Öğretmenler Günü coşkuyla kutlandı

Millet Mektepleri’nin açılışı ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Başöğretmenliği kabul tarihi olan 24 Kasım Öğretmenler Günü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen etkinlikle kutlandı.

Öğretmenler Günü coşkuyla kutlandı

Öğretmenler Günü programında ilk olarak; Atatürk ve Şehit Şerife Bacı Anıtı’na Milli Eğitim Müdürlüğü çelengi sunuldu. Cumhuriyet Meydanı’ndaki çelenk sunma törenine İl Genel Meclisi Başkanı Güray Parçal, İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Bahçacıoğlu, siyasi parti ve STK temsilcileri, kurum amirleri ve öğretmenler katıldı.

Meydandaki çelenk sunma töreninin ardından program, Valilik makamı ziyaretiyle devam etti. Akabinde Halk Eğitim Merkezi’nde Vali Avni Çakır, Garnizon Komutanı ve Asker Alma Bölge Başkanı Per. Alb. Yücel Ercan ve Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu’nun katılımıyla kutlama programı düzenlendi. Program kapsamında vefat eden öğretmenler için hazırlanan sunum, izleyenleri duygulandırdı.

TÜRKYILMAZ; “ÜLKESİNE HER DAİM HİZMETE HAZIR NESİLLER ÜRETENDİR ÖĞRETMEN”

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda açılış konuşmasını genç öğretmenler adına 10 Aralık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmenlerinde Beyza Türkyılmaz; “Öğretmenlik, kutsal bir meslektir. Peygamber mesleğidir öğretmenlik. Çocukları yetiştiren, onlara yön veren, eğiten, öğreten, vatana ve millete bağlı, ülkesine her daim hizmete hazır nesiller üretendir öğretmen. Aynı zamanda vefakârdır, cefakârdır, merhametlidir, sevgi doludur ve en önemlisi sabırlıdır öğretmen. Cenab Şahabettin'in de dediği gibi; ‘Öğretmen mum misalidir. Etrafını aydınlatır ancak kendisi erir ve tükenir.’ Çocukken hepimizin hayalidir böyle bir öğretmen olmak. Hepimiz daha küçücük yaştayken tanışırız öğretmenlerle… Annelerimizden ayrıldığımız, okul hayatına adım attığımız o ilk günde, biraz heyecan, biraz da korku ile bakarız öğretmenimize. Kimimiz annesini kimimiz babasını kimimiz eşini ve çocuğunu bırakıp gitti görev yerine. Ama hepimiz yüreğimizde eğitim aşkı ile yürüdük hayallerimize ve işte bugün, sonunda biz de öğretmen olduk. Bizleri bugünlere ulaştıran tüm öğretmenlerimizin ve öğretmenliğe yeni başlayan tüm arkadaşlarımın Öğretmenler Gününü kutlarım” dedi. 

ÇAKIR; “BENİM İÇİMDEKİ UHDE MESLEK ÖĞRETMENLİKTİR”

Vali Avni Çakır ise, vefat eden öğretmenleri rahmetle anarak, öğretmenlik mesleğinin, herkesin hayatını derinden etkileyen, şekillendiren, anlamlaştıran, yön veren çok kutsal bir meslek olduğunu ifade etti. Vali Çakır, öğretmenlik mesleğinin içinde kalan bir uhde olduğunu dile getirerek şöyle devam etti; “Öğretmenlik mesleğini anlatmaya çalışırken, insan kelimeleri peş peşe sıralamakta zorlanıyor. Çünkü bu mesleği tam anlamıyla tanımlayacak bir kelime bulamıyorum. Benim içimdeki uhde meslek öğretmenliktir. Her fırsatta kendimi okullara atmaya çalışıyorum. Ne zaman öğrencilerle bir araya gelsem başka bir aleme geçiyorum. Müthiş bir enerji alıyorum, müthiş bir pozitif enerji hissediyorum. Çocukların bulunduğu yerde hayat var, bu hayatın olduğu yerde de öğretmen var. Hepinizin hayatlarımızda çok farklı yerleri var. Öğretmenlik büyük fedakarlık mesleğidir. Yeri geldi terör örgütlerin hedefleri haline geldiler. Yeri geldi kimsenin görev yapmak istemediği yerlerde öğretmenlerimiz devletimizin bayrağını dalgalandırdılar. Çocuklarımızı geleceğe hazırladılar. Yeri geldi afetlerde ya da başka şartlarda çocukları kurtarmak için kendilerini feda eden öğretmenlerimiz oldu. Dolayısıyla fedakarlık denilince hiçbir meslek öğretmenlik mesleğinin önüne geçemez. Dolayısıyla ne kadar minnet duysak azdır.”

Konuşmaların ardından aday öğretmenler için yemin töreni düzenlendi. Öğretmenler Günü münasebetiyle düzenlenen şiir yarışmasında 1’inci olan Ecrin Selin Yüksek şiirini okudu. Program emekli öğretmenlere hizmet şeref belgelerinin takdimi, Öğretmenler Günü münasebetiyle düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerinin takdimi ve Orhan Şaik Gökyay Güzel Sanatlar Anadolu Lisesi’nin müzik dinletiyle son buldu. (CNGHaber.com)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER