‘Öncelik görevimiz, bulunduğumuz yöreye hizmet'

KASTAMONU Rotary Kulübü ve 10 Aralık Rotary Kulübü, Uğurlu Konaklarında basın toplantısı düzenledi

‘Öncelik görevimiz, bulunduğumuz yöreye hizmet'

KASTAMONU Rotary Kulübü ve 10 Aralık Rotary Kulübü, Uğurlu Konaklarında basın toplantısı düzenledi. Toplantıya Rotary 2430. Bölge Guvernörü Kemal Ketrez ve Kastamonulu Rotary kulübü üyeleri katıldı. Ketrez, Rotary’nin amaçları, hedefleri ve yürüttükleri çalışmalara değindi, aynı zamanda 11 Ağustos’taki sel felaketi sonucunda afet bölgesinde yapacakları çalışmaları aktardı. 

“Biz tüm dünyada var olan bir kuruluşuz” diyen Rotary 2430. Bölge Guvernörü Kemal Ketrez, şunları kaydetti; “Toplamda 35 binin üzerinde kulübümüz, derneğimiz var, bunlar da bölgelere ayrılıyor. Bulunduğumuz yer 2433. bölge diye adlandırılıyor. Bir federasyonuz, şuanda federasyonun üyesi olan toplam 102 kulübümüz var. Türkiye ile birlikte yurt dışında, Azerbaycan, Kırgızistan ve Kazakistan’da da kulüplerimiz var. Türkmenistan da bölgemizin içine dahil olan ülkelerden. Bunların hepsinden 2433. bölge Rotary Federasyonu sorumludur, hepsi de üyedir. Kastamonu’da iki tane kulübümüz var, biri Kastamonu Rotary olarak geçiyor, diğeri de 10 Aralık Rotary Kulübü. Kastamonu’nun tarihine uygun bir kulüp ismi 10 Aralık da, burada faaliyetlerine devam ediyor. Öncelikli görevimiz, bulunduğumuz yöreye hizmet götürebilmek, yörede yaşayan vatandaşlarımızın sorunlarına bir nebze de olsun çözüm bulabilmek, tabi ki çözümün tamamını bizim yapabilme şansımız yok. Sorunu tespit edip farkındalığı yaratıp ilgilisine teslim etmeye çalışıyoruz. Kamu, en yaygın şekilde hizmetleri gerçekleştirilebilir, yerel yönetimlerle merkezi yönetimle birlikte hareket eden topluluklarız. Onların bize vermiş olduğu yolla beraber ilerleyerek projelerimizi gerçekleştirmeye çalışıyoruz” dedi.

“ELİMİZDEN GELEN HER TÜRLÜ YARDIMI SUNACAĞIZ”

Afet bölgelerindeki çalışmaları aktaran Ketrez; “Yakın zamanda Kastamonu’nun ilçeleri sel felaketi yaşadı Sinop’la beraber maalesef Karadeniz’deki diğer illerde yaşadı ama buradaki çok yoğun, karşılığında da çok ciddi can kayıplarının yaşandığı bir seldi. Afet bölgelerinde de elimizin geldiğince faydalı olmaya çalıştık. Tabi ki insan gücü olarak herhangi bir şeyler yapabilecek vaktimiz yoktu ama maddi yardımlarda bulunduk hala daha devem ediyoruz. Buradaki yardımlarımızda AFAD çerçevesinde yürüttük biz bu yardımlarımızın hepsini halende ihtiyaçları oldukça bizimle irtibat halindeler ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyoruz. Afet bölgesinde iş gücü kaybı oldu çok ciddi esnaf zarar gördü ve ekonomik olarak çok fazla zararları var, bundan sonraki görevimiz oradaki halkımızı ekonomik olarak nasıl kalkındıra biliriz, nasıl faydalı olabiliriz bunlarla ilgili projeler üretmek yardım edebilmek ve birlikte olabilmek. İnşallah elimizden gelen her türlü yardımları onları sunacağız, buradaki arkadaşlarımızın desteği ile beraber. Basına çok ihtiyacımız var, neler yaptığımızı basının sayesinde yansıtabiliriz. Afetzedelerle birlikte yürüyeceğiz, desteğe ihtiyacımız var, her yerde olduğu gibi, ne kadar destek olursa o kadar iyi işler, güzel işler yapabiliyoruz. Afetzedelerin ihtiyaçlarını da direkt kendi dillerinden dinleye biliyoruz” dedi.

“14 YILIN İÇERİSİNDE 4 TANE YÖNETMENİMİZ ŞUANDA YURT DIŞINDA ÇALIŞIYOR”

Sosyal olarak eğitime de çok önem verdiklerini vurgulayan Ketrez; “Bununla ilgili çeşitli projelerimiz var gelenekselleşmiş projelerimiz var. Mesela gelenekselleşmiş bir projemiz, Rotary’nin kısa film festivalidir, bu sene 14. film festivalini yapacağız. Kısa film festivallerimizdeki amacımız genç yönetmen, öğrenci yönetmen adaylarını yüreklendirmek onları bir yarışma profiline sokarak tecrübe kazanmalarını sağlamak aralarında tabi ki keşif edilenler oluyor. 14 yılın içerisinde 4 tane yönetmenimiz var şuanda yurt dışında çalışıyor ve bizi temsil ediyorlar, gençler için daha iyi eğitim olanakları sağlanmış oluyor uluslararası bir festival ve dünyanın dört bir yanından katılımcı var. Sanatla uğraşan gençlere hem iş olanakları oluşturuyoruz hem de tecrübe kazanmalarını sağlamaya çalışıyoruz” diye konuştu. (Haber Merkezi)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER