25 TL ve 125 TL sizlerin takdirinde. O şekilde valimiz sunulmasını istedi. Tabi ki yükseltilebilir ya da düşürülebilir. 1 günde 26 seferi gördüm. Ama normalde 10-15 civarında değişiyor. Zor bir spor sonuçta ama 10-15’in altına düşmez. Valimiz bu fiyatların bu şekilde olmasını istedi. Daha öncesinde 100 TL’ydi günlük, tek sefer de 20 liraydı” dedi.

Diğer tesislerdeki fiyatları da merak eden İGM üyelerinin sorularını cevaplayan Sönmezışık; “Bizim fiyatlarımız diğerlerine göre daha düşük kalıyor. Uludağ’da 300-500 TL civarında. Çankırı tarafında 130 olacağını duyduk daha onlar da tam belirlemedi. Tabi karşı tarafın pisti 950 metre. Bizim pistimiz 4 kilometre. 200, 300, 500 TL olan yerler de var. Biz kamuyuz, kamu olduğumuz için kayakçılar kadar günübirlikçiler de geliyor. Haliyle bunu da göz önünde bulundurmak gerekiyor” dedi.

BUTUR; “FİYAT ARTIŞI BİLE MECLİS GÜNDEMİNE GELİYOR”

Konuyla ilgili mecliste söz alarak konuşan AK Parti İGM Grup Başkanı Mehmet Butur; “Bu konuya daha farklı bir açıdan bakmak istiyorum. Buraların, resmi kurumlar eliyle değil de özel sektör eliyle çalıştırılmasının daha doğru olacağını düşünüyorum. Ancak buranın bir yola girmesi lazım bunu biliyorum, sizler de yakından takip ediyorsunuz. Ama bence özel sektör bu işi daha iyi yapar. Fiyat artışı bile meclis gündemine geliyor. Alanında uzman özel sektörler bu konuda çalıştırılırsa daha faydalı olacağını düşünüyorum” ifadelerine yer verdi.

ÇAKIR; “ÖNCELİK KASTAMONULULARIN OLMALI”

Vali Avni Çakır, Yurduntepe Kayak Tesisleriyle ilgili şu ifadeleri dile getirdi;  Bu, bizim dönemimizde olur, başka dönemde olur ama neticede Yurduntepe Kayak Merkezi, Özel İdare’mizin çok uğurlu bir işletmesi, uhdesinde olan bir yatırım. Burayla ilgili tasarruf yetkisi tabi ki siz değerli meclis üyelerinde. Yurduntepe Kayak Tesisleriyle ilgili olarak bütçelerin farkındayız. Bu Kastamonu’nun bir değeri. Öncelikle buralardan yararlanma hakkı Kastamonuluların olması gerekiyor. Zaten geçen sene sokağa çıkma kısıtlaması altında sezonunu geçirdi. Eksiklerimizi aksaklıklarımızı bu sene daha iyi anlaşacağız. Böyle güzel bir tesiste fiyat bizim açımızdan ikinci planda olsun. Biz burayı faklı ihale edebiliriz ama bu fiyatlarda gençlerimiz öğrencilerimiz, yurtlarımızda kalan yavrularımız, gazi ve şehit yakınlarımız, bir anlamda maddi olarak gelirleri düşük olan aile yavrularımız faydalansın istiyoruz. Biliyorsunuz kayak pahalı bir spor. Normal şartlarda benim memleketim Aksaray ve burada aile yapısına bakıldığında, bu sporu karşılayacak yapıda değil. İGM Başkanımız Güray bey de parayı ikinci plana atalım dedi ve tesisin eksik ve fazlalıklarını görmek istedik. Halen ciddi boyutta burada çalışmalar yapıyoruz. Pazarlamaya tam hazır hale geldiğinde pazarlayacağız. Yurduntepe Kayak Tesisleri aslında profesyonel bir iş. Biz bir taraftan köprü, su yol yaparken bir taraftan da pist nasıl olur, kayak nasıl olur bu yetkinliğe de sahip olmaya biliriz. Zamanı ve vakti geldiğinde inşallah profesyonel ellere ihale edeceğiz. Bunla alakalı ciddi bir talep var ama biz malımız daha da kıymetlensin istiyoruz ve memleketimizin çocukları da yaralansın istiyoruz” dedi.

“ÇOK DA YÜKSEK BİR RAKAM DEĞİL”

Vali Çakır, Ilgaz Yurduntepe hakkındaki gündem maddesinin ardından yaptığı açıklamada, İl Genel Meclisi’nin çalışmalarının yakından takip ettiğini vurgulayarak, konuyu belirlenen bütçeye getirdi. Vali Çakır, söz konusu belirlenen bütçenin küçük bir rakam olmadığını ancak Kastamonu için çok da yüksek bir rakam olmadığını dile getirerek, şöyle konuştu; “İl Özel İdaresi, İGM birliği ve beraberliğiyle, yeri geldiğinde ciddi tartışmalarıyla, yeri geldiğinde memleket için hızlı bir şekilde bir araya gelerek, çok güzel bir çalışma sergiliyorsunuz. Nihayetinde son 1 aydır da bütçemizle alakalı olarak yoğun bir emek sarf ettiniz. Bu süre zarfında birçoğunuz evinizden uzak kaldınız ama söz konusu Kastamonu, ilçeleriniz, köyleriniz, memleketimiz olunca bunlar bir tarafa kalıyor. Neticede bu tür görevler bir tür fedakarlık görevidir. Ben bu süreçte yaptığınız çalışmaları çok büyük bir ciddiyetle takip ettim. Neticede 197 milyon TL’lik bir bütçemiz oluştu. Bu rakam az bir rakam değil ama Kastamonu gibi devasa yerleşimlere sahip memleket düşünüldüğünde çok da yüksek bir rakam değil. Fakat bizim geçmişten süre gelen hizmet anlayışımızı rahat bir şekilde devam ettirecek bir rakam. Bu en az asgari düzeyde oluşturduğumuz bütçe rakamları. İnşallah mevcut yaşadığımız süreçten dolayı ilimize taaddüt edilen rakamlar bunun üzerine eklendiğinde belki de bunun yüzde 50 üzerine ya da 2 kat üzerine çıkacağız. O yüzden bu rakamları da ben ilimiz açısından son derece olumlu buluyorum.”

“ÜST YAPIYLA ALAKALI YOĞUN BİR ÇALIŞMAYA GİRECEĞİZ”

Yapılan çalışmaları gözden geçirdiklerini söyleyen Vali Çakır; “Normal çalışma programımızın aksamama noktasında, özellikle mevsimdeki bu avantajdan faydalanarak yoğun bir çalışma içerisindeyiz. Sonuç olarak 2021 yılına dair programlarımızın ufak tefek sapmalar dışında, büyük oranda gerçekleştiğini gördük. Bunlarda bizi memnun etti. Bunun yanında hala ufak tefek sıkıntılar var. Birçoğunuz zaten iletiyorsunuz, bizde sahayı gezip görüyoruz. Bazı ilçelerimizde İGM üyelerimizde Kaymakamlarımızla sahada birlikteler. En büyük başarının da oradan geldiğini de görüyorum. Bu arkadaşları da tebrik ediyorum. Sonuç olarak bu afetin yaralarını büyük oranda temizledik. Elbette eskisinden daha iyiye getirmedik ama şu an biz kalıcı imalat noktasında değiliz. Şu anda biz hayatın normal akışının teminde gereken çalışmaları yapıyoruz. Ulaşımın sağlanması, suyun akışının sağlanması vb. çalışmalardır. Köprülerle ilgili ihalelerimiz tamamlandı. Menfezlerle alakalı daha kolay bir süreç var. Baharla birlikte üst yapıyla alakalı yoğun bir çalışmaya hep birlikte gireceğiz. Biz bir taraftan afetin izlerini silmeye çalışırken, bir taraftan da normal rutin programlarımızı yaptık. Bu noktada vatandaşımıza mahcup olmadık. Elbette ki aksayan işlerimiz oldu. Neticede programlarımızda değişiklik oldu. Devletimizin özellikle yollarda bir irade değişikliği oldu. Bunun yansımalarını önümüzdeki süreçte göreceğiz” diye konuştu.

TÜRKELİ ÇAYAĞZI MAHALLESİ’NİN, ÇATALZEYTİN’E BAĞLANMASI TEKLİFİ KOMİSYONDA

Konuşmaların ardından İl Genel Meclis başkanı Güray Parçal Vali ile toplantı salonundan ayrılarak toplantıyı İGM Başkan Vekili Mehmet Butur’a devretti. Mehmet Butur başkanlığında devam eden toplantıda, üçüncü ve dördüncü gündem maddeleri görüşüldü. Toplantının üçüncü maddesinde Sinop Türkeli Gencek köyü, Çayağazı Mahallesi’nin Çatalzeytin’e bağlanması yönündeki teklif Çevre ve Sağlık Komisyonu’na gönderildi.

FİNANSMAN VE STRATEJİ GELİŞTİRME MÜDÜRLÜKLERİNİN BÜTÇESİ BELİRLENDİ

Toplantıda son olarak İl Özel İdaresi 2022 yılı tahmini bütçesi Finansman Bütçesi kalemi 8 milyon TL, Strateji Geliştirme Müdürlüğü bütçesi 18 milyon 371 bin 508 lira 23 kuruş ve İlçe Özel İdareleri bütçesi 8 milyon 502 bin 301 lira 92 kuruş olarak meclisin bilgisine sunuldu. Ayrıca; Yatırım ve İnşaat Müdürlüğü bütçesinde Şubaşı Köyü Organik Yöresel Pazar Yeri kalemi açılması oy birliğiyle kabul edildi.

EN ÇOK BÜTÇE İNEBOLU’YA, EN AZ AĞLI’YA

Mecliste son olarak, ilçe özel idarelerinin 2022 yılı tahmini gider bütçeleri görüşüldü. Belirlenen bütçeler şöyle; Abana 386 bin 180 TL, Ağlı 232 bin 850 TL, Araç 867 bin 150 TL, Azdavay 466 bin 750 TL, Bozkurt 363 bin TL, Cide 402 bin 500 TL, Çatalzeytin 320 bin 800 TL, Daday 319 bin 470 TL, Devrekâni 448 bin 300 TL, Doğanyurt 354 bin 800 TL, Hanönü 270 bin 500 TL, İhsangazi 681 bin TL, İnebolu 946 bin TL, Küre 456 bin 500 TL, Pınarbaşı 318 bin 500 TL, Seydiler 264 bin 300 TL, Şenpazar 320 bin TL, Taşköprü 514 bin TL, Tosya 569 bin 500 TL olmak üzere toplamda 8 milyon 502 bin 301 TL bütçe ayrıldı. Bu verilen bütçe içerisinde yol, su yatırım olmadığı sadece genel giderler olduğu belirtildi. (CNGHaber.com)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER