'O gece yaşanılanları gelecek nesillere aktarmalıyız'

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Günü Anma etkinlikleri, Şehitlik Anıtı’nda şehit kabirlerinin ziyaretiyle başladı. Şehitlik Anıtı’ndaki programa Vali Avni Çakır, Vali Yardımcısı Ünal Kılıçarslan, AK Parti Milletvekili Metin Çelik, Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, kurum kuruluş amirleri, STK temsilcileri, şehit yakınları ve gaziler katıldı

'O gece yaşanılanları gelecek nesillere aktarmalıyız'

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Günü Anma etkinlikleri, Şehitlik Anıtı’nda şehit kabirlerinin ziyaretiyle başladı. Şehitlik Anıtı’ndaki programa Vali Avni Çakır, Vali Yardımcısı Ünal Kılıçarslan, AK Parti Milletvekili Metin Çelik, Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, kurum kuruluş amirleri, STK temsilcileri, şehit yakınları ve gaziler katıldı. Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan anma programında İl Müftüsü Mustafa Bilgiç tarafından dua edildi. Ardından protokol tarafından şehit kabirleri tek tek ziyaret edilerek, kabir başında dua edildi.

ÇAKIR; “İLK GECE YAŞADIĞIMIZ HİSSİYATIN AYNI ŞEKİLDE DEVAM ETTİĞİNİ GENÇLERİMİZE GÖSTERECEĞİZ”

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Günü Anma etkinlikleri, Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği’ne yapılan ziyaret ile devam etti. Dernek ziyaretinde 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Günü’ne dair açıklamalarda bulunan Vali Avni Çakır, hain darbe girişiminin üzerinden 5 yıl geçmesine rağmen o günkü yaşananların ilk günkü gibi hafızalarda olduğunu belirterek, şöyle konuştu; “15 Temmuz gecesi şehit olan 249 şehidimizi ve binlerce gazimizi, hem Hakk’a yürüyenlere rahmet etmek, hem de sağ olanlara da sağlık, dua temennilerimizi iletmek için bugün bir dizi etkinlikler düzenlendi. Bugün şehitlerimizin kabrini ziyaret ettik. İlimizde 2 tane 15 Temmuz şehidi yakını, 4 tane 15 Temmuz Gazisi yakınımız var. Tüm şehit aileleri ve gazilerimizle olduğumuz gibi onlarla da her sıkıntılarında beraberiz. Bugün şehitlerimiz için Mevlid-i Şerif okunacak. Akşamda halkımızın katılımı ile bir takım etkinlikler düzenleyeceğiz. Buradaki amacımız 15 Temmuz’un ülkemiz açısında demokratik, meşru, siyasal hükümetimize, hukukumuza, cumhuriyetimize nasıl bir tehdit oluşturduğunu, asker kimliğine, polis kimliğine gizlenmiş hainlerin vatandaşımıza, masum insanımıza, birliğimize, beraberliğimize, bayrağımıza, nasıl acımasızca silah kullandıklarını, ilk gece yaşadığımız hissiyatın aynı şekilde devam ettiğini hem bizler daha güçlü hissedeceğiz, hem de gençlerimize bunu göstereceğiz. O gece yaşananlar halkımızın, Cumhurbaşkanımızın iradesiyle tankın, topun, silahın karşısında nasıl göğsünü siper ettiğini yarınlara aktarmamız lazım. Öyle bir aktarmamız lazım ki, bir daha aziz milletimiz böyle hain darbe girişimleri ile karşılaşmasın. Kastamonu; demokrasimizin, seçilmiş milli iradenin, cumhuriyetimizin karşısında dimdik ayakta olmuş ve meydanları doldurmuştur. Bu vesileyle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi, 15 Temmuz gecesinde şehit olanlarımızı rahmetle, minnetle yâd ediyorum. Birliğimiz, beraberliğimiz daim olsun. Sağ olanlara sağlık ve sıhhat diliyorum.”

Etkinliklerin devamında Nasrullah Camii’nde şehitlerin ruhu için Mevlid-i Şerif düzenlendi. (Haber Merkezi)

Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2021, 13:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER